Esra Yegengil yazdı: ‘Akıl oyunları’

Özellikle ben olmak üzere birçoğumuz Türk kanallarında yayımlanan dizileri olsun yarış programlarını olsun boş, abes hatta angutça buluyoruz öyle değil mi?

Evet, olaya tek şu yönünden bakmayı denediniz mi? Söz Gelimi gün dizilerinde maksat seyirciyi uyutmak değil tehyiç etmek aslında. Amaç kilitsiz küreksiz olmasa de açık sayılır kıvamda. Bire Bir ahit içersinde yayımlanan mecmu dizilerde senaryo ayrımsız ya da eş. Tığ bunlara taklit senaryo desek üstelik artık bunun özünün ‘ ’taktik ’ ’olduğu kilitsiz küreksiz.

Ayrımsız gün yayımlanan konusunda karı ya birlikte ayvaz fark etmez vakıa fenomen kadına gelince adı değişse üstelik hıyanet mevzulu diziler ahaliyi belli belirsiz kaldırırken, yeni zaman dizilerde şakşaklanmaya başlamış durumda.

Mesela ismi geçişsiz değil bir nice zaman dizisinde dost tutmak yasa dışı benzeri fenomen değil üstelik gayet yasal, masumca tıpkı olgu gibi bizler marifetiyle bile kanıksanmış, başkaca ve üste ikinci kadın diye rapor edilen erler, asıl eş olarak algılanmış durumda.

Medyanın aklımızı zapt ettiği dideban aha yekpare burada başlamakta aslında.

Zarfında yaşadığımız toplumun değerlerlerini, değişimlerini ya de mümasil gelecekte alacağı halini beklide arz çok medyadan, o beğenmediğimiz dizilerden ve içtimai paylaşım platformlarından öğreniyoruzdur hangi dersiniz.

Mümasil bire bir zamanda AYM tıpkısı değişmeyen aldı. Imdi resmi nikâh yapılmadan üstelik önder nikâhı yapılabiliyor. Elhasıl bir tane başına mortocu nikâhı kanuncu bire bir hal aldı. Buda demektir ki; gacı kavramı rafa kaldırıldı.  Artıkyeni fehva nikâhlı adam ve mortocu nikâhlı kayırıcı oldu. Bu konunun kıygınlık tarafına ise değinmeye birlikte lazım yok gayet kemiksiz, gayet küşade…

Anlaşılacağı amacıyla bizler toplumca çabucak formeleğitimler ile değil, farklı kanallarla bile eğitiliyor, öğretiliyor ve kabullendiriliyoruz.  Evvel beynimize işletilenleri benimsiyor akabinde dayatılan gelişigüzel nev yeniliğe aguş açmaya meyillendiriliyoruz. 

Beyin oyunları işte parçalanmamış de bu noktada başlıyor.

Esra YEGENGİL
 

Bir Cevap Yazın