‘Evde doğum emin değil..’

Bakir Asır’de vadi alan habere göre uzmanlar, son günlerin yeni trendi ‘Evde Doğum’ modasının enfeksiyon riskini üstelik yanında getirdiğini söyleyerek “Karı emin değil” diyorlar.

Adlı aktör Has Namal’ın geçtiğimiz hafta süresince oğlu Nefes’i hipnotizma yöntemiyle evinde dünyaya getirmesiyle laf gündeme gelmiş, asıl adayları kadar tababet dünyasında birlikte bu mevlit yöntemi tartışılır ayla gelmişti.

Sonuç yıllarda ensiz dışında başlayan, ülkemizde de özellikle yüksek sosyete arasında bir lahzada yaygınlaşan evde mevlit modasının temelinde “Eş- Melce – Hamaset” tahteşşuur kodlamasının yattığını vurgulayan uzmanlar, buna karşın güven ararken yoz olamayan karı ortamlarında enfeksiyon riskinin bile yanında geldiğinin altını çiziyorlar.

Helpa Akademi Kurucusu Klinik Ruhiyatçı Gülşah Sam Orhan’bile, doğumun altında yiğitlik duygusunun yattığını belirterek, yararsız ortamdan ırak kalmanın sakıncalarına de ilgi çekiyor. Ve ekliyor: “Evde mevlit özellikle yüksek sosyete arasında lahzada yayılıyor. Ancak hipnodoğum yahut doğum koçundan arkalama alarak hastanede sakıncasız ellerde tevellüt, en elhak” diyor.

Doğumlarda sezaryanın dokuz canlı haddinden fazla kişiyi ameliyat psikolojisine sokarak, doğumdan korktuğunu, ağrı sızı korkusunun sezaryene, operasyon korkusunun evde doğuma yönlendirebildiğini vurgulayan Ruhiyatçı Gülşah Sam Orhan, buna rağmen bir zamanlar ninelerimizin “Tarlada doğurur, sonradan işine bitmeme kıymet” mantığının günümüz şartlarında uygulanan olmadığının de altını çiziyor.

Detaylı süredir hipnodoğum ve doğum koçluğu hizmeti veren Klinik Ruh Bilimci Gülşah Sam Orhan, evde tevellüt modasının önümüzdeki günlerde çokça sayıda kişi eliyle tercih edileceğini hesap pusulası ettiklerini, bunun altında yatan sunu koca sebeplerden birininde veladet yapacak olan annelerin genellikle operasyon odalarını “Ahiret Yolculuğu soğukluğu” na benzetmelerinden kaynaklandığını vurguluyor. “Burada zihnimizin bizi korkulara itmesinin en iri sebeplerinden biri ‘anesteziden uyanamama’ korkusudur. Kişiler anestezi altına girdiklerinde kontrollerini kaybedeceklerini ve tıpkısı henüz uyanamayacaklarını düşünürler” diyen Orhan, aile ortamının bu tarzda düşünenlere daha tehlikesiz geldiğini da söyleyerek; “Bu nedenle dar dışında haddinden fazla sayıda avrat bu emniyetli ortamın süt kuzusu ve asıl sağlığı açısından elan bol olacağını düşünerek evde doğuma yöneliyor. Ancak hıfzıssıhha olmadan tevellüt simultane ölen kadınların hikayeleri azımsanmayacak büyüklüğünde çok” diyor.

Bunların bildirme balaban sorumlusunun doğumların işi ehli olmayan kişilerce yapılmasından dolayı doğum anında ve sonrasında annenin enfeksiyonlara berrak arkaç geldiğini, hassaten ara sıra bu enfeksiyonların hayatı gözdağı edici noktalara ulaştığını vurgulayan Psikolog Gülşah Sam, doğumun sezaryen yahut normal veladet olmasına bakılmaksızın hastanenin verimsiz süresince yapılması yerinde, bu kalıp komplikasyonların engellenebileceğinin önemine değiniyor.

Hastanede külhanbeyi doğumun hipnodoğum ve mevlit koçluğu görünmek üzere iki yolu olduğunun vurgusunu de yapan Gülşah Sam, konuyla ilgilendiren yaptığı açıklamasında: “Hipnodoğum kişinin tahteşşuur kodlamalarını silme tekniğiyle doğum korkusundan arınarak doğuma girmesidir. Bu ustalık faaliyetler korkusu olan bireylerde da huzurlu kullanılır. Size bunaltıcı ve güdeleme veren tıpkı tevellüt koçunuzun olması ise herhangi bir zaman kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Doğum koçunuz doğumda ve sonrasında emzirmeyi birlikte kapsayan süreçte annenin birlikte olacak ve namına yapması gerekenleri öğretecek. Böylelikle ana, doğum stresine girmeden şen bire bir mevlit geçirebilecek.”

Bir Cevap Yazın