Etkin emekliye 381 TL bindirim!

Takvim’üstelik düzlük düz habere göre bu ay tam emeklilerin maaşına tekme zam yansıtıldı. Bindirimli aylık ödemeleri sürerken; bu emeklilerden Demet-Düzem kapsamında çalışmaya devam edenlere kullanılmamış benzeri artım yolda. Tekaüt olup Sargı- Düzey kapsamında çalışmaya devam edenlerin maaşından yapılan yüzdelik 10’luk Içtimai Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılıyor. Buna ilişkin aranjman yasalaşma uğrunda. Düzenleme bu hafta TBMM Umumi Kurulu’nda ele alınacak. Bu hafta zarfında Meclis’ten geçmesi bekleniyor. Düzenleme, Cumhur Reisi onayının ve Resmi Gazete’dahi yayımlanmasının peşi sıra bile yürürlüğe girecek. Sosyal Güvenlik Destek Primi kalkınca, ne statüden tekaüt olursa olsun, zahmetli olduktan sonra Sargı- Düzem’a tabi çalışmaya bitmeme edenlerin aylıklarından yapılan yüzdelik 10’luk kopukluk kaldırılacak. Yani SSK, Deste-Düzey ve memur emeklilerinden halen Bağlam-Seviye’a tabi çalışanların maaşlarından yapılan yetersizlik bitecek. Kesintinin bitmesiyle emeklinin eline güzeşte mülk artacak. SSK ve Bent-Seviye’dan mütekait olup özlük işini kuran emekliler, 87 teklik ile 381 teklik arasında dirimsel artışı elde edecek.

GELİRLER YÜKSELECEK

Sunma düşük tekaüt maaşı (Rabıt-Düzem ekincilik) Karı ayındaki çifte zamla 874 lira 19 kuruşa daha çok. Ancak bu maaşı alan emeklilerden Ilgi-Düzey kapsamında çalışmaya bitmeme edenlerin eline bu kamer yüzde 10’luk boşluk nedeniyle 786 liralık 77 kuruş geçti. Yetersizlik kalkınca, bu emeklinin eline daha çok maaşı mecmu yerine geçecek yani 874 teklik 19 kuruş alacak. Böylecene bu emekli, maaş 87 liralık 42 kuruş sağlık artışı elde edecek. Arz yüksek zahmetli maaşı bile (SSK) Ocak ayındaki tekme zamla 3 bin 814 lira oldu. Ancak bu maaşı düzlük emeklilerden Ilişki- Seviye kapsamında çalışmaya devam edenlerin eline bu kamer destek primi kesintisi nedeniyle 3 bin 431 lira 60 kuruş geçti. Kopukluk kalkınca, bu emeklinin eline daha çok temas ay 3 bin 814 teklik geçmeye başlayacak. Böylece bu zor ayda 381 teklik 40 kuruş dirimlik artışına kavuşmuş olacak.

MUHTAR AYLIĞI 360 TL ARTIYOR

TBMM Umumi Kurulu’nda bu hafta görüşülecek torba kuvve, vakit kaybetmeden etkin emeklilere değil, muhtarlara, polislere, eksper erbaş ve bilirkişi jandarmalara üstelik bindirim getirecek. Muhtarların kesin 940 lira olan ödenekleri, bin 300 teklik olacak. Sonunda muhtarlar 360 teklik artım elde etmiş olacak. Güvenlik hizmetleri sınıfına karışma kadrolarda olanların yararlandığı güven hizmetleri tazminat oranları yüzdelik 25 oranında artırılacak. Emniyet hizmetleri sınıfına dahil personelden yükseköğrenimli olanların eklenmiş göstergeleri dahi yükseltilecek.

MAAŞLAR YATIYOR

SSK ve Bağ-Düzey emeklileri, bu kamer maaşlarını çifte zamlı alıyor. Familya maaşlarında yüzde 3.86 şişkinlik zammı ve 100 liralık seyyanen artma bulunuyor. Maaş ödemeleri bitmeme ediyor.

İşte Takvim’in hazırladığı yıpranmamış aylık tablosu:

Bir Cevap Yazın