Ezel’in yeni sezonundan çok özel tüyolar

En haddinden fazla okunan bili dergisi Güncel ’mağara yeni sayısında, dizinin senaristlerinden tüyolar düz aldı.

EZEL ’IN YENI SEZONUNDAN HUSUSI TÜYOLAR

Atv ’nin güdük sürede görüngü hâline mevrut dizisi Ezel ’da geçen sezonun yer cesim sorusu Ramiz Yürekli ’nın ezeli düşmanı Kenan Birkan ’ı kimin canlandıracağıydı. Karşılık kullanılmamış sezon başlamadan geldi: Haluk Bilginer.

Et Kafalı dönmelerine çok az beş altı kaldı. Takvimler 13 Ilkgüz akşamını gösterdiğinde, binlerce güç ekranların başına geçerek, tuttukları nefeslerini “yavaş yavaş” vermeye başlayacaklar… Herkesin merakla beklediği “Öncesizlik”mağara eskimemiş sezonunda, “cenk alanı” oranlama edebileceğinizin çokça ötesinde. Ramiz Karaeski ’nin “aktüel düşmanı, sakat dostu” Kenan Birkan ile olan süreci sıradan takatli. Öncesizlik ise savaşın ortasında kalırken, gücü yenmeye yetecek kabilinden değil. Aslında kimsenin gücü tam değil. Kenan Birkan, bilinen yahut aritmetik edilen tek düşmana benzemiyor. Kötülükleri, hayata olan iştahı ve “gücü” bilinenin ötesinde. Gayrı taraftan de esaslı nedenleri var, çarkıt dostu Ramiz ’mağara ona yaşattığı husus muamma ve öç duygusu balaban. Yekpare yaşananlar “iyi ve kötünün bahçesi”nde hanay buluyor. Kimin basit mebzul, kimin ise alelade keder olduğu sorgulanacak, bu çok anlaşılan.

KENAN BİRKAN KADINLARIN ESKIMEMIŞ GÖZDESİ OLACAK

Sakat ve yeninin karşı karşıya gelmesine şahit olacağız ayrımsız yandan da. Ramiz ile Kenan kozlarını paylaşırken, aralarındaki farklar herkesin kafasını karıştıracak. Erkeklerin kendilerine caka müşabih aldığı Ramiz ’e kıymet Kenan Birkan kadınların yeni gözdesi olmaya namzet. Zira o, cazibesinin farkında ve Ramiz ’den değişik bir tavırla bunu kullanmayı mebzul alim aynı âdem.

Hikâyenin yeni bölümlerini izlemeden geçmiş, görüngü hâline mevrut dizinin senaristleri Asalet Deren ve Pınar Endişe ile aynı araya geldik. Dizinin geleceği karşı önemli tüyolar verdiler. Saf, 70 ’li yıllara dönüyor ve bu iki adamın toyluk yılları maltalık buluyor. İki yeni oyuncu Cahit Asuman (Kenan Birkan), Telakki Bayraktar (Ramiz Karaeski) bitmeyen düşmanlığın, dostlukla başladığı günleri canlandırıyorlar. Merakla beklenen Kenan Birkan karakterinin bugününe ise ünlü oyuncu Haluk Bilginer hayat verecek.

70 ’LERE YOLCULUK

Senarist Asalet Deren, 70 ’li yılları nikbet eden benzeri ölümlü ve kişi deyimiyle bu döneme çok bol çalışmış. Dizinin bakir süreci ile ait şu yorumu yapıyor: “Öncelikle Ramiz Karaeski ’nin gençliğini, haddizatında ne olduğunu alçalma ediyoruz. O dönemin dünyasının kendine ilgili benzeri kurgusu var. Gündeş zamanda, haddinden fazla hayat dolu bir düşmana alın alttan savaşmaya müteharrik birilerini göreceksiniz. O dönem ise Ramiz ve Kenan, kendilerinden hararetli bire bir düşmana cebin savaşıp yükselmeye çalışacaklar, burada paralel giden aynı süreç olacak. 70 ’li yıllar başlı başına tıpkı malzeme, oraya az buçuk gireceğiz. Elbette kim az buçuk çeşni zira ana anlatı bu değil.” Senaryocu Kaynak Bulut ise, Ramiz ’i şu anda birlikte izlemenin iyice olduğunu ama “efsanenin doğuşunu” izlemenin daha üstelik dörtköşe olacağını söylüyor.

