Erkeklerin okkalı rüyası: Kestanecik

İHA’nın haberine göre ilerleyen yaş ile beraber prostat bezinin büyümesinden kaynaklanan prostat hastalığı özellikle 45 yaşını aşmış erkekleri korkutuyor.

Erkeklerde bulunan kestanecik bezinin gâh durumlarda büyüyerek idrar kanalını sıkıştıra bildiğine bel eden Hususi Medline Münevver Hastanesi ’nden Op. Dr. Celaleddin Turan, bu tazyik sonucunda hacet şikayetleriyle rahatsızlıkların kendini mahsus ettiğini söyledi. Alelhusus 45 yaşın üzerindeki erkekleri, doktor kontrollerini boşlama etmemeleri üstüne münebbih Turan, “Kestanecik büyümesi, idrarın içinden aktığı kanalın etrafını sararak kanalı sıkıştırır. Bunun sonucu idrarın alışılagelen akışı bozulur ve kişide şikâyetlere bozukluk peki. Kestanecik büyümesi amansız hastalık değildir ve kansere hastalık olmaz. Ancak benzeri erkekte hayırhah kestanecik büyümesi ile prostat kanseri ayrımsız anda bulunabilir. Prostat büyümesi sık sık idrara çıkmak, çökelek kesik lüzum etme, gereklilik yapılmasına karşın lüzum kesesinin ağız ağıza boşaltılmamış olma hissi, ayrımsız an geçmiş idrara hayat hissi, hacet başlamada takı veya teehhür ve gereklilik geldiğinde tutamama gibi şikâyetlere hastalık tamam” dedi.

Prostat tedavisi üstüne bilgiler vererek prostatlı hastalara tavsiyelerde kâin Dr. Turan, “Prostat büyümesi tedavisinde birçok otama seçeneği vardır. Kestanecik büyümesinin cerrahi tedavisinde genişlik kesif makbul cerrahi yöntemler prostatın tutkun ameliyatı ve prostatın lazer ile kansız ameliyatıdır. Eğer kestanecik hastasıysanız akşamları alınan nakit miktarı azaltın, içilen öz ve kahvehane miktarı azaltın, soğuk almayın, özellikle kasık bölgesini üşütmeyin ve yazın yaş mayoyla oturmayın” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın