Emekliye 2.400 TL seyyanen bindirim

Takvim’birlikte saha düzlük habere bakarak SSK ve Bağlam-Düzey emeklileri bindirimli aylık amacıyla zaman sayıyor. 8.9 milyonu fazla SSK ve Ilgi- Kırat emeklisi, bu ay hem rutin para şişkinliği zammını alacak hem de Hükümet’in jet hızıyla hayata geçirdiği 100 teklik seyyanen artıştan yararlanacak. Böylece bu kamer tekme zam elde fail emekliler, 100 lira seyyanen artma sayesinde almanak bin 200 lira eklenmiş gelire kavuşmuş olacak. Bu seyyanen remiks, geçtiğimiz Temmuz ayında yürürlüğe giren seyyanen artış düzenlemesinden yararlanan SSK ve Bağlam-Düzem emeklilerini dahi kapsayacak.

TEMMUZ ZAMMI

Hükümet, geçtiğimiz Orak Ayı ayında maaşı bin 100 liranın altında olan SSK ve Deste-Kur emeklilerine seyyanen bindirim vermişti. Maaşı bin lira ve altında olanlara 100 liralık seyyanen zam verilirken, bin ile bin 100 teklik arasındaki aylıklar üstelik bin 100 liraya tamamlanmıştı. 5 milyon zahmetli bahis konusu düzenlemeden yararlanmış; bunların yaklaşık 3.5 milyonu 100 teklik, kalanları de 1 ile 99 teklik ortada mütebeddil tutarda seyyanen remiks almıştı. Bu emekliler, bu kamer maaşlara yansıtılacak 100 liralık seyyanen artıştan de yararlanacak. Yani 5 milyon emekli ikinci sefer seyyanen bindirim almış, bunların 3.5 milyonu dahi ikinci kere 100 liradan yararlanmış olacak. Böylelikle 3.5 milyon tekaüt 100 lira seyyanen zammı ikinci defa alarak almanak 2 bin 400 teklik munzam gelir elde etmiş bulunacak.

BU KAMER HESAPTA

SSK ve Rabıta-Kırat emeklilerinin bu ayki rutin pahalılık zammının oranı bile bu hafta başında netleşti. Türkiye Sayım Bilimi Kurumu’nun 2015’in ikinci 6 maaş döneminde gerçekleşen enflasyonun yüzde 3.86 olduğunu açıklamasıyla, SSK ve Bağ-Düzey emeklileri zammını öğür oldu. SSK ve Bağ- Kur emeklileri hem yüzdelik 3.86 pahalılık zammını hem de 100 lira seyyanen artışı bu ayki maaşlarında görecek.

Emekliler bu ay maaşlarında çifte zam görecek. Hem pahalılık farkı hem dahi seyyanen zam yatacak. Enflasyon artışı ayrıca Orak Ayı ayında yeniden yapılacak.

Bir Cevap Yazın