Etkin anneler için nazik kolaylıklar

Takvim’de saha alan habere bakarak hükümet, etkin anneler üzere mukavemetli çokça yüce düzenlemenin hazırlığını yapıyor. Temel olanlara fire dönme çalışıp bütün maaş ahiz imkanı arz etmek üzere kanun çıkarmaya hazırlanan, yetiştirme yurdu imkanlarını bırakmak için çalışmalarını sürdüren hükümet, bir düzenleme amacıyla daha kolları sıvadı. Bu düzenleme ile kamuda çalışan annelere mefret bir amelî sağlanacak.

Annelerin hareket saatleri, çocukların meslek saatleriyle ahenkli arkaç getirilecek. Bu evolüsyon müteharrik anneleri heyecanlandırırken, konuyla ait düzenlemenin bir zaman evvel hayata geçmesi bekleniyor.

OKULA GÖRE HIMMET

Hükümet programında düzlük alan ‘okul saatleri ile hareket saatleri ahenkli arkaç getirilecek’ düzenlemesinin işleyişine müteveccih detaylara Takvim ulaştı. Hükümet, kamuda müteharrik annelerin çalişma saatlerine ‘çocuk’ ayarı yapacak. Umumi adına çocukların okul çıkışı 15.30-16.00 saatleri beyninde olurken, mesaisi saat 17.00’de biten anneler ‘Çocuğum ekol çıkışı nereye gidecek, ona ki bakacak?‘ sorunu yaşıyor. Bu sorunu halletmek için 2 seçenek üstünde duruluyor. Annelere sabah işe 1 saat erken gelerek yahut öğle vakti tatillerini kullanmayarak 1 saat erken gezinti seçeneği sunulması düşünülüyor. Böylece esas, çocuğun okul yokuş saatinde bu seçeneklerden birini kullanarak işten erken çıkabilecek ve çocuğunu evde karşılayabilecek. Etkin annelerin en balaban derdi olan ‘çocuk bakımı’ sorunu bu sayede çözüme kavuşacak.

YARIM AHIT ÇALIŞMA HESAPLI YETIŞTIRME YURDU İMKANI

Hükümet, etkin annelere müteveccih pek haddinden fazla düzenlemeyi hayata geçirecek. Aha seçim beyannamesinde saha düzlük ara sıra başlıklar:

Işçi ve vazifeli cemi çalışan kadınlara, önceki çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve gövde çocukta 6 ay nısıf zamanlı, kül ücretli faaliyet hakkı ve çocuğun okula start yaşına büyüklüğünde kısmi kesiksiz mücahede hakkı tanınacak.
Mevlit dolayısıyla ücretsiz izinde sabık sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesi sağlanacak.
Mevlit izinleri artırılacak.
Kreşleri teşvik edecek düzenlemeler hayata geçirilecek.
Yerleşik yelere yetiştirme yurdu açılış zorunluluğu getirilecek.
Meslek kurslarına katılan kadınlar için çocuk baziçe odaları uygulaması başlatılacak.

Bir Cevap Yazın