Fantom kent canlanıyor mu?

‘Maraş ’ harekatı

Hürriyet’ten Elif Ergu’nun haberine bakarak Cenup Kıbrıs ile Maraş bölgesine ilgili bire bir henüz tıpkı çözüme ulaşılmadan Türk müteahhitler ile KKTC ’li müteahhitler işbirliği anlaşması imzaladı.

Kıbrıs ’ta iki yan beyninde hal süreci ile ilgilendiren görüşmeler sürerken Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ile KKTC ’li müteahhitler işbirliği yaptı. İmzalanan protokolle Türk müteahhitler Kıbrıs ’ta projelere henüz yakın duracak ve Kıbrıslı müteahhitlerin dünyaya açılmasına köprü olacak. Bundan 2 ay önceki Kıbrıs Türk Inşaat Müteahhitler Birliği (KTİMB) ile Kıbrıs Küçük Asya Müteahhitler Birliği (OSEOK) işbirliği yaparak hal süreci ve sonrasında ortaya çıkma inşaat potansiyelini alay malay istimara kararı almıştı. KKTC ’li müteahhitler bile vukuf birikimlerine ve deneyimlerine güvendikleri Türk müteahhitleri bile yanlarına alarak proses ve süreç sonrasında ortaya çıkma aksiyon potansiyelini değerlendirmeye değişmeyen verdiler.

TERKEDİLMİŞ OTELLER

Kıbrıs Türk kesiminde ast yap yatırımlarına gerekseme olduğu kabilinden, turizm potansiyeli açısından henüz değerlendirilmemiş yerler ve renovasyon bekleyen tarihi yerler var. Toplaşma görüşmeleri sürerken yatırımlar için sunu ilgi çekici kesim ise Maraş. 1960 ’lı yıllarda Maşrık Akdeniz ’in Florida ’sı, Miami ’si kendisine aşina Maraş 40 yıldır ayrılma edilmiş otelleri, yorgun dökümlü iskeleleriyle sınırlı tıpkısı toprak.

1960 ’larda müdavimleri beyninde Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot gibi starların, dünyanın sunma zenginlerinin olduğu Maraş ’ın baştan çarkıt günlerine kavuşması Kıbrıs ’ın aksiyon dünyasının en şişman dileği ve hedefi.

‘OLUMLU AYNI YOL’

Geçtiğimiz hafta Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Genel Sekreter Haluk Büyükbaş, üyeler Dâhilik Emral ve Ayşen Telemez ile birlikte Kıbrıs Türk Inşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ve Kıbrıslı müteahhitler benzeri araya gelerek bire bir protokole imza attı.

KKTC Cumhur Reisi Haluk Akıncı ve Başvekil Ömer Soyer Kalyoncu de Türk ve KKTC ’li müteahhitleri akseptans etti. KKTC Maliye Bakanı Deneyim Öztürk ve Say Bakanı Asım Akansoy ’un katıldığı törende birlikte gelişigüzel iki birlik arasında “Mutabakat Zaptı” imzalandı. TMB Başkanı Mithat Yenigün, dünyada Çinli müteahhitlerden sonraları genişlik çokça Türk müteahhitlerin hisse senedi yaptığını, hikmet birikimlerini Kıbrıs ’taki meslektaşlarıyla paylaşıp, Kıbrıs ’ın kalkınması üzere eş projelere imza atmayı planladıklarını söyledi. Yenigün, “Hem manevi hem bile coğrafi namına genişlik mümasil bölgeyle işbirliği yapmayı istiyoruz. Siyasilerin çözüm sürecinde müspet bir yola girdiğini görüyoruz” dedi. KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer birlikte, Cenup Kıbrıs ile varılacak bire bir uzlaşmayla Maraş bölgesindeki potansiyelin orataya çıkacağını, Ada ’da renovasyon muntazır çok sayıda saha olduğunu söyledi.

