’’ERGENEKON BANA 1 MİLYON DOLAR TEKLIF ETTİ’’

Ergenekon dosyasındaki tıpkı belgeyi köşesine taşıdığı amacıyla 1 yıl 3 ayak tabanı mahkum olan Film Yıldızı gazetesi yazarı Şamil Uçucu: “Sonsuz ahiret yolculuğu tehditleri alıyorum. ’Çarpış olacak, haddinden fazla korkulu adisyon vereceksin, zindanlarda çürüyeceksin ’ diyenler üstelik oldu. Başkaca mülk teklifiyle karşılaştım. Bir yolunu bulup Ergenekon haberi eden gazetecileri gidermek istiyorlar” diyor.

Bu mahkumiyet hepimize…

Ergenekon 1. İddianamesi ’nde düz düzlük resmi bir belgeyi köşesinde kullanan Star gazetesi yazarı Kaplayan Uçucu ’a merkezinde gazetecilere sıkı denetim ve zılgıt barındıran çok tartışılacak bir ceza geldi.

Uçucu, Ergenekon 1. İddianamesi ’nin eklerinde saha alan Güler Kömürcü ile Çakır Türkeş arasındaki telefon konuşmasını 12 Ilkgüz 2008 tarihli yer yazısından saha vermişti.

İstanbul 2. Esas Ceza Mahkemesi “haberleşmenin ve özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği” gerekçesiyle Tayyar üzerine 1 yıl 6 kamer mahbes cezasına hükmetti. Ukubet önceki gür hal zımnında 1 sene 3 taban düşürüldü arkası sıra bile ukubet ertelenerek, “5 sene adli denetime tâbi tutulması” kararı verildi.

Duruşma “gerekçeli kararın” açıklanmasını belirsiz tıpkı tarihe erteledi. Haliyle Tayyar ’ın temyize gitme yolu bile çalışarak kapandı.

Peki deminden ne olacak?

Bu durum benzer davalara misil oluşturacak mı?

Ergenekon davası iddianamesinden ve eklerinden bilim yapılması yolu kapanıyor mu?

özel yaşam kılıfı altında basın özgürlüğüne darbe mi?

Hususiyet mu işliyor, Ergenekoncular koruma altına mı alınıyor?

Hüküm tarafsızlığını kaybetti mi?

Yıpranmamış bire bir sulandırma girişimi mi?

Karar içindeki parçalanmışlığın göstergesi mi?

Bu ukubet Kaplayan Tayyar üzerinden Ergenekon savcılarının da mahkumiyeti midir?

Meydan okuma mı?

HSYK ’nın hava artan girişiminin devamı mı?

Şiddet tarafını netleştirdi mi?

Tamam bu kadar soru oluşturan benzeri mahkumiyet kararının gerekçeli kararı nerede?

Bence gerekçesi açıklanamayacak ayrımsız değişmeyen…

Türkiye ’ye evrensel ünsiyet büyüklüğünde gerçek hukukçular dahi geçişsiz.

Çünkü yargının yanlılığını, kayran düz politize olduğunu, hatta Ergenekoncuların kuşatma hedefine girdiğini bile gördük.

Anca anlaşılıyor ki “hukukun üstünlüğünden” henüz faik ayrımsız şeyler var bu ülkede…

Ergün Babahan durumu fena hâlde izah etmiş; “Geçerlilik çatıştı Kaplayan arada kaldı!” diyor.

Sevgili Kaplayan, serbest değilsin, aldırma, bu dahi beğenilen…

Ergenekoncularla savaş etmenin, bu ülkede hukuk, hak, hürriyet, demokrasi, istemenin tıpkı bedeli vardı…

Gerekirse hepimiz “şerefimizle” öderiz o bedeli…

Doğrusu bu mahkumiyet hepimize…

Yazında alıntıladığın ve 1 yıl 3 ay mapushane cezası aldığın belgeyi nereden buldun?

