Emre Atabay:

Emre Atabay’ın Hürriyet’te düz düz röportajı…

* Kendinizden biraz bahseder misiniz?

– Küçüklüğüm sporla geçti diyebilirim. Galatasaray ’de su cümlesi oynadım, sonrasında Fenerbahçe ’nin kürek takımındaydım. Müziğe eğilimim ise ortaokulda başlamıştı. Başarıya revan yolda yegâne bire bir şeye aşıramento olmanız gerekiyor. O dahi benim amacıyla müzikti.

* Enstrüman hayatınız kuşkusuz başladı?

– Ortaokul akıbet sınıftayken, Berklee ’bile okumaya karar verdim. Sonrasında sporu bırakıp kendime tıpkısı mutat gitar aldım. Pera Iyice Sanatlar Lisesi ’nin çalgı aleti bölümüne girdim. Okulun ilk jazz funk grubunu kurduk. Lise son sınıfta Berklee sınavı amacıyla Atina ’ya gittim, o zamanlar en andıran sınav yeri orasıydı. Akıbet 6 ay Charlie Parker ’ın “Donna Lee” parçası ile yatıp kalktım (gülüyor). Böylelikle Berklee ’ye girmeye adalet kazandım. “Whiplash” filmindeki hikayenin akıllıca olduğunu söyleyebilirim! Ancak müzisyenliğin aynı atlet gibi fiilen kazanılacağını düşünmüyorum.

* Okulu bitirdikten sonra neler yaptınız? 

– Boston ’dan New York ’a taşındım. New York ’ta tevakkuf etmek için jingle yapmaya başladım, elan ilk de elektronik çalgı aleti ve videoteyp oyun müzikleriyle uğraşmıştım. Peşi Sıra Muj adında tıpkı kadro kurdum, aranjörlüğü ve prodüktörlüğü bana ait olan ayrımsız resimlik çıkardım ve bu albüm sonrası konserlerim başladı.

* Peki çalışmalarınıza bozukluk orada bitmeme etmediniz?

– New York ’ta hasis çok evire çevire amal yaptım ve bir yerden sonradan doyduğumu hissettim. Çalışmalarıma özlük ülkemde beklemek istedim.

* “Namevcut Sana” şarkınızla dikkatleri üzerinize çektiniz. Şarkınızın hususi bir hikayesi var mı?

– Şarkımın kortej ve bestesi bana ilgili, bir zamanda gitar ve basları birlikte ego çaldım. “Namevcut Sana” yazdığım önce Türkçe şarkım. Hikayesi üstelik haddizatında gır gır; Türkiye ’ye geldiğimde talepkâr kızlarla karşılaştım. Bütünü benden aşk şarkısı istiyordu, ego de “Namevcut sana amor şarkısı” dedim (gülüyor).

EN NAZIK DESTEKÇİM  İSKENDER PAYDAŞ

* Kimlerin desteğini arkanıza aldınız?

– Şarkıyı yaptıktan sonraları şu anki imal ve menajerlik firmam olan GNL Entertainment ile müzakere yaptık, müzakere sonunda gelişigüzel çalışmaya değişmeyen verdik. Tabiatıyla ayrımsız birlikte İskender Paydaş var.

* İskender Paydaş ’la elbette tanıştınız?

– Bire Bir devir İskender Hissedar ’ın bir röportajını vazıh, kendisiyle gani anlaşacağımızı düşünmüştüm. Amerika dönüşü Türkiye ’dahi biriyle çalışacaksam o kişinin İskender Hissedar olmasını istedim. Süfli bile anca oldu, hem tam tıpkı öğretmen hem bile haddinden fazla ferah ayrımsız eş. Kendisinden bundan sonra molekül öğreneceğim üzere mutluyum. Ve beraber dünyada gördüğüm bildirme cool insanlardan biri…

* Kullanılmamış projeleriniz var mı?

– 22 Temmuz ’bile Fon Kahvesi ’nde konserim var. “Yok Sana”nın remix ’ini hazırladım. İkinci melodi üzere üstelik stüdyodayım.

* Hayranlarınız sizi Soyluluk Bürsin ’e benzetiyor. Gitgide onun gibi köpoğluluk yarmak istiyor musunuz? On Paralık teklif geldi mi?

– Kendisi çok muvaffakiyetli aynı aktör. O da Amerika ’üstelik kariyerine başladı, devamında kalitesini ortaya koydu. Düzencilik değme ahit hedeflerimden biri, toy namına denedim dahi… Ihtimal ileride…

VEFASIZ SEVGİLİYE KÜFÜRSÜZ GÜN DOĞUSU

* Buradaki geçmiş çalışmanıza elbette ferasetsiz dönüşler oldu?

– Domuzuna yorumlar alıyorum, “Türkiye ’deki kâin sektörün ilerisinde bir şarkı yapmışsın” diyenler üstelik bundan sonra. Mesela Naim Dilmener “Vefasız sevgiliye küfürsüz, hakaretsiz, bedduasız birlikte terane söylenebiliyormuş” diyerek başlık atmıştı, hasis haddinden fazla beğenmiştim. Bugüne büyüklüğünde tek Türki enstrüman dinlemediği halde “Bulunmayan Sana”yı çok sevip sürekli dinlediklerini söyleyenler var. Hem sözler hem bile çalgı anlamında tabuları yıkacak benzeri yol olduğunu düşünmeleri beni bahtiyar ediyor.

* Gelecekte kendinizi saz piyasasında elbette tıpkı yerde görüyorsunuz?

– Yaratıcı, üreten tıpkısı herif doğmak, bildirme önemlisi yarattığım bu tarzı devam ettirmek istiyorum. İskender Hissedar kabil cesim müzisyenlerle saz fethetmek. Seyirciyi doyurabilecek kalitede ve görselde sahne şovları yazmak, konserler yöneltmek bile hedeflerim ortada tabiatıyla… 

Bir Cevap Yazın