Eskimemiş kimlikler 3 sene içre dağıtılacak

Milliyet’te düz kayran habere bakarak İçişleri Bakanlığınca hazırlanan yıpranmamış kimlik kartlarının basılıp dağıtılmasına yönelik parçalanmamış altyapı çalışmaları tamamlandı. Kişi hizmetleri kanununda hazırlanan değişikliklerin yasalaşmasından itibaren bakir kimliklerin dağıtılmasına Kırıkkale’den başlanacak. Yeni kimlikler 3 sene içinde tamam vatandaşlara verilmiş olacak. Bakir kimlikler 10 sene uygulanan olacak.

Erkeklere mavi, kadınlara gülgûn kimlik uygulaması kalkacak, eş ve kadınlar amacıyla tek hasep etiket verilecek. Bakir kimlikler seyahat belgesi adına kullanılabilecek. Yeni kimliklerin üstünde kişiye ilişik etiket bilgilerinin tehlikesiz şekilde saklanabileceği tıpkı çip saha matlup. Bu kimlikler bilgelik sızdırmaya cebin asayiş sağlayacak. TÜBİTAK vasıtasıyla geliştirilen milli işletim sistemi kullanılacak kullanılmamış kimlikler, imitasyon ve tebdil edilemeyecek. Bakir kartlar, apayrı birinin eline geçse da kullanılamayacak ve simultane bloke edilecek. Bu kartların kopyalanması ya da üzerindeki verilerin değiştirilmesi tür kaçınan.

Hastane, ekol ve emniyette kullanılabilecek

Yıpranmamış kimliklerin üzerinde mevcut düzenlilik unsurları sayesinde imitasyon ve tağyir edilemeyeceği amacıyla vatandaşlar kimlik sahteciliği cihetiyle mağdur kaçınan. Güven kartı büyüklüğündeki bakir üzeri, Sayrılarevi, eczane, ekol, emniyet ve bankalardaki sistemlere entegre olabilecek ve bu sayede bir nice işlemde vatandaşa palas sağlayacak. Ebadı küçüleceği için cüzdan ortamında zahmetsiz taşınabilecek kullanılmamış kimlikler, e-kerem uygulamalarında kimlik teslim aracı olarak kullanılabilecek. Böylelikle vatandaşlar kurumlara gitmeden amme hizmeti alabilecek.

Yeni kimliklerde talip vatandaşlar için elektronik imza düzlük matlup. Bu çeşni sebebiyle ikinci bire bir elektronik imza aparatına gerekseme duyulmadan elektronik ortamda hisse senedi ve amal yapılabilecek. hüviyet halen kullanılmakta olan isim cüzdanının yerini alacağı için kartın yöre ve üst yüzünde kart sahibine ilişkin etiket bilgileri ile fotoğraf bulunacak. Görsel yerine kimlik doğrulamada kullanılacak bu bilgiler ati rehavet teknolojisiyle himaye altına alınacak. Kartın çipinde İçişleri Bakanlığınca belirlenen bilgiler saklanacak ancak çipte tutulan bilgiler kurnaz üzerindeki bilgilerle kapalı kalacak. Vatandaşlardan alınan biyometrik veriler, bulundukları ilçelerdeki okuyucular vasıtasıyla “şablon” adı verilen sayılara dönüştürülecek ve elden bu sayılar olgun merkezine aktarılacak. Vatandaşların biyometrik okuyucularla alınan biyometrik veriler gösterici adına değil, bu resimlerden oluşturulmuş “kriptolu sayısal karakterler” yerine marifet merkezine ulaştırılacak.

Yeni kartlar lacerem dağıtılacak?

Yıpranmamış kimlik kartlarının sorunsuz basılıp dağıtılması üzere vatandaşlar termin verilerek iri aranjman merkezine çağırma edilecek. Mazereti olan vatandaşlara ayrıksı tıpkısı tarihte randevu verilecek. Vatandaşlar, çağırma edildikleri gün ve saatte davette tamlanan kimlik kartı düzenleme merkezine 6 ay içre fariğ biyometrik fotoğraf ile başvurma edecek. İbraz edilen biyometrik foto taranacak ve elden kart üzerindeki yongada gizlenilmek için kişinin biyometrik verisi alınacak. Kimlik kartının basımı merkezi yerine gerçekleştirilecek ve kartlar vatandaşlara PIN ve PUK şifreleriyle konfirmasyon edilecek. Sistem yoluyla sunulan kartın şifresi, ilçe isim müdürlüklerinde ve sağlık kuruluşlarında kâin KİOSK üzerinden değiştirilebilecek.

Bir Cevap Yazın