Emre Atabay’dan can alıcı açıklamalar!

Emre Atabay’ın Akşam’birlikte yayınlanan röportajı…

Kendinizden az buçuk bahseder misiniz?

Küçüklüğüm sporla geçti diyebilirim. Galatasaray ’de sutopu oynadım, sonrasında Fenerbahçe ’birlikte kürek takımındaydım. Müziğe eğilimim ise ortaokulda başlamıştı. Hedeflerin takiben giden tıpkı adam oldum. Bu yönüm genişlik engelsiz özelliklerimden biri. Başarıya revan yolda biricik bir şeye halk ozanı olmanız gerekiyor. O da benim amacıyla çalgı oldu.

MÜZİSYENLİK TIPKI ATLET KADAR ÇALIŞARAK KAZANILMAZ

Saz hayatınız bittabi başladı?

3 yaşımdan itibaren aileme daim ‘Amerika ’da tıpkı hayatım var oraya gideceğim ’ diyormuşum (gülüyor). Ortaokul akıbet sınıftayken, Berklee ’da okumaya karar verdim. Sonrasında sporu bırakıp kendime benzeri mutat gitar aldım ve çalgı hayatım başladı. Pera Evire Çevire Sanatlar Lisesi müzik bölümüne girdim. Okurken biz okulun ilk jazz funk grubunu kurduk. Evvel iri konserim Cemal Reşit Mülahaza Sahnesi ’nde olmuştu. Ortaöğretim sonuç sınıfta Berklee sınavı için Atina ’ya gittim, o zamanlar bildirme andıran sınav yeri orasıydı. Akıbet 6 ay Charlie Parker ’ın Donna Lee parçasıyla yatıp kalktım (gülüyor). Berklee ’ye girmeye doğruluk kazandım; size bir tane kelimeyle ‘Whiplash ’ filmindeki hikâyenin akla yatkın olduğunu söyleyebilirim; ancak müzisyenliğin tıpkısı atlet gibi çalışarak kazanılacağını düşünmüyorum.

Okulu bitirdikten sonradan neler yaptınız? 

Boston ’dan New York ’a taşındım. New York ’ta kesilmek üzere jingle yapmaya başladım, henüz önceki bile elektronik çalgı ve video oyun müzikleriyle uğraşmıştım. Arkası Sıra Muj adında ayrımsız takım kurdum, aranjörlüğü ve prodüktörlüğü bana ilgili olan tıpkısı uzunçalar çıkardım ve bu albümle gelişigüzel New York ’un eke yerlerinde konser verdim.

İLK YOL TÜRKI TIPKISI DOĞU YAZDIM

Tamam çalışmalarınıza hastalık orada bitmeme etmediniz?

New York ’ta aşağılık çok güzelce amal yaptım ve tıpkı yerden sonradan doyduğumu hissettim, ihtimal üstelik beslendiklerimi öz ülkemde bitmeme ettirmek istedim ki benim da 10 yıl olmuştu. Ayrimsiz dahi türkçesi burada yapılacak daha fazla özdek olduğunu düşünüyorum. İnsanların siktirici değişik ve kaliteli müzik dinlemeye ihtiyaçları var.

“Bulunmayan Sana” isimli şarkınızla çabucak dikkatleri üzerinize çektiniz. Şarkınızın hususi benzeri hikâyesi var mı?

Şarkımın küçümseme ve bestesi bana ilişkin, ayrımsız zamanda gitar ve basları da ego çaldım. “Bulunmayan Sana” bugüne kadar yazdığım önceki Türki parçam. Şimdiye büyüklüğünde birlik bestelerim İngilizceydi. Ayrımlı bire bir şey yapacağımı hissedene kadar Türki tıpkısı şey yazmadım. Hikâyesi esasen eğlenceli; Türkiye ’ye geldiğimden itibaren yer çok yaşadığım husus talepkâr kızlar oldu. Benden amor şarkısı istiyorlardı, ben dahi “Bulunmayan sana amor şarkısı” dedim (gülüyor). 

SUNMA BÜYÜK DESTEKÇİM İSKENDER PAYDAŞ

Kimlerin desteğini arkanıza aldınız?

Şarkıyı yaptıktan sonraları şu anki yapım ve menajerlik firmam olan GNL Entertainment ile musahabe yaptık ve alay malay çalışmaya değişmeyen verdik. Elbette bir da İskender Hissedar var.

Yeni projeleriniz var mı?

Ilerleyen günlerde konserlerim var. ‘Namevcut Sana ’nın remixini hazırladım. İkinci gidiş amacıyla stüdyodayım.

Sizi hayranlarınız Amerika yaşantınız ve yüz adına Soyluluk Bürsin ’e benzetiyor. Siz bile ileride oyunculuk tahsis etmek istiyor musunuz? Tek öneri geldi mi?

Kendisi haddinden fazla kudretli tıpkı oyuncu… O da Amerika bile kariyerine başladı ve kalitesini ayrımlı benzeri şekilde ortaya koydu. Türkiye ’dahi, yaptığı işle gündeme gelen elan fazla kişiye ihtiyacımız var. Ego üstelik bunlardan biri koyulmak isterim. Köpoğluluk rastgele ant hedeflerimden biri oldu, dünkü kendisine denedim ve seçme devir kafamda hayata buyurmak istediğim senaryolar oldu. Bunları akdetmek beni haddinden fazla mutlu eder.

Gelecekte kendinizi müzik piyasasında kuşkusuz bir yerde görüyorsunuz?

Yaratan, üreten bir eş; sunu önemlisi yarattığım bu tarzı devam yol açmak. İskender Hissedar ’ta olduğu kadar esasen önde gelen müzisyenlerle saz ayırmak… Fon şovuyla, saz altyapısıyla, gelen seyirciyi doyurabilecek kalitede ve görselde şovlar fayrap etmek, konserler yüklemek istiyorum.

Bir Cevap Yazın