Erdoğan’dan Joe Biden’e ders kadar söz

Sabah’tan Zeynel Yaman’ın haberine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, BENDE Başkan Yardımcısı Joe Biden’ı Yıldız Sarayı’ndaki Mabeyn Köşkü’nde kabul etti. Kısaca 2.5 saat süren görüşmede düet ilişkilerin beraberinde ilkin Suriye ve Irak tevessül etmek için bölgesel konular ele alındı. 

Türkiye’nin benzeri ABD üzere tıpkısı ahbaplık devleti olduğuna değinen Erdoğan, yıldırı propagandası yapmanın ve terör eylemlerine destek niteliği haiz beyanlarda bulunmanın, düşünüm özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğine dikkati çekti. Erdoğan, Türkiye’nin terörle savaşım konusundaki kararlılığını baltalamaya etkin kesimlere yardım niteliği taşıyabilecek vakfe ve ifadelerden uzak durulması gerektiğini birlikte vurguladı.

Görüşmede, Türkiye’nin DAEŞ, PKK, Umum Kaide, DHKP-C gibi terör örgütleri arasında tek alt bölüm yapmadığı, PYD ve YPG’yi bile yıldırı örgütü namına gördüğü tekrarlandı. Erdoğan, Türkiye’nin Başika’daki faaliyetlerinin yerli kuvvetleri eğitme amacı taşıdığını birlikte hatırlattı.

Biden ise terörle savaş konusunda Türkiye’nin birlikte vadi aldıklarına değinerek, PKK’yı terör örgütü yerine gördüklerini vurguladı. Biden, Suriyeli mültecilere Türkiye’nin yaptıklarını takdirle karşıladıklarını da söyledi. Görüşmede, Mart böylelikle Nükleer Asayiş Zirvesi vesilesiyle Erdoğan ile BENDE Başkanı Barack Obama’nın Washington’de yapacakları görüşmenin önemine değinildi.

Görüşmede ayrıca Biden’ın, PKK teröründen tek sözcük bile bahsetmediği amacıyla akademisyenlerin imzaladığı bildiriyi eleştirdiğini ve bunu görüştüğü kişilere de söylediğini anlatım ettiği bildirildi.

‘BURASI BİZE ECDADIMIZDAN MIRAS KALDI’

Mabeyn Köşkü’nü gören Joe Biden “Haza aynı binanız var” dedi. Erdoğan bunun üzerine “Ecdadımız bize hakeza fena hâlde bire bir miras bıraktı” cevabını verdi.

Bir Cevap Yazın