Ergüder Bacanak hayatını kaybetti!..

Milliyet’te düzlük alan habere bakarak Bacanak’ın ölümünü oğlu Bronz Bükülme Bacanak “Babam Ergüder Refik 25 Ocak 2016 saat 03:20’de, otama görmekte olduğu İzmir Hususi Akarsu hastanesinde aramızdan ayrıldı” ifadeleriyle duyurdu.

Eşi Aydınlık Hempa ise “Bana eşi ve öğrencisi olmam onurunu yaşatan, oğlumun babası ve torunum Ergüder’in dedesi… Maestro ERGÜDER BACANAK’ı kaybettik çokça üzgünüz” sözleriyle keskin haberi paylaştı.

ERGÜDER BACANAK KİMDİR?

70 ve 80’li yılların çok majör bestecisi olan Yâren, Türk popüler müziğine “Hükümdar-ı Yegah” kabil bire bir şaheser bergüzar etti. 80’lerde, dirlik müziğiyle popun sunu iyi, yeryüzü rafine bileşimini yarattı. Arsıulusal yarışmalarda birincilik ödülleri aldı. İstanbulŞehir Tiyatroları ve İstanbul Festivali direktörlüğü yaptı.

1981’de bestelediği, eşi Berrak Arkadaş’ın seslendirdiği Attila İlhan’ın şiiri Odalık-ı Yegah 45’liğiyle Türk popunda meslek açtı. 1991 yılından sonra detaylı süre İstanbul, Büyükada’da anarşist tıpkı hayat yaşamayı seçti. Serencam adına İzmir’de kız kardeşinin yanına yerleşmişti. Refik, 1976’da patırtılı sanatçısı Fer Hempa ’la evlenmişti.

Bir Cevap Yazın