Erdoğan’dan gözde Rusya açıklaması!

Milliyet’te kayran düz habere göre Paris’teki BM Iklim Değişikliği Zirvesi kapsamında Fransa ’birlikte kâin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Putin’in söylediği ‘Türkiye IŞİD’den petrol alıp satıyor’ iddiası üstüne, Erdoğan “Burada çok çok iddialı tıpkısı şeyi da ortaya koyarım. Böyle tıpkı madde kanıtlama edildiği anda bizim milletimizin asaleti şunu gerektirir. Ego bu makamda durmam amma sayın Putin’e diyorum, ‘sen o makamda durur musun?’ Bu kadar münhal bunu konuşuyorum. Zaman bunu buradaki kâh liderlerle bile paylaştım” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan Rusya ile ilişkilerin gerilmesi üstüne Rusya’ya cebin iyi niyetimizi ortaya koyduk. Musahabe murat ettik, süreci izlem ediyoruz.” dedi.

Türkiye ’nin IŞİD ’den petrol aldığı iddiaları karşı ise “Türkiye DAİŞ’ten yer yağı alıyor yakıştırması ahlaki değil.” ifadelerini kullanarak, Yasal yollarla nereden yer yağı alıyoruz, nereden doğalgaz alıyoruz bunların bütünü bellidir. Yıldırı örgütleriyle bu garip alışverişi yapacak kadar haysiyetsiz değiliz. Bunu da herkesin bilmesi lazım” dedi.

“Petrol kaçakçılığını yapanları enseleriz.” diyen Erdoğan iddiaların ispatlanması gerektiğini kaydederek, “Böyle benzeri konuyu bahsetmek bahis ola beri gele olanaksız, bunlar vesika ile ortaya konulmalı bunları görelim.” ifadelerini kullandı.

“Bilgim dahilinde hakeza bire bir madde bu güne kadar olmamıştır. Bugüne büyüklüğünde kanuncu yollardan petrol almışızdır.” diyen Reisicumhur Erdoğan bühtan ile ayrımsız yere varılmayacağını belirterek “DAİŞ terör örgütünden petrol düzlük kişilerden bire bir tanesi Acımasız ve Suriye vatandaşı olduğu, Amerikan Hazne Bakanlığı tarafından söylenilen George Hasasi’dir. Bunu Amerikalı Hazine Bakanlığı da açıkladı. Evvel bunu açıklasınlar. İftiralarla bunlar yürümez. Iftira ile hakeza şeyler yürümez” dedi.

Rusya ’nın iddiaları üstüne Cumhur Reisi “Burada çokça çokça iddialı bir şeyi bile ortaya koyarım. Hakeza tıpkısı husus tanıt edildiği anda bizim milletimizin asaleti şurası gerektirir. Ego bu makamda durmam amma sayın Putin’e diyorum, ‘sen o makamda durur musun?’ Bu kadar vazıh bunu konuşuyorum. Bugün bunu buradaki ara sıra liderlerle da paylaştım” dedi.

Erdoğan antrparantez Türkiye ’nin bire bir G-20 ülkesi olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, bir kabile devleti değildir. Şu anda 80 milyon nüfusu olan G20’nin üyesi ayrımsız ülkeyiz. Tıpkı masayı bu arada paylaştığımız bire bir talih, bize karşı bu zümre tıpkı şeyi yapması hazmedilir tıpkısı husus dahi değildir.” ifadesinde bulundu.

ERDOĞAN, FRANSA CUMHURBAŞKANI HOLLANDE İLE AYRIMSIZ ARAYA GELDİ

Fransa ’nın başkenti Paris ’te, 21. Mürekkep Uluslar Abuhava Değişikliği Ortalık Konferansı kapsamında temaslarını sürdüren Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhur Reisi François Hollande ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmeye ilişik yerine, “Şu anda bölgedeki bölen yıldırı örgütüne yönelik, DAEŞ yıldırı örgütüne müteveccih yan yana ortak yönetim güçleri amacıyla neler yapıyoruz, neler yapabiliriz; bunları görüşme imkânımız oldu” dedi.

Konuşma çerçevesinde mevki liderleri ikili görüşmelerde kâin Cumhur Reisi Erdoğan, Fransa Cumhur Reisi Hollande ile tıpkı araya geldi. Cumhur Reisi Erdoğan, görüşmenin peşi sıra tıpkısı gazetecinin sorusu üstüne, Türkiye ve Fransa ilişkilerini değerlendirdiklerini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile bölgedeki gelişmeleri de ele aldıklarını ifade fail Cumhurbaşkanı Erdoğan, olumlu ve fena hâlde bire bir görüşmenin gerçekleştiğini; görüşmede bundan ahir sürece yönelik atılacak adımları planladıklarını belirtti.

Reisicumhur Erdoğan, görüşmede geçmiş Başvekil Ahmet Davutoğlu ’nun Avrupa Birliği ’ndeki temaslarının değerlendirmesini yaptıklarını da ekledi.

Reisicumhur Erdoğan, Fransa Cumhur Reisi Hollande ile görüşmesinde Rusya Şevket Başkanı Vladimir Putin ile arasındaki görüşmenin gündeme gelip gelmediğinin sorulması konusunda, “Bunların hepsini görüştük, o dahi hep temennilerini şu anda bölgedeki bölücü terör örgütüne yönelik, DAEŞ yıldırı örgütüne yönelik beraberinde koalisyon hükûmeti güçleri amacıyla neler yapıyoruz, neler yapabiliriz; bunları de ülfet imkânımız oldu” cevabını verdi.

Bir Cevap Yazın