Ercan Inanç yazdı…

ANKARA Mamak Çöplüğü ’nde adeta bire bir olağanüstü gerçekleşiyor. Kamyonlar dolusu yararsız dökülüyor ancak beyninde gübür bulunmayan. Ulu Kantur ve ekibi anca benzeri kuruluş kurmuş kim, gübür matbua oluyor, elektriğe dönüşüyor. Açığa çıkan ısı ile seralarda domates, üzüm üretiliyor. Biodizel üretecek yosun haline geliyor. Geriye çabucak yüzdelik 15 ’lik benzeri parçalanmamış kalıyor kim o birlikte istenirse çimento mümkün. Çevresine özenli parçalanmamış okuyucuları, Erke ve Çevre Bakanı ’nı geçmiş bu yazıyı okumaya sonraları üstelik dolaysız Mamak Çöplüğü ’nü ziyarete çağırma ediyorum.

Ankara ’evet indim.  Yıllar ilk savuşturmak parası amacıyla Almanya ’evet revan gurbetçi Türkler ’mağara birikimleriyle yola çıkan sağlam çokça oluşumdan biri olan fakat ayakta kalmayı başaran muttarit olarak övgüyü hakeden İşbir Ana Ortaklık ’mağara hikayesini itaat etmek amacıyla İşbir yataklarının üretildiği tesislere gideceğim.

Havaalanından çıkacağız, şoförün telefonu çalıyor. “Yüce Kantur sizi Mamak çöplüğünde bekliyor. Meridyen Düzlemi yemeğini çöplükte yemeyi öneri ediyor” diyor sürücü bana. Şaşırıyorum. “Mamak Çöplüğü üstelik nereden bundan sonra?” diyorum içimden…

Mehabetli Kantur, Belen Grubu ’nda merhum Armağan Doğramacı ile gelişigüzel mufassal yıllar idarecilik yapmış, TAV‘ın kuruluşunda büyük emeği olan hisse senedi hayatı başarılarla meşgul bir işadamı. İşbir Holding ’in yönetimine birlikte Komutan Yardımcısı namına büyük korkulu katıyor.

Katiyetle buyurmak geçişsiz

Amade Ankara ’ya gelmişken benimle bambaşka aynı hikayeyi elan kabullenmek istemiş. Bol kim da istemiş, çünkü gördüklerimden güvenilmez etkilendim. Biz gazeteciler amacıyla ara sıra “Bu gördüklerimi elbette yazıya aktaracağım ve buradaki ruhu elbette yansıtacağım” kaygısı oluşur.

Mamak Çöplüğü ’nde bu kaygıyı duydum. Yazıyla anlatılacak üzere değil, mutlak kabul etmek lazım.

Orada başarılan özdek emniyetsiz. Doğrusu bu yüzden Dünya Bankası-IMF toplantılarının açılışında çöplüğün bu emniyetsiz değişimini gösteren film binlerce konuğa izlettirilmiş. Zaten Dünya Bankası yetkilileri burada olup biteni daim izliyormuş. Mürtefi Kantur, burayı rate yararsız emisyonu ile dünyada ayrımsız önce fora etmek amacıyla yola huruç ve şişman el almış.

Bugüne büyüklüğünde çoğu öğrencilerden oluşan mecmu 6 bin dirilik çöplüğü konuşma etmiş. “Başvekil ya bile Enerji Bakanı geldi mi?” diyerek sordum. “Elan gelemediler” diyerek erkân bir yanıt verdi Ulu Kantur.

Kesinlikle gidip görülmesi gereken tıpkı yer.

Çöpün % 15 ’i kalıyor o de cemi…

Benzeri gübürlük düşünün, üstünde çam ve ıhlamur ağaçları var. Bir tarafta üzüm büyü dikkati çekiyor. Belirti diye birşey bahis konusu değil. Doğrusu bu yüzden eskiden kimsenin 10 kilometre yanına yaklaşamadığı çöplüğün hemen yanıbaşında iskân başlamış. Makro benzeri Ikea, çöplüğün yanıbaşında yükseliyor.

Gübür kamyonlarının biri gidiyor biri geliyor. Günde kısaca 2 bin 700 titrem yararsız geliyor. Ankara ’nın günlük çöpünün neredeyse üçte ikisi.

Önceki ‘Recycle ’ ünitesinde çöpler ayrıştırılıyor. Plastikler, camlar ve başka hoşgörüsüz dönüştürülebilir maddeler toplanıyor. Ardından örgensel olan bölümler ayrıştırılıyor. Bunların neredeyse tamamını Kantur‘un ekibinin tasarım ettiği makineler, bilgisayarla strateji edilen tıpkı odadan yöneterek yapıyor. Organikler basılmış oluyor ve metana dönüştürülerek enerji santraline gidiyor.

Borularla bataklık gazı gazı çekiliyor

Henüz önceki oraya yığılan çöplerin içine yerleştirilen hususi borulardan da çöpün süresince oluşan metan çekiliyor ve o üstelik elektriğe dönüşüyor.

O metandan şu zaman amacıyla 26 MW faaliyet üretiliyor. Mehabetli Kantur, “50-60 milyon dolar elan yatırımla kapasiteyi 80 MW ’evet çıkarmayı planlıyoruz” diyor. Ankara ’nın toplam ruh ihtiyacı 800 MW. Yani yüzde 10 ’u Mamak çöplüğünden üretilebilir. bu arada zindelik üretimi sırasında tıpkısı atılmış ısı ortaya çıkıyor. Ulvi Kantur, “Bu atık ısı ile bilcümle Mamak ’ı ısıtabiliriz” diyor ve inşaatı bitmeme fail Ikea ’evet uzanan angajman borularını göstererek, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Ikea ’yı biz ısıtacağız.”

“Yatırım hesaplı mi?” diye soruyorum. “Yenilenebilir Erke Yasa Tasarısı ’nda çöpten üretilen elektriğe kilowatsaat başına 14 euro/cent ödenmesi planlanıyor. Bu tanıtmalık akilane bir prospektüs” diyor.

Erke Bakanlığı kurmayları, sakın bu parayı efdal bulmayın ve rüzgarda yaptığınız üzere kesintiye gitmeyin. Çöpten üretilen elektriğe bu teşviği pekâlâ verin. Zira bunu hakediyor.

“Onlarca kamyon geliyor fakat ortada gübür namevcut” diyorum. “Bu üretim, mevrut çöpün yüzdelik 85 ’ini ayrımsız anlamda bulunmayan ediyor. Geriye takkadak yüzdelik 15 oranında benzeri birlik kalıyor. Esasen o üstelik atılmış değil, zira bu tam sefer yapımında ve çimento sanayiinde kullanılıyor. Üzüm yetiştiriyoruz burada. Onların yaprakları de enerji olacak zamanı gelince” diyerek cevap veriyor Yüce Kantur.

Katlanılamaz değil mi?

Bir kamyon dolusu çöpten geriye hiçbirşey kalmıyor. Az Daha tamamı enerjiye dönüşüyor.

Yosunlar biodizele dönüşecek

Ve geçenek işin beni sunma etkileyen kısmına geliyor. Çöplüğün içre Ulvi Kantur ile gezerken bire bir seraya giriyoruz. Ayn gırla domates… Tıpkısı başka seraya giriyoruz, orada de dikine yerleştirilmiş özel platformlarda yosun tarlası müesses. Enerji üretiminden açığa çıkan ısı ile bu seralar oluşturulmuş.

“Yosunlar hangi işe yarayacak” diyorum.

“Biodizele dönüşecek” diyor ve şu enteresan bilgiyi aktarıyor:

“Tıpkı metrekarelik alandan 20 litre biodizel çıkma yosun üretiyoruz. Bunu takkadak çöpten sâdır ısı ile yapıyoruz. Hesaplamalarıma bakarak 400 kilometrekarelik tıpkı alanda Türkiye ’nin tamlık yakıt ihtiyacını durdurmak tür” diyor.

Kimbilir belki yıllar sonraları Türkiye bu noktaya gelebilir. Düşünün, Tuz Gölü 1300 kilometrekare. Bunun dörtte biri kadar tıpkısı alanda çöpün atılan ısısı ile kurulan seralarda üretilen yosunla Türkiye mecmu mahrukat ihtiyacını karşılayabilir.

İşbir Akak diye niteleyerek yola çıktım kendimi çöplükte buldum. Bol kim de buldum. Gördüklerimden güvenilmez etkilendim ve mecburen İşbir bire bir ayrıksı yazıya kaldı.

Ercan Iman

Bir Cevap Yazın