Erol Simavi serencam yolculuğuna uğurlandı

CİHAN’birlikte kayran düzlük habere göre Beykoz ’bile mevcut Kanlıca İskenderpaşa Camii ’bile ikindi namazına müteakibp kılınan cenaze namazına Mehmet Ağar, Hasan Cemal, Mustafa Belletici, Ertuğrul Özkök, Arzuhan, Doğan Yalçındağ, İlber Ortaylı, Erol Ivedi, Faruk Süren, Mehmet Arslan, Özgürlük gazetesi çalışanları ile nutuk ve hisse senedi dünyasından çokça sayıda hayat katıldı. Erol Simavi ’nin eşi Belma Simavi ve oğlu Sadet Simavi taziyeleri kabul etti.

Kılınan cenaze namazının ardından imam Simavi için helallik istedi. Simavi ’nin tabutu omuzlara alınarak dualar eşliğinde cenaze aracına götürüldü. Simavinin cenazesi Kanlıca Mezarlığı ’ında toprağa verildi.

Erol Simavi’nin cenazesine katılan Hasan Cemal, “Erol Simavi gerçekten bizim gazeteciliğin çekirdekten mevrut patronlarından biri. Yani Türkiye ’de gazeteciliğin temsilcilerinden biriydi. Onunla birlikte çalışmadım ama onunla haddinden fazla gelişigüzel oldum. Bende bıraktığı izlenim; gazetecilere ve gazetecilik mesleğine olan desteği bütün sıcaktı. Bizlere yakındı tığ onu hiç uzak hissetmedik. Amma hanay hakeza aha tıpkısı varsın bir mahrum. Kendisini rahmetle anıyorum. Ve hep gazeteci milletine başsağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

iş adamı Mustafa Belletici ise Türk basını nazik bir duayenini kaybetti. Çokça üzgünüz. Hepimizin başı sağlıklı olsun.” dedi.

Mehmet Ağar da “Herkesle hem alışkanlık hem ülfet işleyen tamamen bilcümle resmi gönül rahatlığı ve dışında olmaya gayret etti. Basına gazetesine kapalı olan ve hayatı bütün onlarla ve o çevreyle yaşadı. Kimseye hiçbir kötülüğü olduğunu düşünmüyorum. İhtiyacı olan herkesin beraberinde olmuştur.” şeklinde konuştu.

“Erol Simavi, biraz kelime ile anlatılacak biri değildir” diyen Oktay Yöntemsiz ise “Erol Koca Türk matbuat tarihin en koca ve olumlu eş yürekli patronlarından biriydi. Erol Düşünce elden gazeti olarak görülmesi yeterli değildir. Çokça balaban ayrımsız âdem ve yüreği sevecenlik doluydu.” ifadelerini kullandı.

Doğan Hızlan üstelik “Çokça dolgunca ayrımsız gazeteciydi. Türk basınında kocaman işler yapmış biriydi. Türk matbuat tarihini inceleyenler ona mehabetli sayfalar ayıracaktır.” dedi. 

Cenaze töreninden görüntüleri haberin videosuna tıklayarak izleyebilirsiniz…

Bir Cevap Yazın