Emel Sebep:

Millet’ten Başak Çokan’ın röportajı..

– Chance by Emel Sebep ile isimli markanız ile moda sektörüne geri döndünüz sanırım… Pekâlâ karar verdiniz buna?

Aslında bu eskimemiş tıpkı bellik değil. Tekrar ayrımsız ortaklarımla gelişigüzel, yani İrem ve Korkunç ile Acarkent’in içinde cıvıltı gösteriyorduk. Bilahare kendimi haddinden fazla apışık hissettiğim tıpkısı dönemde biraz ara vermek istedim. Ve 1 yıl büyüklüğünde, hiçbir madde yapmadık. Bir akşam otururken, baştan mağaza açıp işlerimize dönelim dedik. Ve Nişantaşı ’nda saha baktık. hayli sıkıntılı tıpkısı süreçten sonra da burayı açtık. Bakalım artık, Cenabıhak yolumuzu yıldızlı etsin.

– Tamam, dokuma sektörüyle tanışmanız zahir oldu?

Liseyi giyim konusunda okudum. Arkası Sıra tasarım bölümü için üniversiteye hazırlandığım bire bir dönemde, görk yarışmasına girdim ve peşi sıra derakap evlendim. Ve maalesef olmadı. Ama benim içimde hep moda ile ilgilendiren bire bir şey boşaltmak vardı. Bilfarz artağan verimli taş alıp tişörtlerimi evet birlikte güpür alıp elbiselerimi kendim diker tasarlardım. Etrafımdaki insanlar yoluyla de haddinden fazla beğenilirdi.

Geçmiş olarak 2001 yılında mağazamı açtım. Amiyane tıpkısı atölyede özlük modellerimi yaptım. Derken öz tasarımlarımdan oluşan 75 parçalık bire bir giyim gösterisi ile Çırağan’birlikte sergiledik. Ayrıca Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal izleyip beni tebrik ettiler. Akıbet kendisine dahi Home Store ’dahi 5 yıl öz tasarımlarımı yaptıktan sonraları orayı sattık. Ve demincek ‘Chance by Emel Yıldırım ’ markasıyla yeniden maltalık bulmaya hazırlanıyoruz.

İYİ BIR GÖZLEMCİYİM

– Don seçimlerinizde neye ilgi ediyorsunuz?

Öncelikle haddinden fazla bol aynı gözlemciyim. Temsil kafede oturup yoldaki kadınların kıyafetlerini incelerim. Hangi giyiyorlar, ne tercih ediyorlar diye niteleyerek. Çünkü seçkin kadının fiziği birlik değil. Kimisinin basenleri açık, kimisinin bacakları gücük evet üstelik göbekli. Gaye kusurları kapatabilmek ve vücuduna akıllıca kıyafetler tercih etmek. İsterim ki birisi bizim mağazamızdan alışveriş yaptığında alıp dolabına koymasın, sürekli değişik kombinelerle giysin. Ayrıca fiyatları üstelik faziletli tutmadan seçkin keseye uygun olsun istedik. Günücü aynı ruha eş olmadığım üzere parçalanmamış kadınların iyice ve bakımlı olmasını iştiyak ediyorum.

– beraber mağazacılık dışında yaptığınız başka bire bir gelişim var mı?

Evet, insanların ahzüita yaparken gayrı taraftan yemeklerini dahi yiyebilecekleri, dinlenip kahvelerini içecekleri de bir kasaba açmak istedik. Bu bundan sonra bizim mağazamızın ayrımsız konsepti olsun istedim. Onun adı üstelik ‘Chance by Emel Sebep ’ olacak. Bir Nice kahve firması ile konuştuk. Bunu birlikte yakında hizmete sokacağız.

–  Toplumsal medyada günce kıyafetlerinizdeki seçimlerinizin beğenilmesi, işinizi kolaylaştırıyor mu?

Bağımlı katkı sağlıyor amma bunun üzere çok faaliyet verdim. Amade giyim satıyoruz ama insanların tercihlerinde faal oluyoruz; neyi giyeceklerini, nelerle kombin yapacaklarını söyleyerek. Makul şeyler almalarını sağlıyoruz. Bunlar çokça kıymetli şeyler. 

PARAYLA EŞ OLUNMAZ!

– Biraz birlikte evlatlarınızdan bahsedelim. Az Daha boyunuza ulaştılar öyle değil mi?

18 yaşında ayrımsız kızım, 15 yaşında bir oğlum var. Tendürüst asıl olmanın mutluluğunu şimdilerde yaşıyorum. Filhakika ‘esas ’ dediklerinde kimesne buna inanmıyor. Bacı-ahi üzere göründüğümüzü söylüyorlar. Bu bağımlı benim dahi hoşuma gidiyor. Zinde yaşta ana olduğum için ben birlikte onlarla gelişigüzel büyüdüm haddizatında.

– Çocuklarınıza arz iri nasihatınız nedir?

Onlara elan çocukken, 18 yaşındaki birisine söylenen şeyleri aşıladım. Oğluma, hayatın boyunca kadınlara katiyen yükler ödeme, saygıyı elden tevdi dedim. Parayla adam olunmayacağını öğretip, yalana başvurmamaları ve kimsenin canını yakmamaları gerektiğini anlattım. Haddinden Fazla şükür evlatlarım bunun bilincinde ayrıntılar oldular.

ALLAH ’A TEYIT REŞIT BIRE BIR KULUM

– Ruhunuzda dayanılmaz bire bir değişim enerjisi görüyorum. Bunun nedeni nedir?

Hepimiz büyüyor, olgunlaşıyoruz. Benim da cümle kabilinden inançlarım var. Cümle üzere Cenabıhak ’a sığınıp, herhangi bir şeyimi ona tasdik etmiş bire bir kulum. Orucumu cirim, elimden geldiğince namazımı kılmaya çalışıyorum. Bu anlamda yaradanla tabiiyet bütün vardı. Ama insanız, zaman zaman günlük hayatın ortamında hırslarımıza yeniliyor ve gerek istemez gıybet ediyor, yanlışlar ortamında olabiliyoruz. Amma gece yastığa başımı koyduğumda vicdan muhakemesini yapıp, kimseyi üzüp kırmadıysam, hakkını yemediysem, Rabbime yeraltı, yasaklı amellerde bulunmadıysam, gönül rahatlığıyla uykuya dalıyorum. Kendime bunu aşılamayı öğrendim. Farkındalık, kendini başkasının hesabına koymayı öğrendiğinde başlıyor. Öz ruhumu revize etmek için elhak tek başıma Umre’ye gittim.

– Umre ’ye gitmeye kuşkusuz karar verdiniz?

Kendimi hep o Umre karesinin süresince filhakika görüyordum. O fotoğraf karesinin içre yapmak istediklerimin arasına koymuştum. Oraya çağrıldığım anda karar verip gittim. Bunun zamanını rab belirliyor. Bizler çabucak idea ediyoruz. Ve oraya gittiğimde bize haremlik eden hocam, “Burada derslik ayrımcılığı namevcut. Zenginliğiniz, gücünüz burada işe hızlı. Kimliğinizin ise hiç kıymeti namevcut” dediğinde haddinden fazla duygulandım. Gerçekten üstelik ‘hiç ’ oluyorsunuz. Orada yalın ve hemen tek tıpkısı entari ile huzuruna çıkıyorsunuz.

KÂBE ’DE HADDINDEN FAZLA HEYECANLANDIM

– Önceki gittiğinizde ne hissettiniz?

Uçağa binip yakarış etmeye başladığım anda başımı cama yasladım ve ayrımsız 9 kamer bebeğini ahzetmek amacıyla muntazır temel gibi Allah ’a kavuşacağım diye niteleyerek heyecandan ölmek üzereydim. Hayatta hiçbir özdek beni bu kadar heyecanlandırmazdı. Kabe’yi gördüğümde, çabucak temas husus tamtakır geldi. Göl Ayağı topuklarım çatlayana büyüklüğünde tavaf yaptım.

– Geldikten sonra şüphesiz aynı ruh haliniz oluştu?

Dünyevi işlerde değme soy işlerimize ant ayırıyoruz. Örneğin diş doktoruna, görk salonlarına ya üstelik değme ihtiyacınız için devir ayırıyor ve randevu alıyorsunuz. Amma ya salat? Ona neden geç kalıyoruz. Ve bunu ben dahi artık aşkla istemeye başladım. Katiyen zorlama değil.

Bir Cevap Yazın