‘Emeklilere zam’da gözde evolüsyon!..

Takvim’birlikte kayran düzlük habere bakarak hükümet, emeklilere müjdelerini çabucak hayata geçiriyor. SSK ve Bandaj-Kırat emeklilerine 100 lira seyyanen zammı bu aydan itibaren yürürlüğe sokan Hükümet, deminden bile tekaüt olup esnaflık yapanların yüzde 10’luk Toplumsal Asayiş Destek Primi kesintisini kaldırıyor. Hazırlanan kanı geçen hafta Meclis’e sunulurken; tekaüt esnaf düzenlemenin uygulamaya geçmesiyle üçüncü zammına kavuşacak.

Bu ay mecmu SSK ve Deste-Düzey emeklileri yüzdelik 3.86 para şişkinliği zammı + 100 teklik seyyanen zam; görevli emeklileri ise yüzdelik 6 bindirim + yüzdelik 0.91 para şişkinliği farkı matlup. Bu emeklilerden esnaflık yapanlar ise bindi primi kesintisinin kaldırılmasıyla birlikte bire bir dirimlik artışı elan elde edecek. Dükkanını işletmeye devam fail Demet-Seviye esnaf emeklileri, bu 3’lü zam sayesinde mahiye yer bir iki 234 liralık algı sağlayacak.

NE DEĞİŞECEK?

Halen genişlik bağan Bağlam-Kur esnaf emeklisi aylığı 971 liralık 72 kuruş. Maaşı bu tutarda olan ve dükkanını işletmeye devam eden tıpkısı esnaf emeklisinin eline, destek primi kesintisi dolayısıyla ayda 874 lira 54 kuruş geçiyor. Bu ay pahalılık zammı ve 100 teklik seyyanen artışın eklenmesiyle bu emeklinin maaşı bin 109 teklik 22 kuruş olacak. Bu emeklinin eline prim kesintisi zımnında aylık 998 liralık 29 kuruş geçecek. Kesintinin kalkmasının peşi sıra ise bu zahmetli esnafın eline geçecek mülk bin 109 liralık 22 kuruşa çıkacak. Bu zahmetli esnaf, 3 zamla mahiye 234 lira dirimsel artışına kavuşmuş olacak.

971 LIRA MAAŞI OLAN NE KAZANACAK

Ilgi-Kırat esnaf emeklisi olup halen dükkan işleten ve maaşı 971 teklik olanın geliri, 3’lü zamla şöyle değişecek:

Bir Cevap Yazın