Emekliye üçüncü remiks yolda!

Takvim’bile yer düz habere bakarak Sülale kocaoğlan cümle emeklilere tekme zam getirdi. Hem SSK hem Bandaj-Düzey hem da görevli emeklileri, bu ay maaşlarında 2 bindirim nagehan görecek. SSK ve Deste- Seviye emeklilerinin maaşına 100 lira seyyanen çoğalma ve yüzde 3.86 enflasyon zammı yansıtılacak. Görevli emeklileri ise toplu barışma kazanımı olan yüzde 6 zammın yanı sıra 2015 yılına ilişkin yüzdelik 0.91 para şişkinliği farkından yararlanacak. Böylece işyar emeklileri katılmış yerine yüzdelik 6.91 remiks almış olacak.

ÖNEMLİ KAZANIM

Mütekait olup esnaflık yapanların maaşından yapılan Toplumsal Güvenlik Bindi Primi kesintisine çıkarılacak yasayla serencam verilecek. Geçtiğimiz yıl içerisinde bu kesintiyi yüzde 15’ten yüzdelik 10’a indiren hükümet, demincek dahi tamamen kaldıracak. Böylelikle tekaüt esnaf, kesintinin kaldırılmasıyla dirimlik artışı elde edecek. Söz Gelişi; halen bin 500 lira maaşı olan etkin emeklinin eline yüzde 10’luk boşluk dolayısıyla ayda bin 350 liralık geçiyor.

Kesintinin kalkmasıyla emeklinin eline bin 500 lira geçmeye başlayacak. Böylelikle bu emekli, maaş 150 lira yarar elde edecek. SSK ve Sargı-Kur emeklilerine seyyanen zammı jet hızıyla hayata nâkil hükümet, zahmetli olup esnaflık yapanın prim kesintisini görmek için da düğmeye bastı. Bodur sürede yasanın çıkması planlanıyor.

Milyonlarca zahmetli Ocak ayında zamlı maaşlarına kavuşacak. Bu yıl maaşı bağlanacak yıpranmamış emekliler birlikte 100 teklik zamdan yararlanacak.

Bir Cevap Yazın