Emeklilerin bindirimli maaşları netleşiyor!..

Takvim’da saha düz habere bakarak 10.9 milyon emekli, benzeyen Eş ayında maaşını bindirimli alacak. Hem SSK ve Ilişki-Seviye emeklilerine hem vazifeli emeklilerine çifte remiks göründü. SSK ve Bağlam-Düzey emeklileri enflasyon zammı + 100 liralık seyyanen artış, memur emeklileri bile yüzde 6 zam + şişkinlik farkı alabilecek. Takvim, şu andaki enflasyon verilerine göre, yeni maaşları hesapladı. Bu rakamlara Fasıla enflasyonu üstelik eklenecek.

5 AYLIK PAHALILIK % 3.65

SSK ve Ilgi-Seviye emeklilerine, Eş’ta, 2015’in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen para şişkinliği büyüklüğünde zam verilecek. 8.9 milyon SSK ve Demet-Kırat emeklisi, bu zamma katma adına Eş’ta 100 lira seyyanen artıştan bile yararlanacak. Şişkinlik zammının tutarı Ocak kocaoğlan başında Türkiye Sayımlama Kurumu tarafından açıklanacak verilerle kesinleşecek. Fakat şu anne büyüklüğünde açıklayan pahalılık verileri, ipuçlarını veriyor. Temmuz- Son Teşrin enflasyonu yüzdelik 3.65 çıktı. Yani Fasıla enflasyonu hiç değişmese bile emeklinin yüzde 3.65 zammı cepte. Aralık’ta şişkinlik artarsa, bu zam oranı dahi yükselecek. 5 aylık enflasyona göre; genişlik bağan Bağ-Kur ekincilik emeklisi aylığı 745 liradan 772 liraya, en bağan Rabıt-Kırat esnaf emeklisi aylığı 971 liradan bin 7 liraya, 5510 dar Yasa sonrasında emekli olan işçilerin yer düşük tekaüt aylığı 839 liradan 870 liraya, 5510 mahdut Kanun öncesinde mütekait olanların en bağan mütekait aylığı ise bin 122 liradan bin 163 liraya çıkacak. Bunlara 100 teklik ekstra zammın bile eklenmesiyle sunma düşük maaşlar; Ilişki-Kur tarım emeklilerinde 872 liraya, Bağlam-Kur esnaf emeklilerinde bin 107 liraya, 5510 sınırlanmış Kanun sonrası zahmetli olan işçilerde 970 liraya, 5510 az Yasa öncesinde emekli olan işçilerde bin 263 liraya çıkma.

Memur emeklilerine ise Ocak’ta şişman ittifak kapsamında yüzde 6 bindirim yapılacak. Antrparantez 2015 yılından şişkinlik farkı oluşursa, bu birlikte maaşlara eklenecek. Şu asıl büyüklüğünde çıkan veriler, memur emeklilerinin enflasyon farkı alacağını ortaya koydu. Yüzde 6 zamla genişlik bağan görevli emeklisi aylığı bin 515 liradan bin 605 yükselecek. Bu maaşa Ev kocaoğlan başında mahsus olacak şişkinlik farkı da ilave edilecek.

100 TEKLIK REMIKS BU HAFTA MECLİS’TEN GEÇİYOR

SSK ve Demet- Kur emeklilerine Familya’tan itibaren maaş 100 lira seyyanen zam yapılmasını dahi içeren kanun tasarısı, bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Umumi Asamble, bu hafta, Sağlık Vergisi Kanunu ile Kâh Kanunlarda Mübayenet Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı görüşecek. 9 maddelik tasarıda, SSK ve Bağ-Seviye emeklilerine Ocak 2016’dan itibaren yapılacak zamma ilaveten ayda 100 teklik seyyanen ifa yapılması da yer alıyor. Düzenleme, Meclis’ten geçtikten bilahare icazet üzere Cumhurbaşkanı’na gönderilecek, peşi sıra yürürlüğe girecek.

Bir Cevap Yazın