Esra Yegengil yazdı: ‘E demincek ne olacaksın?’

Tonton babannemin yıllardır sorduğu soru ’E yavrum demincek hangi olacaksın ’?

Yanıt; daha hiçbir özdek.
Sen icazetname ve belge koleksiyonunu tamamlarkenebeveynlerin düşkünlük ortamında bağımlı, darülfünun bitti deminden hangi olacaksın?

Eskilerde, tıpkı madde okuyor tıpkı gelişim sahibi oluyormuşsun. Bugünlerde öyle mi? Çokça husus okuyorsun, çokça husus öğreniyorsun ve haddizatında her husus oluyor, ama tek şey olamıyorsun.

Tabi istisnalar ayrı, onlardan seçkin öz oluyor. Ha öyle eğitim bilimi falan üstelik gerekmiyor, kabiliyet desen, o on paralık gerekmiyor. Yani anlayacağınız eğitim bilimi eşya filan değil amma aynı dayı eşya!

Çok görmemek geçişsiz herkes alabora etti hepimizi. Birini bitirsen, diğerini istiyor onu üstelik bitirince, başka birini, en son de filhakika yaşın geçti diyor. Sonraları sanadiplomalarınla mutluluklar.

eskiden mezarda tekaütlük diyerek tıpkısı terim vardı ya hani; bugünlerde mezarda çığır aldı onun yerini.

Sözün Kısası birden değişiyor zaman, anında değişiyor kavramlar. Bizler yaş alıyoruz ama aynı gelişim alamıyoruz imdi.

Diplomalar ve eğitim belgeleri havalarda uçuyor, tabiri caizse kapanın elinde kalıyor, gerçi elhak elinde kalıyor da…

Bakir sektörler üstelik iktisat planlarını bu şaz eğimleşme üzerine kuruyor kim; Eğiklik araç! Eğitenler üstelik paraya para demiyor. Vakıa mal ile yapılan öz; eğitim bilimi değil ticarettir demişti bire bir zatı muhterem ancak esasen üstelik, Muhit diploma kirliliği ile kaynıyor.

Sonrası mı? Bilindik, alanına tek alasız bire bir gelişim.  Hayalat çöpe, umutlar çöpe.

Muhit toplumsal hayattan soyutlanmış, kendini hala ensiz sayan bireyler ile kaynıyor.

Akabinde, sosyal yaşam planlaması, o birlikte şüphesiz olacaksa istatistiklere bakarak genişlik ince faaliyet saatlerine cemaat bire bir büyüklük üstelik sosyal hayatta zaten güllük gülistanlık olsa lazım. Hep boğazına yapışacak, sinirini patlatacak benzeri bahtlı arıyor. Eh binnetice buluyor.

Elhak bulamazsa birlikte hâlihazırda ayrımsız eşi evet bile kız kardeşi vardır. On Paralık biri yoksa aynı karı vardır, olmaz mı? E bu karı cinayetleri durduk yere bu kadar artmıyor.

Diplomalı cühela diyoruz ya hani; çapraz faydanın suyunun çıktığı dideban, yani elde edilen sonuç yarar oku, oku anormal ol.
 
Esra YEGENGİL

Bir Cevap Yazın