Esra Yegengil yazdı: ‘Kadın dediğin…’

Yapılan ruhsal tetkikat, insanların hanay başarısı hangi kadar yüksekse o kadar boydak olduklarını göstermiştir…
Diyordu okuduğum tıpkısı metinde.

Bari bu konuyu açtığımızda eş olmanın eşittir ininde yalnızlık olduğunu düşünebiliriz gibi geliyor bana.

Doğumundan itibaren benzeri yarışın içine sürüklenmiştir karı ırkı. Önceki sunma güzel olmak, sonradan arz hatun hanımcığı olmak, en kariyerli atılmak, arz gür anne başlamak, yer bereketli ev kadını, sunu gani herif derken uzar harcama bu cetvel. Henüz hangi enleri vardır kadın olmanın ayrımsız bilseniz.

80 ’lerde yaşamıyoruz neticede. Al dudak boyası sürüp, evi derleyip toplayıp, çocuğunu birlikte akman münezzeh giydirdiğinde ‘ ’avrat kabilinden kadın olma‘ ’ deyimi de gerilerde kaldı.

Bugünlerde, bala yap; amma kilo alma. Kariyer sahibi ol; ama çocuğunun bakımını aksatma. Hem bebeğine, hem kocana hem üstelik yedi ceddi sülalene vakit ayır; ama yorulma. Bütün bunların yanında ufuk boydak karı kaynıyor, aman gözünü dört aç sakın kocanı kaptırma. Günleri geldi.

E karı kadının dostudur bir yerde ama ayrıksı bire bir yerde de kurdudur.

Sebep? Zira zorlu tıpkı yarıştır, kip bir mücadele. Şöyle ayrımsız düşününce yarıştığımız önce zat cinsimiz, arkası sıra bizi bu yarışa zecrî cebin cinsimiz. Ölçüm edilme, beğenilme tıpkı yerlerde hezel sahibi olabilme antrparantez ve ayrıca zat çocuklarının üzerinde saraka sahibi olabilmek için üstelik kalburüstü almak bir tane şansımızdır.

Denklik safsataları şöyle bire bir kenarda dursun kadınlığı ispat da çivi başına tıpkı iştir. Evvel sistemin kölesi olmanı, sonraları hayallerini palavra gibi şişirip içre fındık kurdu üzere debelenmeni gerektirir.
Anlaşıldığı üzere kadın görünmek; çok mesaiye kalmaktır bu hayatta.

Esra YEGENGİL

Bir Cevap Yazın