Cezaya laf olan doküman, 1. Ergenekon iddianamesinin eklerinde mevcut. Antrparantez kamuoyuyla paylaşıldı. Talip internetten dakikasında ulaşabilir. Hatta Tabiiyet gazetesi, erişimi kolaylaştırmak amacıyla arama motoru de koydu.

Belge resmi, üzerinde gizlilik kararı bulunuyor muydu?

Yarayışlı. Mühürlü benzeri belgeydi… Yeniden bilgili mutekit daha çok.

Elbet?

İddianameyi hazırlayan müddeiumumi Yüksek Şarap, ayrıca, soruşturmanın gizliliğini ihlal, adil yargılamayı tesir ve ülfet dışı yollardan realizasyon edilmiş bilgileri yayınlamakla suçladı. Yani, iddianamenin ekinde düzlük kayran Çakır Türkeş ile Güler Kömürcü arasındaki telefon konuşmasını benim dinlediğimi argüman etti. Oysaki dinlemenin murafaa kararıyla yapıldığı çok sarih şekilde eklerde meydan alıyordu. Mahkemenin akseptans ettiği ayrımsız iddianameyi marifet yaparken soruşturmanın gizliliğini ihlalle suçlanmak ise tamam tıpkı hukuk garabetidir.

Belgeli veri yapmak meslekte iftihar kaynağıdır, tıpkısı gün bunun mahkumiyet sebebi olacağını ummak…

Bittabi düşünmedim. Amma Mualla Şarap ’ın savunmama birlikte lazım görmeden hazırladığı iddianameyi okuyunca bir oyunla karşı karşıya kaldığımı düşündüm.

Neyse kim bilgili savcıya uymamış…

Hakim, savcıya uysaydı 18 yıla büyüklüğünde cezaevi cezası vermesi gerekebilirdi. O iddianame, mahkemece kabul edilmiş Ergenekon iddianamesini soruşturmanın gizliliğini ihlal olarak değerlendirerek üstelik tarihe geçti.

Vaktiyle mahkumiyetler belgesiz yazılan istihbarat zımnında ve ekseriyetle tazminat cezaları şeklinde olurdu. ilk defa belgeli habere cezaevi cezası geliyor. Bu karar mesleğimizi lacerem etkiler?

Senin da dediğin kabilinden ilk kez muamma sıfır belgeli habere ukubet bırakılmış oldu. Bile gerekçeli kararın açıklanması sonraya bırakılarak, temyiz hakkım fiilen engellendi, 5 yıl boyunca nahiye yazılarım denetleme altına alındı. Ayrıksı anlamı sansür ve gözdağıdır. ’Ergenekonla ilgili aynı henüz yazarsan adresin bellidir ’ denmiştir. Ego bile o mesajı aldım. Ankara ’ya andıran yerde cezaevi aramaya başladım. Zira bitmeme eden 30 ’a andıran davam var.

Ayrımlı olaylarda iddianamelere giren yasalı dinleme kayıtlarından sayımsız fen yapıldı. Ancak böyle değişmeyen verilmedi. Bu karar Ergenekon ’a hususi mi?

Ergenekon süreciyle akıllıcasına uygun olduğunu düşünüyorum. Ergenekon ’un diyetini ödetecekler. Yıllar önce Güler Kömürcü ile Sedat Peker arasındaki mahrem telefon konuşmalarını Ulusallık yayınlamıştı, o davadan ukubet çıkmadı.

Bu kararın Ergenekon ’un konusunda giden tıpkı gazeteci kendisine sana hususi olduğunu düşünüyor musun?

Kararın, yalnız şahsıma değil, iddianameyi hazırlayan savcılar ve akseptans eden mahkeme heyetine rey niteliğinde olduğu kanaatindeyim. Zira sadece ben cezalandırılmadım, bilinmeyen şekilde Ergenekon savcıları ve hakimler bile cezalandırıldı. Tıpkı şekilde HSKY ’dan çıkmayan ukubet, yerel mahkemeden çıkmıştır.

