‘Erkekler da ağlar’

Önceki Pele, arkası sıra Ronaldo. Ekran başında onları seyreden milyonların uğrunda ağladılar. Gözyaşları, konuşmalarına engel oldu. Eşleri, çocukları, dostları onlarla birlikte ağladı.
Güzeşte akşam ezanı Eurosport’un etkili yayınında izledim onları. Fifa’nın futbolda yeryüzü iyileri seçtiği programda Pele itibar ödülü aldı, Ronaldo de yılın futbolcusu seçildi. O kadar çokça duygulandılar kim, ödüllerini alırken birlikte gözyaşlarını tutamadılar.

Akıbet evre insancasına ayrımsız uzanım. Insan hassas, birey benzeri dirlik. Ağlaması normal amma bizim toplumda erkeklerin ağlaması deli kabul ediliyor. Erkeklerin üzerinde nazik tıpkı gravite var “erkekler ağlamaz!” diyerek. Ağlayan dallar “Sen eş değil misin?” diyerek azarlanır. Efemine bire bir çizi biçimi olarak görülür viyaklamak. Alelhusus milyonların uğrunda… Kabul edilemez.
Vakıa son yıllarda değişimin ipuçlarını görüyoruz. Pop kültürün ünlü isimleri, politik liderler gözyaşlarını saklamıyorlar.

DAHA DUYGUSALLAR

Pele ve Ronaldo’yu da sonuç aşama hak buldum gözyaşları zarfında duygularını milyonlara paylaşırken.

Esasta erkekler kadınlardan elan bir iki birey değiller. Ihtimal birlikte, antrparantez elan kırılganlar. Hoppadak savunmaları haddinden fazla hararetli, kendilerini esirgeme içgüdüleri çok gelişmiş.

Aslına bakarsanız sırtlarına aldıkları sorumluluk haddinden fazla fazla. Kadınlardan risk üstlenmesini beklenmezken bütün sorumluluklar erkeklerin üstüne bırakılıyor. Bu üstelik adil değil. O yüzden feminizm sorumlulukların ve görevlerin paylaşılması gerektiğini savunur.

Yük yüklenmek, bu koca olsun veya karı, fark etmez, kişinin duygularıyla debi edebilme özgürlüğünü elinden alır.

Erkeğin bile “bu eve mülk getirme” konusunda vebal etme lüksü namevcut. Yaşayan ve enerjik tıpkı ayvaz tevessül etmek üzere yazık yapmamaları gerektiğini düşünüyorlar. Ve daima mantık ve düşünce dengelerine sığınıyorlar.

DAHA KIRILGANLAR

Yenilmekten ve uyuzluk düşmekten çok korkuyorlar. O yüzden sevdikleri insanlara elem davranıyorlar. Özellikle kim yenildiklerinin farkındalarsa, bunun acısını karılarından ve çocuklarından çıkarıyorlar.
Esasta kadınlardan elan kırılganlar. Kalpleri henüz çabuk ve kolaylık kırılıyor. Biricik fark ihtisas kırıklıklarını içlerinde saklamaları. Sessiz gözyaşları içlerine akıyor.

Gösterirlere yorgun biri adına değerlendirileceklerini düşünüyorlar. Bu yüzden güçsüzlüklerini göstermekten korkuyorlar. Sanki hep zatî tanımları yerle ayrımsız olacak, neymiş hep kaleleri yıkılacak, savunmasız kalacaklar ve istila edilecekler zannediyorlar. Bu yüzden zırhlarını kuşanıyorlar. Yani gözyaşlarını gizleyerek, incitme olasılığı yüksek, birey bağlamda zorlayacak ortamlardan kaçıyorlar.

Hal insancasına değerleri, his ve davranışları küçümsemeden, hayatı ve sorumlulukları paylaşarak yola devam etmekte yatıyor.

SEDA KAYA GÜLER / YENI ASIR INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın