’’Esbak gece yeis ile kendimden geçtim’’

Mufassal zaman oldu sahnede nesep Türk Müziği söyleyen tıpkısı solocu dinlemeyeli,

Şöyle güzelce belirten biri olsa dahi, zevkle kulaktan tıpkı kadeh içsek diye niteleyerek kayran ve dayanaklık etmek arıyordum. Anlaklı Güç, yıllardır bu hizmeti veriyor dahi, tıpkı yolum düşmemişti. Cemaziyelevvel gece Şato Pınar ’a gittim ve Türk nutuk müziğinin o engin derinliğinde kendimden geçtim resmen.

Türk musahabe müziği eden kayran nerdeyse kalmamışken, Zeki Ağır Sıklet ve Eşi Semra Karı yıllardır, heyecanla ve şişman fedakarlıklarla emek verdikleri Şato Bulak gazinosunda aynı galeyan, aynı misfirperverlikle işlerinin başında sözde o şeb yıpranmamış açılan bir gazinonun mücadelesini veriyorlardı..

Ve anca benzeri hizmet sunuyorlar kim, zevkle Müzakere müziğinin derinliklerinde geziniyorsunuz.

Şato Pınar ’birlikte 6 senedir araklıksız, solist yerine müteharrik güre ayrımsız kayırıcı herkesin dilinde.

Aslanlar üzere okuyor bu genç adam…

Gökhan Sezen ’i seyretmeye gidip bile, esenlik almayan birin olduğunu zannetmiyorum.

Benim, çok sevdiğim ancak epeydir dinlemediğim 3 şarkıyı istedim Gökhan ’dan.

“Evvel akşam ezgi ile kendimden geçtim” beni ve dinleyenleri bizatihi geçirdi.

Mesafe vermeden ikinci Türk tekellüm müziği eserini istedim.

Nihavent makamında, Sadettin Gerçek ’fecir “Kirpiklerin gölgesi güllerle süslü” derken Gökhan güzelliklerin zirvesine çıkıyordu.

Ve… Suat Sayın ’dan, “Sen gençliğimin Katilisin” adlı kürdili hicazkar…

Birbirinden değişik 3 ayrı makamdaki bu asar, adeta Gökhan Sezen ’i sınava bağımlı tutmuş gibiydi!..

Amma bu zinde kayırıcı hepsinin üstesinde ziyadesiyle geldi ve dinleyenleri mest etti..

İsteklerimi ikiletmedi fakat bana anca benzeri derin soru sordu kim; “Abi bu şarkıları Maksim dahi, enson ki okuyordu” dedi, bende “Tufeyli” dediğimde “Tükenik o okur Sacit Abi” derken rafine aynı gönderme yaptı bana, ama eserleride aslanlar kabil okudu.

Güzeşte geceleyin, Türk tekellüm müziğinde keyif alırken, Anlaklı Dokunaklı ve eşi Semra hanımın  misafirperverliği ve tün süresince, mekanını eninden, uzunlamasına inceden inceye kontrol altında tutması, beş altı işi bilen insanın kaldığının kanıtydı…
 
Böyle, hem Türk musahabe müziğinin derinliklerinde turlamak, hem bile, mutfağın ömre bedel yemekleri ile tad verebilmek herhangi bir mekanını harcı değildir.

Baktım bile, cümle masalarda aileler ve özellikle serbest bayanların Gökhan ’ ı dinlemeye gelmesi balaban bire bir görüntüdür.

Şato Kaynak, İstanbul ’de Türk Sanat müziğini yaşatan eke benzeri mekan. Şayet, hasretseniz Türk Müzakere müziğine, gidin Gökhan Sezen ’i dinleyin ve özleminizi giderin.

HAAA… UNUTMADAN söylemeliyim;

Ben, bu yazıyı birilerinin yaptığı kabil, müft yiyip, içtiğim amacıyla yazdığı zannetmeyin sakın!…

Kısık ailesinin israrla, bu geceleyin bizim davetlimizsin demesine rağmen, hesabımı kuruşuna kadar ödedim zaaf fail olursa, cesaret bilgili extresini namına yollarım..

Sacit Arslan    

Bir Cevap Yazın