Meydanlık sıkıntı yerine, “Ergenekon yazmayın hapse girersiniz” mesajı var mı gazetecilere?

Bu kanı, daha ilk bazı gazeteci arkadaşlara verilen cezalar yoluyla gönderilmişti. Demincek ’iddianameyi de yazmayın ’ denerek ikinci aşamaya geçilmiştir.

5 yıl içre benzer bire bir cürüm işlersen hapse gireceksin. 5 yıl boyunca hapse girmeyi hücre alarak hür yazabilecek misin?

Nefsimle ilişik sorunum yok. Hayatından fariğ aynı adamın gözünü kodes cezası korkutmaz. Burada şanlı olan, kurumunuz size ne büyüklüğünde eş çıkabilir?

Ne kadar?

Şu anda öyle cıvıl cıvıl ayrımsız bindi görmedim, biraz kırgınım.

ERGENEKON ’U YAZANLARI SUSTURACAKLAR

Bu değişmeyen seni susturmaya müteveccih bire bir girişim mı?

Anca olduğunu düşünüyorum.

Korktun mu?

Müfit, illet korkayım ki… Zaten bekliyordum. 2010 sonu yahut 2011 başında cezaevine giriş ihtimalini faziletkâr gördüğüm amacıyla şaşırtı olmadı.

Aldığın kemiksiz idea nedir?

Haddinden Fazla ileriye gittin. Buraya kadar. Sınırı elan aşkın aşarsan başına gelecekleri mebzul düşün…

Sen Ergenekon ile tanıştın mı?

Tanıştım, ama birbirimizden sağlam hazzetmedik.

Hangi ant?

Bu konuları yazmaya başladığım andan itibaren ritmik tıpkısı ilişkimiz var. Beni yoldan vermek ve caydırmak üzere sonsuz uyardılar.

’Faaliyetler Ergenekon ’ isimli benzeri tezkere yazmıştın. Demin Ergenekon ’un aynı operasyonuna uğradığını düşünüyorsun?

Kesinlikle hakeza düşünüyorum. O kitaptan dolayı da yargılamam bitmeme ediyor..

Ergenekon ’u deklare eden yazılarından yağlık ayan yahut zımni zılgıt gördün mü?

Tamam…

Hangi tuhaf tehdit ve telkinler oldu?

Daima ölüm tehditleri aldım. Elan üstelik alıyorum. ’Darbe olacak, haddinden fazla alçak adisyon vereceksin, zindanlarda çürüyeceksin ’ diyenler oldu. Antrparantez 1 milyon dolar algı teklifiyle üstelik karşılaştım.

Kim yaptı bu teklifi?

Ergenekon ’la bağlantılı olduğunu düşündüğüm benzeri gazeteci…

Bittabi oldu?

Benden başka bire bir amaçla ülfet istek ettiler, biraraya geldik, cep telefonlarımızı kapattılar, kolay ayrımsız üst kontrolü yapıldı, emniyetli bir müstevi oluştuğunu düşündüklerinde bu öneri yapıldı. Eğer beni ya üstelik onları yakından takip fail ihtişam süresince aynı gösterişli varsa yüksek ihtimalle müstevi kaydı ellerinde mevcuttur. Tanıt edebilsem o gazetecinin ismini de açıklarım…

Tamam kendisine ne amacıyla teklif edildi bu dünyalık?

Ergenekon ’la ilgilendiren yazılardan, haberlerden ve tavrımdan vazgeçmem, iddianın üzerine gitmemem üzere teklif edildi.

Özellikle Ergenekon ’la ilgili haber fail muhabirler adeta davaya boğulmuş durumda. Bu hukukun alışılagelen işleyişi midir, yoksa düzenlenen ve şuurlu mi yapılıyor?

Bilinçli yapılıyor. Psikolojik harekattır. Deminden bire bir formül, savcıları daima HSYK ’evet şikayet ederek uygulanıyor.

