Eşi amacıyla ‘boş kafalı’ diyen Sinanoğlu’na anif imdi!

Yeni Asır’dan Seda Kaya’nın yazısı…

Kim alık?

Incitici olan ne biliyor musunuz? Okumuşu okumamışı, dindarı dinsizi, kapitalisti sosyalisti, zengini fakiri erkeklerimizin balaban tıpkı kısmı kadın düşmanı. Biz onları eleştirdiğimizde, hatalarını yüzlerine vurduğumuzda, gerçekleri söylediğimizde haddinden fazla sinirlenip tıği “erkek düşmanı” car ederler amma esasta temel antagonist onlardır. Nefret ediyor bu ülkenin erkekleri kadınlarından.

Müstacelen hepsinde bire bir kortej, aynı aşağılama, ayrımsız aşağı rüyet…
Karşı işte Oktay Sinanoğlu. Sevdiğimiz tıpkı eş. Aklıyla, zekasıyla, yeteneğiyle, başarılarıyla, düşünceleriyle övündüğümüz biri. Kitaplarını okuyor, görüşlerini dinliyor, programlarını izliyoruz. Okuyan ve sevenlerin başında bile kadınlar geliyor. Ama o hangi yapıyor; aynı kadına hem da karısına “ansız” diyor.

Zira o de hep rical üzere erkeklerin kadından yüksek olduğuna inanıyor. O bile bütün üstünler kadar kibrine fersude düşüyor.

İŞTE O FON!.. (VIDEO)

Derdimiz ne?

Haftasonu katıldığım bir panelde konuşan dinç benzeri erkeğin yaklaşımı birlikte Oktay Sinanoğlu’nun tavrından ayrımlı değildi. Esasen kadınlardan yana olan biri. Kadınların siyasette daha aşkın vadi almasını istiyor. Bunun için araştırmalar ve analizler yapıyor. Amma o da hemcinsleri kadar set yapayım derken ayn çıkarıyor. Konuşmasına başlarken “Bu büyüklüğünde fena hâlde kadınların arasında görüntümden çevre verdiğim rahatsızlıktan kusur dilerim” diyor. Sanki kadınlara iltifat ediyor. Salondaki gülüşmelere tıpkı ayrıksı koca “sen üstelik dudak boyası sürüver” yanıtını veriyor. Siyasette elan aşkın kadının saha almasını isteyen tıpkı sivil kanı platformun gündeş erkeklerinin kadına bakış açısı bile bu.
Kasten bilmeyerek, farkında namına ve olmayarak kadını küçümsüyorlar. Zira kendilerinin yani erkeklerin kadından elan yüksek olduğunu düşünüyorlar. O yüzden bazı erkekler bütün şu soruyu sorarlar ne antlaşma biz ‘eş hakları ve sorunları‘ndan kortej etsek, “Allah aşkına derdiniz ne? Hangi istiyorsunuz birlikte olmuyor?”

Kandırıcı ve Boş

Derdimiz sizin bu kendinizi dünyanın merkezinde görmeniz. Evet, bunaltıcı sizde. Dünyayı rical yönetiyor ve şekillendiriyor. Amma akim oldukları kesme. Ayrımsız şeyler eksik. Hangi türe var hangi hayat. Dünyanın rastgele durumunda çarpışma ve felaketler sakim olmuyor. Geçmek kim “koca aklı” tam olmuyor.

Erkeklerin kibri yersiz anlamsız ve boş. Zira yegâne üs var: o bile içimizdeki cihanşümul canlının değer ve eşsiz olduğu. Bu canlıda din, komütatör, soy farkı olmadığı kadar seks farkı dahi yoktur. Hepimiz annemizin rahmine düştüğümüz anda aynıyız. Tıpkısı us ve onun uzantısı omurilikten ibaretiz. Sonra annemiz ve babamızdan mevrut hormonlarla şekilleniyoruz. Ve annemizin karşılaştığı tutum ve yaşadıkları bizi tığ yapıyor. Eğer babamız annemize “hoş ve boşsun” tavrı takınıyor ve kibriyle ezmeye kalkıyorsa “karışık ve kompleksli” yaratılar olup dünyada yerimiz alıyoruz.

Bir Cevap Yazın