Erdoğan ve Obama Irak’ı konuştu

Milliyet’te vadi kayran habere bakarak görüşmenin detayıyla ilgilendiren Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapılarak, şöyle denildi:

“Görüşmede, Kuzey Irak ’ta Türk askerlerinin akıbet durumuna ilişik Türkiye ve Irak arasındaki kuruntu ayrılıklarının giderilmesine müteveccih çabaların koordinasyonu ele alınmıştır. Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan ’dan Türk asayiş güçlerinin tanzimi dahil, Irak ile gerilimi düşürmek amacıyla arttırma adımlar atılması talebinde bulunmuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Türkiye ’nin, Irak ’ın yer bütünlüğüne ve egemenliğine çekinmek duyduğunu teyit etmiştir. Türk düzenlilik güçlerinin Irak ’ta bulunma amacının DAİŞ ’le mücadele olduğunu hatırlatan Cumhur Reisi Erdoğan, gerek Türkiye ’nin gerekse Irak ’ın güvenliği bakımından bunun önemli olduğunu dahi vurgulamıştır. İki önder, gerilimi düşürmeye yönelik diplomatik temaslar ve DAİŞ ’e karşı düzenlenen askeri çabaların koordinasyonu amacıyla Türkiye, KÖLE ve Irak ’ın baş başa çalışması üstüne mutabık kalmışlardır.”

Bir Cevap Yazın