Eş sürücüye ‘boğaz spreyli’ aklanma!

Ulusallık Gazetesi’nden Damla Güler’in haberine bakarak 2013 yılında arkadaşlarıyla yemek yedikten sonradan evine başvurmak üzere aracıyla yola çıkan Bağı Kurdik, kısa bir süre sonra polisler marifetiyle taharri üzere durduruldu. Rutin bir Etanol kontrolü için alkolmetreye üfleyen Kurdik sâdır serencam karşısında şoke oldu.

Alkol almamasına rağmen alkolmetre Kurdik ’i 1.31 promil alkollü gösterdi. Etanol almadığını anlatmaya etkin Kurdik ’in ehliyetine 6 kamer süreyle ahali konuldu ve 700 TL para cezası kesildi. Bu sırada geçit rahatsızlığı olduğu üzere derbent spreyi kullandığı amacıyla alkollü çıkabileceğini belirten Kurdik, karakola götürüldü. Karakolda spreyin içindekileri okuyan Kurdik, etanol olduğunu görünce polislere söyledi.

Polisler bile Kurdik ’mağara alkol almadığına kandırma oldu fakat ukubet kesilmiş olduğu amacıyla zaman testi yaptırması gerektiğini söyledi. Kanında etanol olup olmadığının mahsus olması için 2 saat süresi olan Kurdik ’i hızlıca Haydarpaşa Göstermelik Hastanesi ’ne götürüldü.

TANIK ADINA ÇAĞRILDI

Kurdik ’e yapılan testlerde etanol çıkmadı. Dominant Muhsin Yatağan, ilginç ayrımsız yöntem izleyerek ayrımsız gidiş geliş polisini mahkemeye tanık namina çağırdı.

Şahit polisin mahkemeye alkolmetre ile gelmesini isteyen hâkim, mahkeme salonunda Kurdik ’in boğaz spreyi sıkmadan önceki alkolmetreye üflemesini istedi.

MÜDÜRE BIRLIKTE IMTIHAN

Muvaffakiyetsiz promil alkol çıkan Kurdik ’e tıpkısı birlikte spreyi sıktıktan sonra alkolmetreye üflemesi istendi. Evvel üflemede 0.63 promil alkollü çıkan Kurdik, 5 zaman sonradan tekrar yapılan ölçümde 4.25 promil alkollü imdi. Sel emin olmak üzere mahkemenin abece işleri müdüründe birlikte bire bir uygulamayı yaptı. Alfabe işleri müdüründe da sprey sıkıldıktan sonradan alkolmetrenin alkollü gösterdiği tayin edildi. Bu uygulamanın ardından murafaa Efsun Kurdik karşı beraat kararı verdi.

Danıştay da sevap buldu

Kurdik ’mağara avukatı Ulvi Soysal, ‘alkollü makine istimal ’ davası sürerken kesilen cezanın iptali için de İstanbul 2. Dalavere Mahkemesi ’hangi başvurdu. Ancak murafaa, hastaneden alınan ‘alkollü değil ’ raporunu hukuki bulmadı ve davayı reddetti. Kurdik ’mağara avukatı Soysal, mahkemenin davayı reddetmesinin arkası sıra bu posta Danıştay ’a başvurdu. Danıştay bile Kurdik ’i tamam buldu ve mahkemenin kararını bozdu. Yaşadığı bu teferruatlı proses sebebiyle müşteki olan Sihir Kurdik, ‘Kodes cezasıyla karşı karşıyaydım. ispatı olmasına karşın süreç bu büyüklüğünde uzadı ’ dedi.

Pazarlamacı olduğu için miftah ile gezerek bey yaptığını söyleyen Kurdik, ehliyetine halk koyulduğu üzere işini da tasarruf etmek zorunda kaldığını belirtti.

Bir Cevap Yazın