Esra Temiz ‘kokuyla keşfetme’nin sırlarını yazdı

Eskimemiş Asır’birlikte saha kayran habere göre kokunun iletişimdeki rolünü, nörobilim ile birleştiren Salt, kokunun insanlar üzerindeki etkisi üzerine araştırmaları, veri insanları ve uzman görüşleri çerçevesinde ayrımsız araya topladı. “Kokuyla Keşfet” isimli kitabının sunumlarını yapmaya başlayan Sili, değişik örneklerle kokunun iletişimdeki önemini anlatıyor ve nazik istekle izleniyor.

‘AŞK HORMONU’ MU?

Işaret almada, “feromon” adı sunulan moleküller önemli lüks oynadığını anlatan Saf, “Bu zerreciklerin aşkı bile taharri ettiği düşünülüyor. Yapılan araştırmalara göre aşk vücutta feromon maddesinin salgılanmasıyla başlıyor. Çok kokusu namına tanımlanan bu konu beynin ilgili bölümlerini uyarıyor ve amor doğuyor. Gelişigüzel insanın inç izi kabil kendine has ayrımsız kokusu var ve bu tezahür ile kendilerine sunu uygun eşi seçiyorlar. Feromon’a bu nedenle ‘aşk hormonu’ birlikte deniyor. Bu zerrecikler yardımıyla bireylerin kendilerine eş namına kalıtım bilimi adına kendilerinden sunu değişik kişiyi seçtikleri ve bu şekilde nesillerin elan iyiye gittiği düşünülüyor” dedi.

MUTLULUK AMACIYLA NE KOKLAMALI?

Yapılan çalışmalarda, farklı aromaterapik kokuların beynin aktivitesini değişik şekilde etkilediği araştırı sonuçları ile gösterildiğini anlatan Salt, “Örneğin; lavanta ve bergamot kabil uçucu yağların beyinde ‘mutluluk hormonu’ kendisine bilinen endorfin salgısını 8-12 bitirme artırıp, uygulamadan beş altı an sonraları ruhsal ve fiziki bir gevşeme sağladığı deklare” diye konuştu.

KOKULAR HAKKINDA İPUÇLARI

* Greyfurt içeren bire bir parfüm sürmüşse karşımızdaki altı yaş elan zinde olduğunu düşünüyor us!
* Yaz geceleri bahçelerden yayılan çim kokusu kalp atışlarımızı hızlandırıp heyecanlanmamıza faktör oluyor.
* Biberiye gibi aromalar canlandırıyor, yasemin sakinleştiriyor…
* Limon, aroması canlandırır, konsantrasyon ve takat sınırı gücünü arttırır.
* Mısır Yasemini, sakinleştirir; kaçınmak ve uyku bozukluklarını giderir.
* Reyhan, keyfi adına getirir ve rahatlatır.
* Biberiye, elem hissini azaltır, Yorgunluğa alın de etkilidir.
* Gül, şekerli gül kokusu, duyulan harekete geçirir.

Bir Cevap Yazın