Fadıl Akgündüz’ü yakıcı rapor!…

Yurt Gazetesi’nden İlker Akgüngör’ün hususi haberine bakarak Fadıl Akgündüz ile kız kardeşi Avniye, eniştesi İbrahim ve benzeri aktarılma yeğeni Mehmet Sağ Obut ’un yönettiği Caprice Gold Maldivler projesine müteveccih Gümrük ve Tecim Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporlar ortaya bundan sonra.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki Yıldırı ve Birleştirme Taksirat Bürosu savcısı Nihat Karpınar ’a tasdik edilen ve bu kişilerin polis aracılığıyla etraflı savunmasının alınmasının istenmesine kere açan raporda, Akgündüz ile akrabalarının görevi kötüye istimal, dolandırıcılık ve nitelikli dolandırıcılık suçlarını işlediği kanaatine varıldı.

İnşa edilemeyecek

Rapora göre Maldivler ’deki kuma firmayla yaşanan maraza zımnında Caprice Gold Maldivler ’in artık nesir edilme şansı kalmadı. Müfettişler Caprice Gold Maldivler ’in mir işlem ve konvansiyon, Reklam ve değişik uygulamalarının incelenmesi sırasında Caprice Gold Yurt Envestisman, Turizm ve Inşaat Ltd. Şti. yöneticilerinin tüketicileri bile bile ve istekle şike kastıyla tıpkı takım usulsüz davranışlarda bulunduğunu rapor etti.

Yapı Yeri birlikte kurulmadı

Raporda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin tespitleri şöyle kayran aldı:

– Şirketle örgensel büyü olan ancak hukuken büyü sıfır Fadıl Akgündüz, projenin reklamlarında oynadı. Kamuoyuna kurucu kendisine tanıtıldı. Maldivler ’e gidip şirketin birincil ortağı ya üstelik umumi heyet başkanı kadar toplantılara katıldı. Bunlara ekleyerek yazışmalar yaparak adeta hileli davranışlara müsaade verdi.

– Vakit Kaybetmeden 818 kişiyle kesim yapılmışken ‘20 bin ev, 60 bin sevimli ve 500 bin yatak ’ kadar abartmalı ifadeler kullanıldı.

– Tüketicilerden toplanan 25 milyon 431 bin teklik hala bu kişilere iadeli edilmedi.

– Toplanan mülk otel inşaatı (Yapı Yeri bile kurulmadı) için kullanılmadı.

‘Oteli isteyerek bitirmediler ’

Fadıl Akgündüz ile kız kardeşi Avniye, eniştesi İbrahim ve yeğeni Mehmet Esen Obut karşı suç duyurusunda kâin 325 mağdurdan bire bir kısmının avukatı olan Dr. Dünya Papakçı; “Raporda anlatılanlar bilcümle kendisine düşünüldüğünde şeriklik yöneticilerince kartopu sisteminin benzeri olan ve ‘Ponzi sistemi ’ yerine adlandırılan aynı bina kurularak, 3 proje yoluyla binlerce yatırımcının kıygın edildiği anlaşılıyor. Müfettişler Caprice Gold Maldivler projesinin bitmesinin mümkün görünmediğini belirtiyor. Raporun yeryüzü dikkat gururlu noktalarından biri iştirak yetkililerinin Maldivler ’deki otel inşaatını bilerek bitirmemeye müteveccih davrandıklarına ait tespittir. Zarar ve mağdur sayısı, şirketten para çıkışları ne büyüklüğünde acele önlenirse o kadar azalacaktır.”

Dini duyguları sömürme etti

– Tüketicilerin dini duyguları yapılan reklamlarla istismar edilerek (‘Maldivler ’üstelik Müslümanların özel adası oldu. Dobra olsun ’ şeklinde yayınlanan reklamlar kastediliyor) satışlar arttırılmaya çalışıldı.

– Maldivler ’deki otel projesi amacıyla henüz şantiye da kurulmamışken etkin bir otel varmış üzere reklamlar yapıldı.

– Iştirak yöneticileri Maldivler ’deki otel inşaatına müteveccih taahhütlerini bilerek ve istekle kişi kusurlu davranışlarıyla namına getirmedi.

– Caprice Gold Maldivler projesi üzere 6 milyon 775 bin lira reklam harcaması yapıldı. Ancak reklam firmalarına paralarının bir kısmı ödenmedi. Firmalar şirkete haciz koydurdu. 

Bir Cevap Yazın