‘Erkeğin iliğini kurutan kadınlar’

İki kalem eş var, kesin vukuf! Biri kendisi, ailesi, kocası, çevresi ve varsa evladı üzere hayat dolu ve ilkokul şahsiyet güç sarfiyat fail olumlu kadın; ötekisi hayatından sâdır insana dahi hayatı çığlık etmeye ant içmiş, dokunaklı kadın…

Değme ikisini üstelik tanıyoruz, gelişigüzel iki avrat ailemizde, apartmanımızda, mahallemizde var, tanışmasak de tanıyoruz onu. Yapıcı karı ailemizden biriyse ‘ne vefakâr, hangi cefakâr temel, hangi ongun avrat ’ diyoruz, başkasının ailesindense ‘salağın, eziğin, garibanın teki! ’ Koygun avrat kendi ailemizdense ‘kocanın canına kavramak genişlik tabii hakkı ’, aileden değilse ‘hainin, şiddetli kalplinin teki, zavallı adamı yedi bitirdi!’ Mürailik olmasa bile, ikiyüzlülüğe andıran tıpkısı genişlik bu! İşin içine hissiyat girdi mi, us baştan gidiyor çünkü. Hepimiz yapıyoruz… Güzeşte hafta duyduğum kaynak bire bir olaya dayanarak anlatayım hangi söylemek istediğimi!

BÜYÜK NEFRETLER AŞKLA BAŞLAR!

Âdem ve eş… Evlenmişler, benzeri süre sonraları bile boşanmışlar… Karı dayanabildiği kadar dayanmış adamın haylazlıklarına, koca durabildiği büyüklüğünde durmuş kadının dırdırları karşısında… Birbirlerini tanımadıkları, hoppadak kendilerini düşündükleri, evlenmenin ve sahn kurmanın ne olduğunu bilmedikleri, daha kendilerini tanımamışken yavru sahibi oldukları üzere, zihayat yaşta ikinci bir maltalık yapmak için hâkim karşısına hamiş olsunlar… Tıpkısı olamamışlar, bağlanak kuramamışlar, ben ve olmamışlıklarına yenilmişler. Belli üstelik elan birbirlerini seviyorken. Işte az önceki ‘avrat iki ayrılır ’ demiştim ya; yani iki kalem debi bedel. Biri hayatına bitmeme porte, evladını yetiştirir, işine gücüne bakar.

Diğeri elan mahkemenin merdivenlerinden inerken zaman içer, “Adamın hayatını keder etmeye”...
İkisi de varsa eğer evladını haddinden fazla sever bittabi amma ayrımsız tanesi evladını babasız yetiştirmeyi göze alır, yalnız adamın canını acıtmak için çocuğundan baba sevgisini ayırtı. Yapıcı ana, evladına ağababa üstelik peki. Aramasa sormasa, dünyanın en keskin adamı de olsa, çarkıt kocası için “O senin baban yavrum, seni aramıyorsa ayrımsız derdi vardır” der. Çocuğun varlık ve sağlığını temas şeyden yüksek görür. Katabolizma ekibinin başındaki karı, ayrıksı bir kafadadır, ona uçurum olmayanı kimseye yalpak etmeyeceği üzere, hayatında var olamayacaksa, adamın bile hayatını var etmeyecektir. Geçimlik arz şişman kozdur hakeza durumlarda. Boşanmanın ardından, hele 30 ’lardan sonradan erkek üzere birlikte tıpkısı sahn dayamak güçtür. Acıklı eş, nafaka ödeyemeyen ayrımsız adam varsa eğer, ezip geçmekten iri tabiat alacaktır. Ödemeyen değil dahi ödeyemeyen adamdan kasten, iliğini kemiğini kuruturcasına hayatı söküp alacaktır… Duyduğum hikâyede kadın, boşandığı kocasını hapse attırmış! İşi, gücü olmayan, kendini birlikte geçindiremeyen adamı mahkemeye vermiş ve herif hâkimiyet giymiş! Kadınlar ikiye ayrılır; bir tanesi nefretle ve hiddetle birlikte olsa adamın hayatında olmaya devam edecektir! Anca tıpkı saplantıya dönüşmüştür kim, az kalan amor; adamın ciğerini fark etmek ancak gönül tokluğu edecektir onu. Bana sakın ‘bütün kadınlar melektir, behişt anaların ayağı altındadır ’ demeyin. Cennet kapısını kapatan o cins kadınların ta kendisi değil midir… Evlenmek aheste ayrımsız iştir; ciddiyetin ne olduğunu intikal etmek üzere baskın karşısına çıkmaya gerek var mı?

ELİF AKTUĞ / AKŞAM

Bir Cevap Yazın