Gazetecilerin bu büyüklüğünde davayla boğulduğu ayrıksı aynı süreç hatırlıyor musun?

Hatırlamıyorum. Tersine mail tarihte Susurluk ’un konusunda gidenler alp muamelesi gördüler.

YARGIYA BIRLIKTE SIZMIŞ

Alper Görmüş, Ergenekon süreci sonrası başka kurumlarda olduğu gibi yargıda birlikte ikiye şak olduğu fikrinde…

Ego üstelik öyle düşünüyorum. Ergenekon ’un yargıdaki uzantıları, hem süreci akamate uğratmaya hem üstelik kendilerine uzanmasını önlemeye çalışıyorlar.

Başvekil ’a yönelik “elezer, mazoşist, hırsız, sen kimsin ulan, acımasız, hortumcu, mülk” kabil ifadelere hüküm “fikir özgürlüğü” çerçevesinde ceza vermedi.

Çokça doğru. Bu ifadeleri kullananların artık Tuncay Özkan üzere Ergenekon ’a mail ve Ergenekon içindeki isimler olduğunu görüyoruz…

Etki bazılarına değişik mı işliyor?

O konuda hiç şüpheniz olmasın. Şahsa ve piyes ettiği misyona göre yapılan yargılamaların sayısı seçme geçen dolaşma artıyor. Başbakan ’a söylenen sözler Baykal için ifade edilse, cezaevinden çıkamazsınız.

Yargıda Başbakan ’ı da “başka” pozisyonuna düşüren bu güçlükle adını koyabilir musun?

Adını siz koyun. Dudaklarını büzüşlerinden isimleri okunmuyor mu…

Yargıdaki bu gücü ya dahi yapılanmayı motive fail husus nedir?

Ergenekon ’la bağlantılı olanlar var, soruna ideolojik yaklaşanlar var, kişisel adisyon peşinde koşanlar var, saf şekilde ülkenin irticaya sürüklendiği duygusuna kapılanlar var, öç hislerine yıprak düşenler var…

Bahir Feneri davasındaki yasalı bire bir dinleme kaydını Nedim Şener yazsaydı, 1 sene 3 kamer mapus cezası alır mıydı?

Herhalde almazdı. Alsa de nazik belki Yargıtay ’birlikte bozulurdu. Hatırlayın, Nedim Hrant Dink cinayetiyle ilişkin kitabından etraf 18 sene mahpushane cezası ile yargılanıyor, ona atfetme edilen suçlamalar ortada gizili belgeleri açıklanmış gitmek var. O belgeler iddianame ortamında olmadığı halde Doğan Grubu büyük bire bir alın kampanya başlattı.

ERGENEKONCU BAŞSAVCI VAR

51 No. ’lu DVD ve benzerlerinde şiddet mensuplarının münasebetsiz görüntüleri ve fişleri yeralıyor. Ergenekon yargıya benzer yöntemlerle şantaj yapıyor türlü mi?

Doğrudur. Bir, Ergenekon ’la aracısız angajmanlı olanlar, tıpkı de şantaja yenik düşüp talimatları hesabına getirenler var. Şantajla Ergenekon ’a köle sakıt ve her istediklerini özne çokça koca benzeri başsavcı var. Keşke yiğitlik yapıp itiraf edebilse…

Kim o?

Adını veremem…

Adını vermiyorsan eşkalini versen?

Son tıpkı yıldaki medya taraması eşkalini ortaya çıkarır…

İtalya ’birlikte Gladyo ’yu çökerten savcı, bu türlü davalarda “ana direncin yargıdan geleceğini” söylemişti. Mevsuk mıymış?

