Esra Yegengil yazdı: ‘Bu ülkede kadın kalkmak diye tıpkı özdek var’

Günlerdir çalkalanıyor sosyal iletişim araçları, veri bültenleri ve gazeteler. Esasta ne anlatıyorlar tek düşünenimiz oldu mu? Özgecan ’lar ölmesin, kadınlar şiddete maruz kalmasın, annelerimiz ağlamasın, karı hakları, avrat eşitliği. İşin özü kadın, avrat, kadın. Evet bu devlet de avrat tutmak diyerek benzeri molekül var, hem anca böyle bire bir şey değil!

Sosyete adına bu eşitsizliğin sebeplerini iki ye ayırır olduk, eş eriler ve eş anneler.Tamam bu işi tashih etmek temelinden tığ kadınların işi oldu. Denge kökeninden bizim omuzlarımıza bindi. ‘ ’Sen yetiştirdin o evladı ’ ’ denildi. Olur esasta bu hakeza mi?

Ben aynı eş çocuğu annesiyim. bu yüzden,kızıma zehir atmasını değil amma oğluma uslu olmasını öğretmekle yükümlüyüm evet, kadınlara değil hoppadak; insanlığa okkalı olmasını öğretmeliyim, türe yememeyi, cürüm işlememeyi, kalay-etmemeyi öğretmeliyim. Ve bunu sadece eş olduğu amacıyla değil,insan olduğu yapmalıyım.

Ancak anca bire bir sosyete olduk kim, maatteessüf erkeklerimizi eğitmekle yükümlüyüz, kızlarımız yaşasın diyerek…

Ben hep bunları yapıyorum. Zarfında yaşadığımız toplumun bilincinde olduğum için,Benzeri kıç çocuğu annesi olmanın üstelik yükünün ağırlığının bilincinde olduğum üzere.

Gelecekte ortaya sâdır resmin, gene bir kadının eseri olacağının bilincinde olduğum için.

Bire Bir kızım yok fakat benzeri kız yeğenim var benim. Oğlum ’un “Yağmur ’u büyüyünce ben koruyacağım erkek kendisine degil mi esas? ’ ’ dediğinde ‘ ’Yararlı oğlum bir kadın kendisini koruyabilir, bire bir erkeğin gölgesine ihtiyacı yoktur, sen takkadak ona insan yerine saygını korursan kafi ’ ’ dediğim zaman dün kabil. ara sıra yokladığım günler olduğu kabil, ‘ ’bire bir kız arkadaşın düşer üstelik eteği açılırsa hangi yaparsın ’ ’ dediğimde ‘ ’Bacağı kanamış mı diyerek bakarım, kanamışsa üstelik çığlık bandı yapıştırırım ’ ’ dediği dönem evet dedim! ego akıllıca genç erkek yetiştiriyorum. ancak; sonraları ayrımsız durdum, benim evladımı elden ego değil, topluluk yetiştiriyor aslında. Anca evet, hepimiz içre bulunduğumuz cemiyet ’un kültür ünün benzeri parçası olmuyor muyuz? Hepimiz o kültürü benimseyip, ona bakarak yaşamıyor muyuz? Olur; bu denge bozukluk benim oldu? diye niteleyerek benzeri sorarlar insana.

Tamam anneler olarak ödevlerimiz çokça fazla. Ancak unutmayalım ki, aynı çocuğu annesi doğurur, süresince bulunduğu topluluk kendine uydurur…

Esra YEGENGİL / cocukrehberi.net

Bir Cevap Yazın