Emeklilere muştu üzerine sava!..

Takvim’dahi düz düzlük habere göre 64’üncü Hükümet, toplumun birlik kesimleri üzere emeklileri dahi rahatlatacak düzenlemelere imza atacak. Hükümet’in önceki devir açıkladığı izlence, balaban coşku yarattı. Uyum ve karı müjdeleri programda düzlük aldı.

Programın toplumsal ayağına bakarak; bağan maaşlı ve ev sahibi olmayan tekaüt kalmayacak. Bağan düzeyde mahiye düz emeklilerin dirimsel seviyesi, alınacak tedbirlerle yükseltilecek. Cümle SSK ve Ilgi-Seviye emeklilerine yıllık ilave bin 200 liralık verilecek. Benzeri apayrı deyişle, maaşlara 100 lira bindirim yapılacak. Müteharrik emekliden kesilen yüzde 10’luk Sosyal Asayiş Bindi Primi kesintisi ağız ağıza kaldırılacak. Emekliler, TOKİ eliyle ocak sahibi olacak. 250 liradan başlayan taksit ve 240 taban vasıl önel imkanıyla, kirada oturan emekliler aile hayaline kavuşacak.

MAKAS DARALACAK

Uyum ve karı müjdelerinin programda düzlük alması, emeklileri sevindirdi. Düşük maaşların artırılmasıyla, uyma isteyen emekliler muradına erecek. Gelirler artarken, emekliler arasındaki aylık makası daralacak. Bağan ve faziletkâr emekli maaşları arasındaki fark azalacak.

355 LIRA ZAM GELDİ

Hükümet, düşük maaşlı emekliler için daha ilk bile dayanıklı çokça düzenlemeye imza atmıştı. 2000 yılından önce mütekait olanlara 355 lirayı bulan uyum artışı yapılırken; geçtiğimiz Temmuz ayında üstelik maaşı bin 100 liranın altında olan SSK ve Rabıta-Kırat emeklilerine 100 teklik ekstra bindirim verilmişti. Maaşı bin teklik ve altında olanlar 100 liralık seyyanen zamdan faydalanırken, bin ile bin 100 teklik arasındaki aylıklar dahi bin 100 liraya tamamlanmıştı. 4 kamer önceki ekstra zamdan yararlanan emekliler, önümüzdeki günlerde çıkarılacak yasayla verilecek 100 lira zammı üstelik alabilecek.

Bir Cevap Yazın