‘Esnemenin’ ilmî açıklaması!..

İHA’nın haberine bakarak Gürkaş, “Serencam zamanlardaki yer popüler ve en enteresan bulgu, beynimizi soğutmak üzere esnediğimiz” diye niteleyerek konuştu. 

Ruhiyatçı Sulh Gürkaş, konuyla ilgili adına yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Evet bir dereceye büyüklüğünde akıllıca, gaflet vaktimiz geldiğinde, sıkıldığımızda ve uyandığımızda hatta uykumuzda dahi esneriz. Ancak esnemek bu büyüklüğünde süssüz aynı olay değildir. Eğer elden bunlarla açıklayacaksak kemancının sahneye çıkarken kim esnemesini, atletizmcinin etraflı atlama öncesi esnemesini, sıkılmakla açıklamakta zorlanacağımız değişmez.  Bir Zamanlar marifet adamları esnemenin vücudun müvellidülhumuza ihtiyacında etraf olduğu yönünde görüşleri vardı, ancak bugünlerde bu kabul görmemekte. Esnemenin, kan alıp vermeyle aracısız ilişkili olmadığı düşünülmekte.”

BEYNİN ISINMASI

Akıbet zamanlardaki sunu pop bulgunun beynimizi soğutmak üzere esnenmesi olduğunu belirten Gürkaş, “Araştırmalara göre akıl düşük ısıya gerekseme duyuyor ve esnemek dem akışını hızlandırıyor ve çağ akışı sebebiyle hatır soğuyor ve daha iyi çalışıyor. Buda sporcunun müsabaka öncesinde esnemesini henüz ferah açıklıyor. Tıpkısı değişik değişle, bu sayede sportmen beynini soğutarak elan zekice ve çabuk düşünebilmesi üzere beynini hazırlıyor. Beynimizi bilgisayara benzetecek olursak, esnemek bilgisayarın fanı denebilir. Antrparantez esnemeyle alay malay, gerinme sonucunda kaslara yüklülük ile üzeri hazır kuzuluk sağlık ve sonra harekete başlarız” diye niteleyerek konuştu.

“ESNEYENLE ESNERİZ”

Gürkaş, “Herkesin esneme üstüne evvel söyleyeceği molekül bulaşan olduğudur” diye, “Bu yazıyı üstelik okurken kaç misil esnediniz acep, ilgi ettiniz mi? Esnemenin bulaşan etkisi arz yoğun öz ailemiz içre, bunu arkadaşlarımız izleme ediyor ve en üst adına yabancıların esnemesi esnememize sebep oluyor (Norsica ten şike, 2011). Enteresan olanı esnemenin bulaşıcı etkisi birey namına tıpkısı bent kurmadığımız kişilerde elan bir iki olması” diyerek konuştu. 

Bir Cevap Yazın