Emre Çokbilmiş: ‘PKK önümüzdeki baharat biter’

Taraf yazarı Emre Uslu, “PKK’yı otuz yılda bloksuz operasyonlarla bitiremedin deminden da bitiremezsin, o halde PKK ile müracaat yap” diyenlerin bugünkü devleti kusurlu okuduğunu belirterek, azrail aynı iddiada bulundu.

Emre Çokbilmiş’nun çokça tartışılacak yazısı..

Ölümden eski son çağrımdır

Bu alfabe zavallı Kürt çocuğu PKK militanlarını “ego da PKK’lı olsam silah bırakmam” diyerek gaza getirip devlete dahi “PKK’yı otuz yılda bloksuz operasyonlarla bitiremedin demincek da bitiremezsin, o halde PKK ile müşavere yap” diye çağırı yapan, sonunda PKK kitleleri üzerinde asılsız imge yaratıcı çalıştırıcı liberallere tıpkısı çağırıdır.

Eğer PKK’ya gaz verip ortaya dökülmesini sağlayarak PKK’nın askerî operasyonlarla bitirilmesi kadar tıpkısı projenin parçası değilseniz, devleti yanlış okuyorsunuz. Bugünkü celal otuz yıldır PKK’nın huzur sebebini benzeri erk aracına dönüştürmüş ve çocukların ölümü üzerinden erk oyunu oynayan heybet değil daha çok. Devletin elindeki imkânlar, teknolojik sığa, stratejik kanı gücü, arsıulusal geçerli durum üstelik ayrımlı. Zımnında düne ilişik aynı düşünceyi tekrarlayıp celal PKK’yı irtibatsız adına yenemez diyerek falsolu yapıyorsunuz. Olan, sizin yanlışınızı önemseyip gaza gelerek savaşı kızıştıran PKK’ya katılmış zavallı Kürtlerin çocuklarına oluyor.

Çok net söylüyorum, mevcut takip devam ettirilirse PKK önümüzdeki baharat döneminde yok edilir. Amma bence PKK’nın yok edilmesi çözüm değil. Devletin bile istediği bu değil doğrusu. Yani büyüklük şöyle düşünmüyor: “PKK yok edilemez amma, evet bükülebilir, ondan sonradan zırh bıraktırma görüşmeleri yapılabilir, mıhlı politika koşulları doğabilir…” Bilakis ihtişam, PKK kullanılmamış teknolojik imkânlarla üç ayda bulunmayan edilebilir diyerek düşünüyor.

Devleti tereddütte bırakan husus, yok etmenin Kürtler üstünde yaratacağı travmanın pekâlâ çözüleceği. Benim yazıma sunma insicamlı eleştiriyi getiren Kasıt Aksoy’un anlatımıyla ülkü PKK’nın sabık 30 sene ortamında Kürt kitleleri ile ıstırap üzerinden kurduğu ilişkinin bittabi aynı çözüme kavuşturulacağı. Kamu birlikte bu nedenle oran PKK’nın çizik dışına çıkarılması amacıyla uğraşıyor. Oran umum dahi Kürt kitleleri ile PKK arasında kurulmuş o birey bağın benzeri sosyolojik travmaya dönüşmemesi üzere barış diyor amma PKK barışı yıkıyor. Bu durumda devlete PKK’yı barışa göstermek üzere operasyondan başka çare kalmıyor.

Bu tutumla Kürtlerden en çok alkışı belletmen liberaller alıyor; ego ve benim kadar düşünenler “Kürt düşmanı”, “polis kafalı”, “yoğun” oluyoruz ama ben gerçekleri söylemeye devam edeceğim.

Maalesef PKK liderleri de örgütün yenilmezliğine kendilerini o büyüklüğünde inandırmışlar ki orduyu Kuzey Irak’a çağırıyorlardı. Kalabalık birlikte daveti kırmadı. Operasyonlar başladı ve operasyonlarda yer birkaç 100 PKK militanı öldürüldü. O operasyona katılanların anlattıklarına bakılırsa bu militanların sonu maatteessüf çokça üzücü oldu. Çünkü devletin elindeki teknolojik imkânlarla daha çok ateş taş bombalanmıyor. İHA’lar lazerle noktalıyor uçaklar ve helikopterler bombalıyor. Akıbet operasyonlarda yaslı akıbet ile karşılaşan PKK militanlarının sayısı dahi bilinmiyor.

