Familya boyu hareketli bomba!

Tabiiyet’ten Tolga Şardan’ın haberine bakarak asayiş birimleri, Suriye ’dahi yıldırı örgütü IŞİD ’e gelmek üzere ailesiyle birlikte sınırı geçerken iki çocuğunu mayına kurban veren Konyalı Dirayetli Ulaş ’ın “faal bomba eylemcisi” olabileceğini belirterek mülk güvenlik müdürlüklerini uyardı.

Ulusallık ’in aldığı bilgiye bakarak, Konya ’dahi IŞİD ’le bağlantılı olduğu iddiasıyla ekim ayında gözaltına alınan Yırtıkça Ulaş (43) tutuksuz yargılanmak koşuluyla erkin bırakıldı. Mahkemeden azade artan Ulaş, bire bir birçok bölüm ortamında ailesiyle alay malay IŞİD ’e gelmek amacıyla evinden ayrıldı. Ulaş, eşi Züleyha Ulaş ’la alay malay çocukları Ayşenur (18), Muhammed (20), Rumeysa (22) ve Kübra (8) ile geçen kamer Suriye sınırına gelerek yasadışı intikal beğenmek istedi.

Sınırın cebin tarafında IŞİD ’mağara kontrolünde olan fakat mayınlı bölgeden tevdi etmek zorunda olan Ulaş ve ailesi, patlamayla karşılaştı. Sınırdan geçiş sırasında yaşanan patlamada, Ulaş ’ın kızları Rümeysa ve Ayşenur yaşamını yitirdi. Ulaş ’ın yanı sıra, eşi Züleyha ve iki çocuğu Muhammed ve Kübra mayından kurtularak sınırı geçti.

Bu olayın arkası sıra halen IŞİD saflarında bulunan Idareci Ulaş ve ailesinin Rakka ’dahi yaşadıkları, iki çocuğunu kaybeden Ulaş ’ın ruh bilimsel sorunlar yaşamaya başladığı bilgilerine ulaşıldı. Duyu birimleri, IŞİD ’e katılmadan önce maddesel durumu bereketli sıfır ve inşaatlarda şekil ustası olarak müteharrik Ulaş ’ın, IŞİD ’in propagandasından etkilendiği ve Suriye ’ye gitme kararı aldığı belirleme edildi.

Yaşanan bu gelişmelerin arkası sıra, IŞİD ’in, Ulaş ’ı “aktif bombanamına kullanmayı planladığı saptandı.

Özel yazıyla uyardılar

Bu çerçevede Ulaş ’ın, IŞİD ’in mail geçmişte Türkiye ’ye yönelik gerçekleştirdiği etken bomba eylemlerinde olduğu kadar yeniden Türkiye ’deki ayrımsız eylemde görevlendirmeyi planladığı belirlendi.

Ihsas birimleri, bu tespitleri yaptıktan sonraları, düzenlilik birimlerini özel tıpkısı yazıyla uyardı.

Diyar Itimat Müdürlükleri ’hangi gönderilen yazıda, Ulaş ’ın yaşadığı ruhsal mesail zımnında canlı bomba ya bile silahlı eylemde kullanılabileceği bilgisini paylaştı. Bu bilgelik konusunda bile başta çizik kentleri almak üzere balaban kentlerdeki asayiş önlemlerini yoğunlaştırıp kayırıcı düzeye çıkardı.

Bir Cevap Yazın