Esad’dan ‘Türkiye-Rusya’ açıklaması!

Habertürk’te yer düzlük habere bakarak Suriye Cumhur Reisi Beşar Esad, yaptığı röportajda Rusya’nın terörle mücadeledeki katılımının IŞİD üstelik ayrıksı yıldırı örgütlerinin gabi çekilmesine etmen olduğunu söyledi.

Çek göstergeç kanalına konuşan Esad’ın röportajını veren Rus bilgi ajansı Ria Novosti, Esad’ın Suriyelilerin seçimlerde namına görüş vermemesi halinde Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılmaya hazır olduğunu fakat savaşın ortasında bu koltuğu bırakmayacağını yazdı. Esad, Suriye üzere mefret hedefin terörü yenmek, devleti müzaheret etmek ve Suriyelilerin çıkarları doğrultusunda siyasi reformlar fayrap etmek olduğunun altını çizdi.

Esad açıklamalarında Akarsu-24 olayına üstelik yer verdi. Suriye Cumhur Reisi, Moskof uçağının düşürülmesinin Türkiye Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın niyetini ortaya çıkardığını fakat bunun aksine Rusya’nın desteğinin güçlenmesine etmen olacağını belirtti.

Suriye Cumhur Reisi, terörizmi yenmek amacıyla geçmiş adımın terör örgütlerine zırh, mülk ve canlı güçlükle gönderilmesinin önlenmesi olduğunu bildirdi. Esad, parçalanmamış ülkelerin terörü yenme üzerine ait olmadığını belirterek Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın eylemlerini suçladı.

Batıyı bile teröristleri dolaylı yollardan destekleme konusunda suçlayan Esad şu şekilde bitmeme etti:
“Epey teröristleri alt etmek istiyorsanız hele Türkiye üzerinden Suudi Arabistan ve Katar’ın desteği ile onlara zırh ve para gönderilmesini engellemeliyiz. Tığ onlarla savaşırken onlar çeşitli ülkelerden ve batının desteği ile doyumsuz cebe alıyorlar. Daha filhakika bazı batı ülkelerin desteği ile. Garp ülkeleri bana olan tavırlarını bir nice defa değiştirdi. Bu beni hiçbir şekilde etkilemiyor. Çünkü batının temsilcilerini kimesne ciddiye almıyor. Bir Nice sebepten muhit. Ilk kendisine onlar çekinmezlik yaratmıyorlar, ikincisi onların tıpkısı fikri namevcut, onlar çokça küçükler, üçüncüsü onlar Amerika’ya bağımlılar, Amerika hangi derse onu yapıyorlar. “

Esad, Rusya’nın terörle mücadelede kilit görkem oynadığını bildirerek şunları söyledi:
“Tek zahir kim, Rusların katılımı, onların terörle mücadele etmesi bildirme mehabetli sebep oldu. Rusya’nın Suriye’de yaptığı ameliye eylemlerdir. Ruslar terörle mücadeleye çokça bati yaklaşıyorlar. Ruslar ve Suriye ordusu arasında işbirliği kuruldu. Rusların terörle mücadeleye katılımının peşi sıra IŞİD ve farklı terör örgütleri hoşgörüsüz çekilmeye başladı.”

Esad ülkeyi 10 sene bilahare nerede gördüğü sorusuna şu şekilde karşılık verdi:
“Ana ve alternatifi sıfır tek hedefimiz terörle savaş. Suriye’nin ikinci amacı halkı yekpare çeşitliliği ile müzaheret etmek. Üçüncüsü Suriye vatandaşlarının çıkarlarını dikkate alarak ülkede politik ıslahat düzenlenmesi. Bana gelince, benim hiçbir devir Cumhurbaşkanlığı koltuğunu koruma amacım olmadı. Benim siyasi kaderim Suriye halkının iradesine kapalı. Tabi kim savaşın ortasında görevimi bırakabileceğimi söyleyemem. Işte o zaman satıcı olurdum. Fakat intihabat geldiğinde Suriye halkı kendi seçimini yapacak. Beni ülkenin başında ahzetmek isterlerse memnuniyetle görevimin başında kalırım. İstemezlerse çekilme ederim. Bu konuda tek sorunum namevcut.”

Beşar Esad, Türkiye vasıtasıyla vurulan Moskof uçağı olayının Suriye’nin geleceğine ilişik görüşmeleri etkilemeyeceğini belirtti.

Esad, Su-24 olayının Erdoğan’ın niyetini ortaya koyduğunu rapor etti. Esad, “Erdoğan’ın başarısızlığı onun siyasa kariyerinin sonu anlamına geliyor. Erdoğan Suriye’üstelik elde edilen başarıları engel olmak için tıpkı şeyler fora etmek istedi. Bu yüzden yaptığını yaptı. Ancak bu olayın alçak dengesini değiştireceğini düşünmüyorum. Terörle uğraş bitmeme edecek. Rusya’nın desteği henüz kıpırdak olacak. Burada geriye devir yolunun olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın