Enflüanza savaşçısı kivi!..

İHA’nın haberine bakarak Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Özge Akaret, gripten korunmak için C vitamini özelliği aşkın olan kivi tüketilmesini önerdi.

Akaret, hastalıktan korunma ve tedavide C vitamini özelliği elan fazla olan kivi özellikle atılmak üzere greyfurt, portakal, havuç, ıspanak, bitki çayları, testis, brokoli, balık hasım, sulu zırtlak, yeşil biber üzere besinlerin müspet etkisinin altını çizdi. Hele kiviye özen calip Akar, bu meyvenin şeker hastalığı hastaları tarafından de ferah ferah tüketilebilen aynı ürün olduğunu belirtti.

BAKTERİ SAVAŞÇISI ALTINTOP

Kış döneminde A, C ve E vitaminleri açısından zengin besinleri bezdirmek gerektiğini kaydeden Akar, “Enfeksiyona karşı havari adına bildik A vitamini, balık yağı, er bezi, yeregeçen, brokoli ve solgun sebzeler bulunmaktadır. Diri tıpkısı antioksidan olan C vitamini muafiyet sistemini güçlendirir, toksinlerin atılmasını sağlar. Maydanoz, ıspanak, yeşilbiber, portakal, mandalina, sulu zırtlak, karnabahar mübarek miktarda C vitamini içerir” dedi.

Greyfurtun bile virüslere, bakterilere alın canlı bire bir semere ve dolgunca tanıdık C vitamini kaynağı olduğunu kaydeden Akar, “Greyfurt, içerdiği lif yardımıyla hem kolesterolü düşürür hem bile kabızlığı önler. Greyfurtta ilgi edilmesi gereken bekçi ilaçlarla bu arada alınmamasıdır” diyerek konuştu. Akaret, portakal, keçi yemişi, ekinezya çayı ve yeşil çayı de kış döneminde tüketilmesi gereken gıdalar arasında sıraladı.

ÜÇ YÜREK BITKI ÇAYI TÜKETİN

Diğer Akar, değişik mukannen gıdalar için şunları söyledi:
“Yeregeçen, vücutta A vitaminine çevrilebilen beta-karotenden varlıklı olması zımnında kışın bağışıklık sistemimize ağırbaşlı veren sebzeler arasındadır. Yoğurt, içerdiği laktik asit ile mikroplara karşı himaye sağlar. Ispanak tüketirken, süresince yer düzlük demirden henüz çok anlamak üzere birlikte dinç portakal suyu, domates, patates püresi gibi C vitamininden ensesi kalın aynı kumanya kaynağı bezdirmek ve az miktarda da olsa deri çeşidi tüketmek gerekir. Soğan ve sarımsak tabii antibiyotiktir. Kışın günde 8-15 bardak su kendinizi daha mebzul hissetmenizi sağlar. Ancak tam miktarda su içemiyorsanız bunun yerine 3 yürek nebat çayı tarçınla birlikte tüketilebilir. Tarcın yağ yakan heybetli aynı baharattır. Antipatik algınlığına yakalandığınızda kuşburnu, ıhlamur, dağ çayı kabil bitki çayları tüketilmeli. Bunlar pekâlâ katıksız kurutulmuş olmalı. Hastalık sırasında C vitaminini faziletkâr miktarda içerenler özellikle doğmak üzere, değme öğünde düzenli sebze ve sonuç tüketilmelidir. Çorba kadar hazır para ağırlıklı besinler yeğleme edilerek, nakit tüketimine ilgi gösterilmelidir.” 

Bir Cevap Yazın