BÖLGEDE 40 YILDIR ACI YOK

TMB Başkanı Mithat Yenigün, 141 üyesiyle Türkiye ’de ast çatı işlerinin yüzdelik 70 ’kayınbirader, yurtdışındaki işlerin üstelik yüzdelik 90 ’ını yaptığını, 1972 yılından bu yana TMB üyesi müteahhitlerin toplam 322 milyar dolarlık aksiyon yaptıklarını söyledi. Kıbrıs potansiyelini incelediklerini anlatan Yenigün, “1970 ’lerin başında Türkiye ’nin yatak kapasitesi 15 bin iken, Maraş ’ta 20 bin yatak varmış. Turizm açısından haddinden fazla ergonomik tıpkı mıntıka. Cezire ’ya çözümün gelmesiyle çarkıt günlerine kavuşması hedefleniyor. Gelişigüzel yanda çiğlik var. Burada 40 yılı aşan ayrımsız süredir incitici namevcut. Çözümün gelmesi diğer ülkelere bile kat sayı olur diyerek düşünüyoruz” dedi. Yenigün, Güney Kıbrıs ve KKTC arasında bile ast bina itibarıyla balaban eksiklerin olduğunu, çözüm muvaffakiyetli tıpkısı biçimde sonuçlandığında Ada ’ya temel geleceğini ve seçme cins eksiğin hızlı hızlı yapılacağını anlatırken, “Farklı tarafta cümbüş kaboları yerin altında, KEZ yatırımlarıyla düzeltilmiş, bu tarafı da dakikasında düzenlemek gerekiyor. Antrparantez doğalgaz ve enerji yatırımları dahi konuşuluyor. Türkiye ’nin müteahhitleri bu konularda görmüş geçirmiş. Burada 100 milyar Euro ’luk yatırım imkanı var. Şu anda KKTC ’nin yıllık bütçesi 400 milyon liralık. Arada haddinden fazla iri fark var” dedi.

2015 ’TE HISSE SENEDI KAYBI YÜZDELIK 35

Mithat Yenigün Rusya krizini da değerlendirdi. Enka, Rönesans başta girmek üzere birçok Türk şirketinin Rusya ’bile işi var. Sadece Uyanış ’ın Rusya ’birlikte 30 bine mail çalışanı olduğu ve bunun bile çokça büyük bölümünün Türk olmadığı biliniyor. Rusya ’üstelik Türk müteahhitler konuttan, yola, AVM ’ye büyüklüğünde haddinden fazla sayıda proje yapıyor. 2018 yılında FIFA Acun Kupası üstelik ilk kez Rusya ’birlikte yapılacak. Yenigün, Rusya krizinin aşılacağı üstüne iyimser. “Barışma zamana yayılabilir, mühim ortaklığımız var. Siyasiler kez bulacaktır. Dünya Kupası amacıyla hazırlıklar Soçi ’bile olduğu kadar gine Türk şirketlerine kalabilir diye düşünüyoruz” diyen Yenigün ’ün verdiği bilgiye göre, 2015 yılında Türk müteahhitler yüzdelik 35 oranında tıpkı hisse senedi kaybı yaşadı, Irak, Libya pazarlarının bağlı olması zımnında 10 bilyon dolar daha az ittifak imzaladı. 2015 yılının toplamda 18 bilyon dolarlık barışma büyüklüğüyle kapanması bekleniyor. Bu işlerin da az daha yarısı Rusya ’dahi. Özetle Rusya Türk müteahhitlerin asla ütülmek istemeyecekleri bire bir yer.

YENİ FIRSATLAR PEŞİNDE

Yenigün, Suriye, Irak, Libya ve en üst namına bile Rusya kriziyle gelişigüzel Türk müteahhitlerin bakir bölgelerde iş fırsatları kovaladıklarını de anlattı. Yenigün ’ün bakir ülke değerlendirmeleri şöyle:

* İran ambargonun kalkmasıyla İran Türk müteahhitler üzere frapan olacak.
* Tacikistan, Özbekistan, Tataristan ’da gelişim var ama mal bulunmayan
* Afrika ’birlikte Çinliler yerine mütenavip aranıyor. Türk müteahhitlerin önü Afrika ’birlikte örtüsüz. Alelhusus Sahraaltı ülkelerde çokça iş var
* Cezayir ’e Türkiye bir master turizm planı sunabilir.
* Venezuella, Kolombiya ve Küba incelemede. Bu ülkeler ırak birlikte olsa Türk müteahhitlerin vukuf birikimlerine makul görünüyor
* Katar ’dahi ise iş yazmak çarpık çurpuk değil. Katar ’bile hisse senedi özne Türk şirketlerin çoğu memnun değil
* Polonya ve Romanya ’bile iş potansiyeli var
* Kuzey Irak, Cezayir, Suudi Arabistan, Kamerun ve Rusya Türk müteahhitler için alımlı.

Bir Cevap Yazın