Esra Yegengil yazdı: ‘Kutsal kadınlar’

MÜBAREK KADINLAR

Son zamanlarda sık sık rastladığımız lafız bu ‘ ’lahut kadın ’ ’ deyimi. Mukaddes yer, kutsi pusula, mukaddes ahit den sonradan bu uzaklık birde kutsal karı eklendi literatüre. Ha birde mukaddes damacana var bile onun konumuzla pek alakası namevcut.

Yurdum insanı bir yavru annesi olmayı şat koşuyor tıpkı kadını kutsallaştırmak amacıyla.

Anlayacağınız bire bir yavru doğuran karı ihtimal esas olmayı beceremiyor fakat kutsanmanın nimetlerinden yararlanmayı dolgunca biliyor. Vakıa o üstelik benzeri husus bazıları amacıyla! Bazı ünlülerin dünyasında ya bile kendini adlı sanan, o yolda ilerleyen birçoğuna güzelce idrak kapıları bile açmıyor değil bu nitelik.

Ha öyle sakat bile değil ayrımsız gökçe yazın bölümü mezunu diploması mesabesinde az daha. Abartmıyorum tıpkı yavru doğurup üstelik seçme yazarlara taş çıkarır nitelikte (elbette kendince) tezkere yazanlarda mevcuttur yazık ki.

Sonrası başlıyor dadılarıyla, bakıcılarıyla büyüttüğü çocuğundan nameler adlı eserini sunmaya yani bellek hocalığına. Benzeri tık sonrası talim görevliliği filhakika…

Annelik tabii çok eşsiz, hep anneler haddinden fazla zer bittabi dünyaya getirdiği canlıyı tıpkısı vergi kapısı yerine görmediği sürece!

Kelimelerle anlatılamayan fedakârlık ve meccanen bir ilişik demektir ’ ’anne ’ ’ girmek.

Destek Olmak, gözetmek yeri geldiğinde bizatihi dahi vazgeçebilmektir, dünyaya getirdiğin o can için canını önüne serebilmektir. Evladına kurumlu ayrımsız yaşam sürerek örnek olmak ve birlikte paranın hedef değil yemeden içmeden aynı açkı olduğunu öğretebilmektir. Ateşçi, geliri hangi büyüklüğünde beş altı olursa olsun örgen orgazm edip yokluklar içre dahi onurlu evlatlar yetiştirmeyi bilmektir.

Aha o devir ananelerimiz kabilinden, babaannelerimiz gibi ve annelerimiz kabilinden kutsal karı değil amma ‘ ’ana ’ ’ olmayı doğruluk ederiz diyorum ve ilkin canım annemin ve bilcümle annelerimizin anneler gününü tebrik etmek istiyorum.

Sevgilerimle…

Esra YEGENGİL

Bir Cevap Yazın