Eskimemiş doğan çağa sünnet ettirilmeli mi?

YIPRANMAMIŞ DOĞAN BEBEĞİ SÜNNET ETTİRMEYİN!

Kullanilmamiş Asır’birlikte saha düzlük habere bakarak Buca Seyfi Demirsoy Cesamet Hastanesi Bevliye Uzmanı Operatör Dr. Sedat Çiçek “Eskimemiş doğan çocukların sünneti eroin iğne ile yapılıyor. Bebeğin bağışıklığı yaşayan olmadığı amacıyla bebeğe sunulan duyum yitimi gittikçe çocukta nefes değişiminden böbrek rahatsızlıklarına büyüklüğünde haddinden fazla sayıda hastalığın görülmesine el açacak” dedi.

Ana-babaların serencam yıllarda “Çocuk kendini bilmesin. Üzücü hissetmesin” diye niteleyerek koca çocuklarına yaptırdığı yipranmamiş doğan sünnetinin faydadan haddinden fazla engel getirdiği iddia edildi. Üroloji Uzmanı Cerrah Dr. Sedat Çiçek, “Bu çok kavisli ayrımsız aplikasyon. Yeni doğan bebekler Türkiye’de lokal anestezi yöntemiyle uyuşturularak sünnet ediliyor. Bebeğin metabolizması gelişmediği ve doğduğunda bir anda tahlilleri yapılmadığı amacıyla herhangi bir genetik hastalığa ehil olup olmadığı bilinmiyor” diye konuştu.

Bebeğe sünnet edilirken verilen duyum yitimi maddesinin hücreleri parçalayıp sarılığı uzattığını belirten Dr. Çiçek, “Bunun birlikte karaciğerle ilişkin göze yıkımına ve alttaki yatan bir hastalığı varsa kanının değişmesine kadar giden sonuçlar ortaya kazanç. Bebeğin daha tahlilleri yapılmadan sünnet yapılması çok bati bire bir nitelik” dedi.

İDEAL YAŞ 6- 9 ARASI

Sünnet konusunda ailelerin yaptığı yanlışa özen çekici Dr. Çiçek, “2 ile 6 yaş ortada çocuğun cinsel kimliği oluşmaya başlıyor. O yaştaki çocuğun sünnet edilmesi deprem etkisi yaratır. Bu travmaya tutkun adına ilerleyici dönemlerde erken boşalma ve sertleşme kabil sorunlarla karşılaşabilir. Bunun dışında 9 yaş üzerindeki bala de ergenlik dönemine girmeye başladığı amacıyla o ahit yapılacak sünnetin çocukta sarsıntı etkisi yaratması kaçınılmaz. Bunun için bildirme ideal yaş 6 ile 9 yaş arasıdır” diye niteleyerek konuştu.

İDRAR YAPMADA ZAHMET

Tıbbi sünnetin sunma mehabetli etkisi geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu. Eş çocuklarda 2 yaşa kadar yılda tıpkısı öğün idrar yolu enfeksiyonu geçirmesini akseptans ediyoruz. Yılda şappadak aşkın enfeksiyon geçiriyorsa pekâlâ sünnet yapılmasını öneriyoruz. Çocukluk çağı böbrek hastalıklarında kesinlikle sünnet yapılmalı. Onun dışında bitik dediğimiz çocuğun sünnet derisinin seksüel organının dışına iyicene yapışması sonucu lüzum yapmada müşkülat çekmesi durumunda sünnet yapılıyor.

Bir Cevap Yazın