Kaynaklarıma “Nerede öldürdüğünüz 100 PKK’lı” diyerek sorduğumda, “Bu operasyonlar albeni operasyonları. Bekçi operasyonu dolayısıyla maatteessüf çoğunun eğin bütünlüğü kalmıyor” cevabını veriyorlar.

Siz onlara “Şimal Irak’a çekilin, hazar görüşmesi başlasın” diye niteleyerek aklı başında bire bir teklif getireceğinize, “ego de olsam cebe bırakmam” deyin, “cesamet PKK’yı yenemez” diye bu garibanlara gaz verin, o doğal gaz yemeden içmeden kimsesiz Kürt çocuklarını yakıyor haberiniz olsun.

Elan acısı, PKK liderlerinin önceliği bu çocukları destek olmak olmadı tek. Onlara bakarak Kürt analar haddinden fazla gerilla doğuruyor nasılsa. PKK liderleri birlikte kusurlu izlem ile devletin kendilerini yenemeyeceğine o büyüklüğünde inandılar ve kitlelerini o büyüklüğünde kandırma ettiler ki şimdi ferasetsiz dönemiyorlar. Bakın Karayılan serencam açıklamalarında belirgin tıpkısı manevra alanı yaratmaya çalışıyor. Özlük tabanında “acep cesamet PKK’yı çok hırpaladı birlikte Karayılan hakeza mi konuşuyor” düşüncesi kayran edinmesin diyerek geniş alıyor dönüşü. Çünkü bu düşün yayılırsa PKK’bile dağılmanın başlayacağını biliyor Karayılan. Bire Bir anlamda PKK’yı birarada markajcı argüman devletin PKK’yı yenemeyeceği argümanıydı. Akıbet operasyonlarda PKK liderleri bunun akla yatkın olmadığını anladı ama kitlesi ve çalıştırıcı liberallerin yarattığı PKK’nın işine gelen illüzyonun de bozulmasını istemiyor PKK.

Bölgeden konuştuğum olayları yakından izlem eden benzeri azamet görevlisi, “devletin elinde ilkokul IHA henüz olsa PKK’yı iki ayda saf dışı adına bitirir. Mevcut teknoloji ile PKK şeş mahiye tıpkısı operasyonla bitirilir” değerlendirmesini yapıyor. Siz balaban akıllarınızla, oylumlu egolarınızla bu değerlendirmeleri “tutkun ihsas raporları” diye niteleyerek küçümsemeye bitmeme edin. İnanın sizin heybetli egolarınıza dahi, balaban akıllarınıza bile aynı husus olamaz, olan garip Kürt çocuklarına olacak.

Bugün PKK’nın onlarca şef kadrosu birlikte içeri yüzlerce kaybı var. PKK liderleri –katkılarınızla– örgütün yenilmeyeceğine o kadar kani kim örgüt imdi manevra yapıp kendi kayıplarını üstelik açıklayamıyor. PKK’nın kaybolma malumat alamıyoruz dediği 11 PKK’lı ki, biliyor musunuz? Onlar bundan sonra bulunmayan..

Harcıâlem argümanları bildirme özentili sözcüklerle dahi anlatım etseniz, bu, gerçeği değiştirmiyor; süreci hatalı çözümleme ediyorsunuz; çözümünüz sulh değil yaş getiriyor. Köprüden önceki sonuç çıkışa derhâl ilerliyoruz. Ölümden esbak son duyuru belki de bu. Tıpkı an önce “kasıntılı aynı hazar amacıyla, elan fazla tüvana ölmesin” diye, iri egolarınızı zavallı ayrıntılar üzere tıpkısı kenara bırakın, biricik düze analizlerle insanları gaza getirmeyin ve “hazar amacıyla tek defa PKK’nın mütareke ilan edip sınır dışına çekilmesi” üzere çağırılar yapın. Bu, ölümden esbak akıbet çağırıdır.

Emre Beyinli

Bir Cevap Yazın