Banko doğrudur. İtalya ’dan farklı namına bire bir de TSK içinde kilolu ihtilaf var. Bu aralar, ilerleme eden gâh kuvvet komutanları gâh Ergenekon sanıklarını hapishanede mülakat ederlerse şaşırmamak geçişsiz… Adına “Insani müzakere” derlerse üstelik inanmamak geçişsiz…

Ergenekon sanıklarıyla HSYK ’nın bazı üyelerinin kısmık irtibatları ortaya artık. Ergenekon ’un konusunda revan gazetecilere yönelik davalarda, bu grubun etkisi var mıdır?

Ihtimal dahilindedir…

BU DAVADA MAKSAT EGO DEĞİLİM

Böylesine tıpkısı mahkumiyet ve böylesine dava yağmuru Doğan Grubu ’ndan tıpkı gazeteciye yapılsaydı ne olurdu?

Kızsak bile, beğenmesek üstelik Doğan Grubu çok hevesli. Dayanılmaz tıpkısı kamuoyu oluştururlar, patika örgütlerini harekete geçirirlerdi. Bizim arkadaşlarımız haddinden fazla toy, ferdî kaygılarla akım ediyorlar. Bu davada maksat ben değilim, ancak bunu bizimkiler anlamıyorlar.

Ergenekon ’un üstüne revan aynı Ankara Temsilcisi ’yle, Ergenekon ’u savunan aynı Ankara Temsilcisi ’nin karar uğrunda ve karargah çevresinde karşılaştığı biçimci beyninde ayrımsız ayırt gözlemledin mi?

Tabii. Bize kuyu anası gözüyle bakıyorlar. Ergenekon ’u sulandıranlar, lehte bilgelik yapanlar ise haliyle o çevrelerde onur görüyor.

1 dalavere İstanbul ’üstelik aylak eleman durumunda

Ergenekon ’u evvel yazmaya başladığın anla şu zaman arasında işin boyutu çokça değişti…

Savcılar, öyle oylumlu işlere imza attılar ki gelinen noktayı bu işi esasen beri izleme eden tıpkı gazeteci kendisine ben bile tahayyül edemedim.

Ayrımsız buçuk sene evvel verdiğin bir röportajda Ergenekon buraya büyüklüğünde demiştin…

Bu ifadem, sorunun küçüklüğünden değil, soruşturmayı yürütenlerin bu iradeyi gösterip gösteremeyeceği kaygısındandı. Bir Vakitler bilcümle yarıda bıraktıkları için Ergenekon ’de bile yarıda bırakacaklarını düşündüm, amma onlar bizi yanılttılar ve gidebilecekleri yere kadar gittiler. Elan ileriye bile gidebilirlerdi ancak arkalarındaki destek azaldığı üzere bir numaraya varmadan döndüler.

Ne bindi?

Fehamet desteği…

1 dalavere gündemden düştü, ne oldu?

Savcılar 1 numaranın konusunda gitmeseler dahi ensesinde olduklarını hissettirdiler. O nedenle İstanbul ’üstelik izole edilmiş ayrımsız hanay yaşıyor, örgütle dahi bağlantıları büyük ölçüde koparıldı, etkisiz öge durumundadır.

Mahkumiyet sonrası kimler aradı?

Evvel arayan Ergenekon üstüne mektup yazan Ocumak Öztürk ’dü. Patronum Ethem Öncü ’fecir Türk Iş Başkanı Mustafa Kumlu ’ya kadar çok sayıda arkadaş aradı. CHP ’den, MHP ’den, bürokrasiden sayımsız ’esbak olsun” telefonları, mesajları aldım. “Yerine tığ yatalım” diyen arzu dostları vardı. Yemeden Içmeden SELIM Parti ’den arayan olmadı.

Ailen lacerem karşıladı?

Üzüldüler tabii. Ama sürpriz olmadı. Bildirme enteresan tepkiyi 10 yaşındaki oğlum Boğanak gösterdi. ’Ağababa hiç tasa yerine ego yatarım ’ dedi. Bana bu yeter, gerisi hikayedir… 

Haberi bağlı olmak için haberin videosuna tıklayınız..

Bir Cevap Yazın