‘Eski aşklar baştan sona mübahtır’

Çarkıt aşklar daima mübahtır

Ağa Önbilgin; kızı Ayşe ’nin annesi Bahir Akkaya ile değil, Ankara ’daki bilgisizlik yıllarında amor yaşadığı Kalp Hande Uygunsuz ile evlenmişti.
Bir sene sonraları boşanan Önbilgin, yeniden bire bir bambaşka çocukluk aşkıyla güdük süre önceki Bodrum ’de görüntülenmiş.
Bana hiç yadırganan gelmedi bu durum.
Eski, muallel noksan ya dahi on paralık yaşanamadan insanın içinde patlamış aşklar vardır ya hani öyle… Aha o ’vazife ’lerle yıllar sonradan karşılaşmak haddinden fazla coşku verici olabiliyor.

YABANCI DEĞİL KIM!

Başıma geldi oradan biliyorum.
Gençlik aklıyla şişirme haber aynı sebepten mundar ettiğin o insanı, çabucak karşında görünce antlaşma makinesini keşfetmişsin da haberin yokmuş gibi oluyor.
Bir anda koşut evrende sıçrama, zamanda inhina ve midende galeyan yamulması kabilinden şeyler gerçekleşiyor.
Bir bile insanların yıllar ortamında; yüzü, gözü, kilosu, saçı başı, işi gücü ve statüsü değişiyor dahi takkadak iki şey evcil durumunda kalıyor: Gülüşü ve bakışı!
Onlar 7 ’siyle 70 ’inde hiç bozulmadan kalan iki marka.
Seni sen fail ’markanın özellikleri ’ elan doğrusu. Işte o gözlere ve o gülüşe baştan teslim gelmek öyle gösterişsiz kim…
Bir misil yüreğinin yabancısı değil kim o!
Önsezi şipşak tanıyor onu görünce, “Aaa! Ego vaktiyle senin üzere atardım. Gel bakayım şöyle yanıma, özledim seni tıpkı sarılayım!” diyor. Aha o noktada iki taraf dahi kalbinin sesini dinlerse eğer yıllar sonraları ’fire küsurat ’ tamamlanır.
Belki harika bir alım satım yaşanabilir.
Haa devamı dirimsel mi yoksa devir mi tekerrür ölçü bilinmez.
On Paralık heybetli değil!
Sonuna ve ne olacağına bakmadan o anları paylaşmak balaban olan…
Tanıdık benzeri bedene sığınmak.
Orada az buçuk şımarmak.
Yılların ’tır kabilinden ’ üzerinden geçtiği iki şaşkın insanın, asude tıpkısı koyda buluşup birbirinde şifa bulması evet de…
Çarkıt canan, çarkıt amor ya birlikte bozuk korte imdi adı herhangi bir neyse, bence insana mübahtır kısaca!

***

Çocuğun hususi hayatı olamaz

Eğer ayrımsız çocuğum olsaydı seçkin çağ düzenli namına bittabi ki ona sezdirmeden, odasını, günlüklerini ve bilgisayarını telefonunu karıştırırdım.
Pardon?
Anlamadım, çok mu şaibe?
Hiç bile değil!
Bakın İzmir ’birlikte 16 yaşındaki tıpkısı zihayat kız, günlüğünü masanın üzerinde unutuyor ve annesi üstelik bu günlüğü okuyor. İPLER

ELİNİZDE OLSUN

Son; kızcağızın tamlık dört yıldır teyzesinin kocası yani eniştesi yoluyla tacize uğradığı ortaya çıkıyor! Demin deli enişte içerde yatıyor vs.
Bunun sapığı var, uyuşturucusu var, psikopat canan olayı var. Üniversite yıllarına büyüklüğünde bir çocuğun attığı değme adımının ailesi vasıtasıyla ’hissettirilmeden ’ kontrol edilmesinde nazik kâr var.
Yine kendimden biliyorum; ben, nema çağlarımda mecmu ayrımsız sokak serserisiydim.
Annem tutabildiği büyüklüğünde ipleri elinden bırakmamaya çalıştı dahi başıma avarız gelmedi.

KONTROL EDİLMELİ

Gündeş ebeveynler kabilinden, “Çocuk biricik başına büyümeyi öğrenmeli, özgüvenini elde etmeli” filan deyip, yani bu eskimemiş bala yetiştirme sistemine göre ’saldım çayıra mevlam kayıra ’ yapsaydı, ego deminden hangi durumda olurdum bilmem. Özellikle bağımlı gençlerle ilgilenen psikiyatrist tıpkı arkadaşım yıllar önceki bu laf açıldığında bire bir şeyleri söylemişti. “Esas ve ağababa banko çocuğunun attığı rastgele adımı bilmeli, darülfünun yıllarına kadar çocuğun ’özel hayatı ’ diye bire bir boyut söz konusu olanaksız. Sülale, tabiiki bunu çocuğa bunu hissettirmeden ve külfet uygulamadan, defterini, odasını, çantasını, bilgisayarını ahenktar kendisine arama etmeli” demişti.
Böyle bir çağda bala şişirmek print olmalı.
Bu öneri aklınızda bulunsun.
Gözünüz, kulağınız ve eliniz bütün çocuğunuzun üstünde olsun diyerek uyarayım istedim.

ÖNCEL ÖZİÇER

 

Bir Cevap Yazın