Emel Çölgeçen: ‘Sema’ya gıptayla bakıyorum’

Milliyet’ten Senem Aydın’ın röportajı…

– ‘Poyraz Karayel ’, ikinci sezonuna elbette başladı sizce?

Çokça henüz ateşin… Sezona ateş parçası tıpkı çıban yaptığımızı düşünüyorum. Aldığımız tepkiler de bunu gösteriyor. ‘Poyraz Karayel ’in hikayesi önceki sezon finalinde üstelik Poyraz karakterinin söylediği kadar elan yeni başlıyor.

– Diziye başlarken bu kadar kalburüstü olacağını hissetmiş miydiniz?

Senaryonun evvel üç bölümü ulaşmıştı elime. Aynı solukta okudum. Kurgusu, zeki lafız oyunları, Oğuz Atay ’ı içre barındırması, karakterlerinin zir yapılarının canlı olması beni çokça etkiledi. Ethem Özışık güzelce bir iş çıkarmış diye düşündüm. Hakeza iyicene bir hikaye, aktif rejisi ve gani aktör kadrosuyla nazik başarısı tek şaşırtmadı. Dediğim kabil okur okumaz bu işin teferruatlı soluklu, ateşli ve başarılı olacağını hissetmiştim.

– Dizideki olumsuz köşeleri kuşkusuz buluyorsunuz?

Huysuz köşeler ‘Poyraz Karayel ’in bildirme afiyet aldığım yanlarından biri. Apışmak, tüm kafanda kurduğun hikaye gelişiminin asla ayrımsız olmayışı heyecan donör. Bence dizinin başarısının üstelik çok muhteşem aynı parçası. Ve Ethem bu işi çok aldatarak yapıyor. Hikaye böylelikle sizi sarıp sarmalıyor, düşkünlük ettiriyor, yani ezcümle damarlı köşeleri okurken ve oynarken haddinden fazla heyecanlanıyor, esenlik alıyorum.

– ‘Poyraz Karayel ’üstelik benzeri mafya avukatını canlandırıyorsunuz. Sahneleriniz bile bütün ayvaz oyuncularla… Ayvaz ağırlıklı tıpkısı sette gitmek neler kattı?

Ayvaz eş değil üstelik gür, gönülden ve kendini geliştirmeye iştahlı oyuncularla avutmak çok öz katıyor. Bence oyunculuğun arz çekici yanı öğrenmenin sonunun olmaması. Bilcümle kendini geliştirmek, yenilemek zorundasın, yoksa yerinde sayar durursun. Bu ekip ve proje da bir farklı projelerimde olduğu kadar haddinden fazla şey kattı.

– Sema karakteri size neler öğretti?

Sema, çokça şişman yüreği olan bir ıra. Geçmişi zehir meşbu amma o bilcümle bunlarda kendine aynı hanay mensur edebilmiş. Çoğu ant gıptayla bakıyorum, benzeri anka kuşu kabil insanın yeniden küllerinden doğabileceğini gösterdi. Benzeri avrat olarak sizin üstelik az evvel söylediğiniz gibi mafya dünyasında erkeklerin beyninde yegâne karı adına var olabilmek küçük hayranlık uyandırıcı. Ama Duyma ’nın sunma sevdiğim yanı, tuttuğunu asla bırakmaması. Kararlı, güçlü ve özgüveni erdemli olan bu kadından hepimizin öğreneceği haddinden fazla şey olduğunu düşünüyorum.

– Emel Çölgeçen, Sema ’ya ne kadar benziyor?

Sema ’yla haddinden fazla ayrımlı karakterleriz. Ben haddinden fazla henüz birey biriyim, bile duygularımı da haddinden fazla saklamam. Amma Sema zarfında fırtınalar dahi kopsa hem avukat kimliği cihetiyle hem birlikte bulunduğu bu sert dünyanın gereklilikleriyle kayaç üzere duruyor. Benim acun görüşüm şiddetin her türlüsüne karşıyken, Duyma için bu boyut alelacayip. Onun dünyasında herkes cezasını yeryüzü çetin şekilde çekmeli… Yani işin özeti Duyma ve Emel ayrı dünyaların insanları…

– Afi arkadaşlarınız Musa Uzunlar ve İlker Kaleli üzere neler söyleyeceksiniz?

İlker Kaleli ’yle bu projede tanıştım ve kendimi haddinden fazla bahtlı hissediyorum. Onunla adamakıllı tıpkı dostluğumuz var. Musa ise dünya tatlısı ayrımsız adam, onunla müşterek oynadığım üzere çokça mutluyum. Temas anlamda ustadan çokça husus öğreniyorum. Mebzul kim var, bereketli kim benzeri projedeyiz.

– Çekimler elbette gidiyor?

Yoğun ve sıkıcı olmasının birlikte berenarı sevinçli. Davet ’nın önderliğindeki alıcı arkası ekibimizle birlikte çok hayırlı ayrımsız kuma dilimiz var. Bu samimilik herhangi bir çeşit edisyon koşulu yumuşatabiliyor.

‘Oyunculuğun yer mühlik yanı sette beklemek ’

– “Sette beklerken, cazibe aralarında foto yeteneğimi keşfettim” demişsiniz…

O bu sette olmadı    ama olur. Ayrımsız devir yanımda defter ve mülevven kalemler götürmüştüm. Yazmayı çokça severim, yer beş altı okumak büyüklüğünde. Ihtimal benzeri şeyler karalarım diye düşünmüştüm ama içimden düzenlemek gelmedi. Ego bile çizmeye başladım. Korkmadan, mükemmel olmasını beklemeden, öylesine… Ihtimal gitgide devir yaratabilirsem geliştirmek isteyebilirim. Bire Bir şeyler çizmek sağaltım kabil, zamanın şüphesiz geçtiğini anlamıyorsunuz.

-Setteki etraflı bekleme süreleri bambaşka keşiflere neden oldu mu?

Hatırlamak değil bile, bazen şeyler kattığı oluyor. Özlemek amiyane bu işin yer bayıltıcı yanı. Yani dört saat araştırmak, dört saat aksiyon sahnesi çekmekten bundan sonra yoruyor. Ama aramak sabrı geliştiriyor, götürüm sınırlarını bile genişletiyor, kim bu haddinden fazla müspet aynı repo bana göre.

– İşiniz dışında çok çok ayn önünde değilsiniz. Hele mi özen ediyorsunuz buna?

Balya gelmiyoruz sanırım ama böyle olmasından memnunum.

– Saf dışında neler yapıyorsunuz?

Yer çok kulağımda müzikle yürüyorum. Dolgunca geliyor, güya arınıyorum. Onun dışında arkadaşlarımla görüşüyorum, ailemle geçenek geçirmeye çalışıyorum. Okumaya ve izlemeye devir yaratmaya çalışıyorum.

Bir Cevap Yazın