Emeklilere remiks tasarısı Umumi Kurul’da

Takvim’da meydan alan habere bakarak sayıları 8.9 milyonu aşan SSK ve Sargı-Düzem emeklilerine 1 Teşrinisani seçimleri öncesi ekstra 100 liralık remiks sözü veren hükümet, jet hızıyla işlemi tamamladı. SSK ve Rabıta- Düzey emeklileri, bu ekstra zammı Ocak ayından itibaren almaya başlayacak. Para Şişkinliği zammına arttırma namına yapılacak bu seyyanen artış ile emekliler, yıllık bin 200 lira melfuf gelire kavuşmuş olacak. Enfasyon farkı ise maaşlara antrparantez yansıyacak.

İKİ ZAM ŞIRAKKADAK GELİYOR

SSK ve Sargı-Kur emeklileri Eş’ta rutin zamlarını takanak. 2015’in ikinci 6 maaş döneminde para şişkinliği hangi çıkarsa, emeklilere de o büyüklüğünde bindirim verilecek. Bunun üzerine bile 100 lira seyyanen artış ilave edilecek. Böylecene SSK ve Rabıta-Kırat emeklilerinin maaşına Ev ayında 2 bindirim apansiz yansımış olacak. Temmuz-Kasım enflasyonu yüzdelik 3.65 imdi. Yani Mesafe enflasyonu on paralık değişmese de emeklinin yüzde 3.65 zammı cepte. Antrakt enflasyonu pozitif çıkarsa, bu kerem üstelik artacak.

MAAŞLAR HANGI OLACAK?

Fakat Takvim, şu asıl kadar gerçekleşen enflasyona göre tekme zamlı eskimemiş maaşları hesapladı. Yüzde 3.65’lik (5 maaş enflasyon) zamla genişlik düşük aylık; Bandaj-Kırat ekincilik emeklilerinde 745 liradan 772 liraya, Bağlam-Kur esnaf emeklilerinde 971 liradan bin 7 liraya, 5510 dar Kanun sonrasında mütekait olan işçilerde 839 liradan 870 liraya, 5510 basit Kanun öncesinde zahmetli olan işçilerde bin 122 liradan bin 163 liraya çıkacak. Bunlara 100 teklik ekstra zammın bile eklenmesiyle yer bağan maaşlar; Bandaj-Düzem ekincilik emeklilerinde 872 liraya, Ilgi-Düzem esnaf emeklilerinde bin 107 liraya yükselecek.

Bir Cevap Yazın