Asillik Deren, iki insanın beyninde hangi olduğuna değiniyor: “Geçen sezonki bölümlerde sunulan tüyolar ehliyetli gerçekte. Ramiz ’mağara bu adama benzeri öz yaptığı çokça beyninde, bir zamanlar çokça ongun hempa oldukları ve gelişigüzel yükseldikleri muhtemelen ve bu yükselmenin birlikte bire bir dejenerasyon yarattığı kesin. Onun dışında birebir hangi olduğunu bağışlamak gerekiyor.”

Pınar Endişe üzere Kenan Birkan çok ilginç tıpkı adam: “Asalet ’mağara söylediği çok güzel bire bir husus vardı. Kötülüğün esas yüzünü soldurmak istiyorsanız biraz henüz bekleyeceksiniz, çünkü Kenan Birkan ’ın gözünde uymazlık, iyi ayrımsız adamın zevalsiz yasında bilinmez. Kenan Birkan, mükemmellik benzeri eş. Ondan etkilenmemek olabilir değil, bildiğimiz biberli adamlardan bile değil o anlamda.”
Deren, öte yandan Kenan ’ın yapmış olduğu kötülüklerin dahi sınırı olmadığının altını çiziyor. Bunu gördüğümüzde ise inanamayacağız. Bu zehir adamı yaratırlarken, hayatımızda sıkça rastladığımız incitici mütekellim, düşünen, itici, arık erkek profilinin dışında bire bir ıra çizik. Asillik Deren, ortaya çıkan adamı hayata karşı çokça hevesli ve beceriksiz kendisine tanımlıyor: “Sizi dinlerken bütün çok titiz, benzeri şeyi nikbet ettiğinde kalkıp onun yanına gidiyor. Böyle benzeri adamın incitici olması, istifham işaretini bile yanında getiriyor.”

“IBLIS AYNI ZAMANDA ÇEKICILIK DEMEKTİR”

Kötülüğün frapan olduğu Asalet Deren için çok önceleri sabitlenmiş aynı şey: “Şeytanı çıkaran vatandaş, hava üzerinden çıkarmış filhakika, şeytan tıpkı zamanda cazibe demek. Sorulardan biri, bu cazibenin yüzlerinin neler olduğu.”

“Bence kötülüğün nedenleri haddinden fazla kurumlu. Yani, âdeta kötülük açmak için külhanbeyi olmalısın. Atılganlık veya iddialı olmak çok çekicidir. Bunun kabilinden birçok illet sayabiliriz” diye ekliyor Pınar Bulut.

Deren, “Karakterleri oluştururken ilk evvel kendimiz üzerine yazıyoruz, onun kaçarı bulunmayan” diyor. Ustalık kısmı ise ana konu belirliyor. Ezel projesinde zatî namına ilgilendiği yasakçı ikilemler. İzlediğimiz karakterlerin ikilemi ise, “şurası veya bunu seçeyim”den ziyade, sürekli adına ortasında durup, aynı yere hareket edemiyor olmak. Öncesizlik ’de sunma çok mergup kelimelerden biri ise “Kimsin sen?”. Karakterlerin hepsinde da tıpkı istifham var. O sorunun de açık aynı cevabı olamıyor bir makule. Asalet Deren dahi, özlük hayatında, hepimiz gibi ikilemlere düştüğünü söylüyor.

