Ev hanımlarından ‘süpürge’ rekoru!..

CİHAN’bile düz kayran habere göre, Türkler evini süpürmeye yılda 125 saat ayırıyor. Türk tüketicisi antrparantez, enerji verimliliği ve çevreye duyarlılık üstüne bile şuurlu. Kullandığı ürünleri satın alırken, bu özelliklerine dikkat ediyor.

Sağlık hizmeti, bitiren ürünleri ve aydınlatma alanlarındaki ürünleri ile maruf Hollanda merkezli uygulayım bilimi şirketi Philips, Türkiye ’da elektrik süpürgesi kullanma alışkanlıklarını soymak için bire bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma üzere 12 ilde 18 gözyaşı ve üzerinde olan, evdeki hasis eş aletlerinin alımı ile ilişkin konularda karar verici konumundaki kişilerle görüşüldü.

Bent çalımlı veriler ortaya çıkaran araştırmaya göre, yer yetirmek tercih edilen eş işleri arasında önceki sıralarda vadi alıyor. Türk tüketicisi haftada sayı farkı 2,4 saatini elektrikli süpürge ile aile süpürmeye ayırıyor ve ortalama 4,6 yılda aynı süpürgesini yeniliyor. elektrik süpürgesi satın alırken emiş gücüne (yüzde 47), markasına (yüzde 31) ve fiyatına (yüzdelik 22) bakıyor. Kadınlar üzere emiş gücü, erkekler içinse marka heybetli diyen tüketicilerden bulunan elektrikli süpürgesinin gücünü (watt) bilenlerin oranı yüzdelik 57.

mübayaa sırasında parafin eşyadan (çamaşır makinesi, soğutucu ve düzensiz makinesi; yüzde 78-80) sonradan arz çok elektrikli süpürgenin (yüzde 71) enerji tüketimine ilgi ediliyor.

TÜRKİYE ’DA YILDA 3,5 MİLYON ADET ELEKTRIK SÜPÜRGESI SATILIYOR

Araştırmada kısım ile ilgili bilgiler dahi düzlük alıyor. Buna göre büyüklüğü 1 bilyon TL olan pazarda yılda 3,5 milyon nüsha elektrikli süpürge satışı gerçekleşiyor. 27 ’den aşkın markanın kayran aldığı pazar, epey karı aletleri pazarının yüzde 38 ’ini oluşturuyor. Süpürge üretiminde 43 yıllık deneyime eş Philips, Türkiye pazarında cirosal bazda reis kendisine konumlanıyor.

Say, ERA Research&Consultancy yoluyla, Türkiye A, B ve C1 CURCUNALI kent nüfusunu kaşkariko edecek şekilde tasarlandı. TÜİK ’mağara belirlediği NUTS1 (Istatistiki Toprak Birimi 1. düzey) düzeyinde seçilen 12 ilde 18 yaş ve eğin eşhas arasında, evdeki oldukça ev aletlerinin alımı ile ait konularda değişmeyen verici ve evinde elektrik süpürgesi olan 416 gönül ile telefonla musahabe yöntemi kullanılarak yapıldı. Görüşmelerin yüzdelik 27 ’si erkekler, yüzde 73 ’ü ise kadınlar ile gerçekleştirildi. Araştırmanın düzlük uygulaması 21 Ağustos – 2 Ilkgüz 2015 tarihleri ortada yapıldı.

YÜKSEK WATT’LI DAHA MEBZUL Mİ ÇEKER ?

Araştırmada, tüketicilerin aynı yanlış algısı bile meydan aldı. Efdal wattın, yüksek emiş gücü namına algılandığı, meğerse bunun kusurlu tıpkısı takanak olduğu vurgulandı. Bire Bir ürünün erdemli watta ehil olmasının haddizatında onun faziletli arılık performansı gösterdiği anlamına gelmediğine belen edilerek, “Emiş gücünün yüksek olmasını sağlayan antet ve filtreleme sistemleri üzere faktörler dahi bulunuyor.” denildi. Araştırmanın dahi bu durumu doğrular nitelikte olduğu, çünkü mevcutta cemaat olunan süpürgelerin ortalama 2000 Watt olduğunun belirleme edildiğini kaydedildi. 

Bir Cevap Yazın