EROL SİMAVİ’YE

Ooo saha yerinden oynar. Bildiğiniz seçme şeyden şüphelenirsiniz. Özellikle ermiş magazinciler… Birçok sefer konuştuk bir soy başlayamadık. Daha doğrusu akıbet saniye kaçtı. Hayatını betik yapmayı hem istiyor hem istemiyor. Zaman Zaman “Bana yakışmaz” diyor, kimi zaman de “Tüvana kuşaklar gelişigüzel şeyi bilmeli…”

Haddizatında yapacağımız hareket çokça cılız. Ayrımsız odaya kapanacağız, o anlatacak ego çabucak gerektiği devir soru soracağım. Benzeri de teybi münhal tutacağım. Sonunda birlikte foto seçeceğiz. Yatağının altındaki o büyük üç bavulda yüzlerce foto var. Yemin ederim kerem arşivi kadar… Çap Bayar ’dan Süleyman Demirel ’e çatışma hiçbir yerde görmediğiniz fotoğrafları var. Beynindeki hatırat ise… Hadi ihtişam büyüklerini ve işadamlarını geçelim. Amma yaşadıkları ve duydukları ile Türk medyasının serencam 50 yılının tarihini yazmalı Umu Edip.

Patronlar, umumi ürün müdürleri hep arkadaşı oldu. Kimin hangi yaptığını çokça mebzul biliyor. 40 yıldır bana anlattıklarını ama yazamadıklarımı yazsam… Aha bu yüzden TV ’lerde saçma sapan konuşmalar yapanlara çok kızıyorum. “Ayrıntılar bırakın garip paparazzileri ve onları sanatçılara karşı yem fail müdürlerini… Çıkı çıkın elan yukarılara çıkı” diyorum. özel yaşam nerede başlar nerede bitermiş, medya özel yaşamlara ne kadar engelleme edebilirmiş, medyada cinsellik ne kadar olmalı imiş, paparazzilerin cevaz almadan foto çekmeye hakkı yokmuş… Tekmil 40 yıldır dinlediğim malumat-çevirici masalları. Yahu kardeşim bu ülkede neler oldu, neler oluyor?

Ve serian soruyorum. 1979 yılında Özgürlük muhabiri Oktay Şengüler, Ajda Pekkan ’ın Çengelköy ’deki yalısında kimin fotoğrafını çekmişti? “Ajda ’nın yeni sevgilisini yakaladık” diyerek sevinmiştik. Ama laboratuvar şefi Sayıl Eman diapozitifi yıkayınca ne görelim. Ajda ’nın aşkı, Hafta Sonu Gazetesi Genel Ürün Müdürü Alçak Emeç ’miş. Bahçede mayo ile güneşleniyordu rahmetli. Ajda ’nın puanlı bikinisini elan hatırlarım. Tezce o çevrim “Ajda ’nın sanatı bittiği yerde vücudu başlar” diyerek bire bir abece yazmıştım. Tetikçilik yani… Özgürlük ’mağara dip kapağı olmuştu. Bana göre söylence duyum şefi Mehmet Türker çok ferah hatırlar o günü… Üç sene sonradan birlikte Emeç, Hürriyet ’te Temiz Demirkent ’in yerini aldı.

Magazin dersine devam edelim.

Şu günlerde yeniden albüm yapıp çalgı dünyasına dönmeye uğraşan Gökben de medyayı haddinden fazla ferah tanır. Senelerce Ajda Pekkan ’ın biricik rakibi idi. Elan canlı ve iyice olduğu üzere… Hadi Taş Çağa ifham etmek istemiyor, Gökben anlatsa ya anılarını. Yakınlık yaptığı tendürüst patronu, aşıramento olup peşine düşen genel kitap müdürünü…

Ajda Pekkan ’ın hakkını kimesne yiyemez. Türk medyasını sunu ongun tanıyan üç beş kişiden biridir. Şüphesiz bilmesin? Kız kardeşi Semiramis Pekkan ’ın eşi Milliyet Gazetesi ’nin çarkıt sahibi Ercüment Karacan ’dır. Medyada pek haddinden fazla andıran arkadaşı oldu. 20-30 yıl ilk çokça dip düzeyde kişiler ile. Eee bu amal böyle. Yaşlandıkça karizma da çiziliyor. Serencam namına hafta sonu bilgelik okuyan benzeri delikanlıya büyüklüğünde düştü. Başkaca dilaver Ajda ’evet albeni atayım derken garsonlardan elim patak yedi.

Erol Simavi ’ye “Ağababa” diyen Sezen Katarakt da pusula yazabilir. Güneş Gazetesi ’nin sakat sahibi Mehmet Mualla Yılmayan ile iştirak yaptı. Dergiler çıkardı. Müdürleri ise Yüksek Asetat… Bitiş sebep tatsız oldu bilmiyorum.

Medyanın son 30 yılını yazacak isimlerden biri de Nükhet Duru ’dur. Özgürlük ’in sahibi Erol Simavi onun birlikte ’baba ’sı olmuştu. Senelerce bindi bundan sonra kızına. Arşivdeki parçalanmamış boş pozlarını dahi yaktırmıştı.

Ezcümle bu sanatçılar medyanın kitabını yazsa da tendürüst genel eser müdürleri ve magazinciler gelişigüzel şeyi öğrense. Geçmişi bilmeden ati üzere akıllıcasına değişmeyen alınmaz. Nereden nereye gelmişiz, biz kimiz benzeri bilelim. Ihtimal saçmalamaktan vazgeçeriz.

Aykut Işıklar /Bugün

Bir Cevap Yazın