‘Evlilik mağduru’ koca isyanlarda!

Hürriyet’ten Nurettin Kurt’un haberine bakarak Ankara 5 ’inci Ev Mahkemesi Hâkimi Şerafettin Şanver, kocayı hak buldu ve Medeni Yasa ’un ait maddesine ilişkin Anayasa ’ya uymazlık referans yaptı.

Baskın Şanver iptal başvurusunda şu değerlendirmelere düz verdi:

‘RICAL SGK DEĞİLDİR ’

“3 kamer evli mütezayit davacının, süresiz karşı tarafa çalışmaması halinde zaruret nafakası ödemesi, maddi ve manevi varlığını dulda ve geliştirme hakkına çapraz tıpkısı durumdur. Sahi savlayıcı yeniden evlenmiş ve tıpkı çocuğu olmuştur. Bire Bir elan yüzünü göremeyeceği, aralarında çocuk büyü üstelik namevcut kişiye süresiz nafaka ödemesi, maddesel ve manevi varlığını geliştirmeye da engel olacaktır. Bu nafakalar alelumum erkekler aracılığıyla kadınlara ödenmektedir. Ayrıca boşanan eşler arasındaki husumeti bile bitmeme ettirmektedir. Eş cinayetlerinin tıpkı kısmı birlikte bu gerekçelerle işlenmektedir. İptali istenen hüküm, erkeği bir içtimai güvenlik kurumu kadar gören tıpkısı hükümdür. ”

AYM REDDETTİ

Başvuruyu değerlendiren Kanunuesasi Mahkemesi (AYM), 17 Haziran ’bile fikir çokluğuyla talebi reddetti.

AYM kararında, TMK ’nın 175/1 maddesinin 17 Mayıs 2012 ’dahi esastan reddedildiği anımsatıldı.

Kararda, reddedilen ayrımsız kanunla ilişik kullanılmamış tıpkısı referans yapmak amacıyla 10 sene geçmesi gerektiği, bu müddet dolmadığı için Yeğin Şanver ’in itirazının esasa geçmeksizin reddedildiği bildirildi.

Örgen Serruh Kaleli, kırmızı oy verdi. Başat Şanver, AYM ’nin bu kararı üstüne H.E. ’nin nafakanın kaldırılması yahut düşürülmesi talebini reddetti.

Bir Cevap Yazın