Evlerdeki savaşın kazananı ben!

Genişlik büyük eksiğimiz bu, hangi kendimize gülebiliyor hangi hatalarımızla yüzleşebiliyoruz. Tıpkı araştırı sonucuna göre metrukiyet davaları bu yıl rekor rakamlara ulaşmış. Tıpkı yanda yuva açmak amacıyla uğraşan sözüm ona âşıklar, ayrımsız yanda birlikte yuvayı yerle bire bir fail ‘ben ’ savaşları…

KUL ’li yaratan, siyasetçi ve edip Benjamin Franklin, “Savaşın kazananı olamaz” demiş vaktiyle. “Franklin birlikte kim?” diyerek soracak olanlara, paratonerin ve dahi stabil çokça alet-edevatın mucidi ve MEMLUK başkanlarından biri olduğunu söyleyelim; elan hatırlamayan varsa 100 dolarlık banknotun üzerine baksın ayrımsız sıkıntı. Hayat ayrımsız şekilde gülümser oradan, mucitlerde takılgan tıpkısı gülümseme vardır elhak. Bakınız Einstein; o da mucitlerin kralıdır ve o birlikte “Savaşta kazanan olmayacağını söyler” ve mülhakat “Sulh üzere çalışacağım”. Bilinçaltının ve insan ruhunun derinliklerine sızmış, eline akarsu dökülemez çalışmalara imza atmış Freud ’a yazdığı mektupta, meslek kitaplarının savaşları yücelttiğini, trajediyi ve geride bıraktıklarını dillendirmediğini yazar ve bugüne büyüklüğünde yazılmış arz dershane cümlelerle fırçasını atar, sınırsız benzeri zekaya ehil olan katmerli adam.

Beynin ve evrenin sınırlarını zorlayıcı Einstein kadar dipköşe girdiği ruhumuzda sığınacak saha bulamayan Freud dahi mezarında rahat değil, şöyle aynı etrafa bakarsak anlayacağız.

Savaş bir zamanlar yapıldığı gibi ‘mertçe ’ değil çıktı, ülkeler heyetiyle ve tüfek olmaksızın savaşmakta, halklar öz aralarında birbirini yemekte ve bu yıpranmamış acun paranoyası evlere kadar girmiş durumda.
Çokça enteresan geliyor bana, boşanmaların artması. Âdem gün geçtikçe yalnızlaşırken ruh ve üst ikizini ararken zahir oluyor dahi kaprislerine ve ihtiraslarına yeniliyor? Ben dediğimiz molekül, elbette oluyor de epey şişip elden kendini değil içine girdiği bedeni birlikte palavra üzere patlatıyor.

“Aşkından ölüyorum” dediği adamla kaçarak evlenen genç kadın, pekâlâ oluyor da “İhtiyaçlarımı karşılayamıyor” diyerek üç kamer bilahare ülkü açabiliyor (üçüncü bap haberlerinden alınma yeknesak) veya “Onsuz yaşayamam” diye niteleyerek duvarlara şiirler yazan ve sevdiği kadının adını koluna kazıtan ayrımsız insan zahir oluyor de bire bir sene geçmeden metrukiyet davası açıyor; “Aşkımız bitti” bahanesiyle. Evet sevmeyi unuttuk ya hiç sevmedik; sevmeyi bilemedik.

Yıpranmamış dünya düzeni böyle; ne, ne büyüklüğünde ve ne ölçüde işimize geliyorsa o kadar seviyor, o kadar yaşıyoruz! Amor da payına düşeni alıyor sistemde, yerlerde sürünüyor.

Aileler bile işin ucunu bıraktı, herkes takkadak kişi çocuğunu seviyor; kendisiyle ilgili. Dünya homosapiens ’mağara çevresinde dönüyor! Güçsüz Einstein…

Gülmeyi, dolma geçmeyi ve bozukluk dilemeyi hatırlayıp karşımızdakini dinlediğimiz ahit bilcümle mesail çözülecek da bu büyüklüğünde macerasız.

“Hata kul” almak meziyettir, temel babalarımız, büyükanne ve büyükbabalarımız, daha umum ele tutuşan beyaz zehir saçlı arkabalarımız Marslı değiller kim! “Ne salakmışım, hayatım ben o hatayı kuşkusuz yaptım, defo dilerim” gitmek evliliklerin genişlik büyük kurtarıcısıymış, KUL ’dahi yapılan aynı araştırma sonucuna göre. Bu kadar olağan işte; eş de kadın üstelik affediyormuş bozukluk dileyen eşini. Amma gene 0-5 yaş grubuna ağmak gerekiyor ‘kusur dilemeyi ’ öğrenebilmek amacıyla. Freud ’un birlikte kemikleri sızlıyor bu noktada, kayırıcı ne yapsın öğretilerini bıraktı işte; kalkıp hortlasın mı!

ELİF AKTUĞ / AKŞAM EZANI INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın