Ermeni Cemaati’nden reaksiyon!

Vatan’da yer düzlük habere bakarak Binbir Şeb, Canal 13’de yayınlandığı evvel geceden itibaren  rakip kanalda tıpkı dönüş başlayan Brezilya dizisiyle müthiş rekabete girişti. Onurla Şehrazat’ın aşkı hele öğle kuşağı programlarında enine boyuna tartışılırken, Arjantin’deki Ermeni Cemaati dizinin yayından kaldırılması için imza kampanyası başlattı.

Ermeni Matbuat Merkezi Prensa Centro Armenia, Türk dizisinin sansürlenmesini istemiyoruz, fakat dizinin medyatik kullanımını ihtarname ediyoruz” antetli tıpkı demeç yayınladı. 

Binbir Şeb dizisinin “Hayasızca medyatik kendisine kullanarak Ermeni Soykırımının 100. yıl anmalarının etkisini neutralize girmek” istenildiğinin savunulduğu bildiride  20. yy’ın önce soykırımının sorumlusu olanTürk devletinin inkarcı politikalarını devam ettirdiği sözleri birlikte meydan aldı.

Ulusal Ermeni Konseyi’nin yayınladığı bildiride ise dizinin doğası gereği Türk kültürü ve turistik öğeleri barındırdığı ve başka tamlık diziler kabilinden ticari kaygılardan çevre hırçın ögeleri göstermekten kaçındığını vurgulayarak şöyle devam ediyor: “Söz Gelişi Taksim’deki olaylardaki büyüklük baskısını, dünyanın en aşkın gazetecisinin hapiste olması üzere kalbi kırık ayrımsız rekoru elinde terviç, facebook ve twitter kabilinden içtimai medyayı zecir uygulamaları ve Kürt azınlığa yapılan baskıları göstermez, Türkiye ancak halı, kahvehane, saz ve kıpırdak aile bağlarından mevcuttur”

Dizinin yayınlandığı andan itibaren değişik kesimlerden ve Ermeni cemaatinden müspet olumuz ayrı ayrı tepkilerle karşılandığı, gâh durumlarda yapılan yorumların Türk halkına cebin aynı öfkeye dönüşebildiğini ve bu durumun konsey tarafından kesinlikle onaylanmadığının belirtildiği bildiride “Soykırımın sorumluğunun aynı zamanda inkarcı politikalarıyla özlük halkına de zarar veren Türk devletine ilgili olduğu” ifadeleri kayran aldı. 

Bir Cevap Yazın