ÖNCESIZLIK TIKSINME ETTİĞİ İNSANLARLA BILE OLACAK

Ezel ’i öç kırcı varlığıyla, gelişigüzel şeyi işleyen tıpkı âdem yerine izledik. Kullanilmamiş sezonda onu, hiçbir şeyi yokken izleyeceğiz. Bu genişlik Ezel ’mağara güçlerini aldığımızda geriye hangi kalıyor sorusunu sormamıza hastalık olacak. Onu tiksinme ettiği üç insanla savaşırken izledikten sonradan, bu insanlardan bazıları ile beraberinde göreceğiz. Geriye akıllıca giderken dönüşü olmayan sonuçlar olacak ve sevdiğimiz bazen insanlar ölecek. Bu sonuçlarda, Kenan Birkan etkisi balaban. Gücü, Ezel ve Ramiz ’in ve diğerlerinin çokça ötesinde.

Pınar Bulut ise, Öncesizlik ’mağara hangi yapacağını iptila ediyor. Sabık sezon sevdiği kadına cebin mücadelesi, bağırsak dünyasında onlara kıyamama süreci varken, çok yara şeyler yapabilecekken,
deminden karşısında Kenan Birkan var, hayatında karşılaştığı başka tek antagonist kabil değil. Öncesizlik, Ramiz ’mağara dünyasına sonradan girmiş ve raconu öğrenmiş, o dünyanın adamı değil. Ramiz- Kenan kapışmasının ortasında kalan Öncesizlik ’mağara neler yapabileceği zaaf konusu.

SAKAT VE YENİNİN SAVAŞINDA EZEL KAZANAMAYACAK

Ramiz eski usulün, Kenan ise “dünyaya hakim” bakir usulün adamı. Olacakları başından itibaren Öncesizlik ’in kazanamayacağı ayrımsız çekişme namına ilgilenmek icap. Sakat-eskimemiş savaşı okkalı ayrımsız değerler çatışmasına görüntü oluyor. “Ezel Serencam Mohikan kadar. Çarkıt usulü öğreten aynı hocası var, karşısında üstelik bu usul umurunda sıfır biri var. Geçen posta cenk onurla ilişik değildi, ayrıca herkesin savaşması üzere onurunu da biraz yenmesi gerekiyordu. Deminden onurla ait savaş var” yorumunu yapıyor Deren.

SIRADA ÖLÜMSEK AYNI AŞK VAR

Senaristler, aşk için hangi kadar müstakbel gidilebileceğini sorup, bunu Cengiz ve Ezel ’in Eyşan ’a olan aşkı üzerinden gördüler. Demincek, Ramiz ve Kenan ‘ın aşklarına tanık olacağız. Onlar bile alışılmadık şeyler söyleyecekler. Mazisi çok espressivo amma pratiğini daima kendisine izlemediğimiz ayrımsız amor hikâyesi vardı. Bu defa ulaşılamayan, kesin ve sonsuz benzeri amor hikâyesi izleyeceğiz. Soyluluk Deren bu aşk amacıyla “Ölümsek aynı aşk hikâyesi, iki taraf için birlikte, şimdi ölümcül olduğu büyüklüğünde tek ant olmamıştı. Bire Bir uçuruma akilane gidişlerini izliyor olacağız” diyor.

RENGİNİ ALALAMAK

Ramiz ’in öncesini ve gündeş sürecini göreceğiz. Bu iki adamın ahlak anlayışları farklı, Ramiz geniş zamanların adamı. Hayatı yaşayışı, algılayışı degaje benzeri zamanda duruyor. Kenan Birkan yaşadığı anın içre var oluyor. Ramiz üzere zaman büyü, meleke kabil modası eski değerler eke. Kenan amacıyla koku bağının anlamı namevcut, arkadaşlıktan anladığı alelacayip tıpkısı özdek. Hüküm, Ramiz ’mağara deneyimsizlik eskiden insanın insana uyguladığı fiziksel ayrımsız hamleyken, Kenan üzere düşmanı gücünden soyutlamak üzere “ruh bilimsel ivinti” söz konusu.

Senarist Bulak Endişe, yeryüzü majör farkın “ilam” olduğu görüşünde. Beis yahut esenlik yarmak istendiğinde yahut karar verildiğinde sakat dünyada iş, rengini ızdırap tıpkısı şekilde “göstermekse”, eskimemiş dünyada eylem “rengini peçelemek”.

Sabah

Bir Cevap Yazın