Faruk Geç’i yitirdik!..

Mesajda, “Zer üyemiz, Basın Şeref Kartı ve 2005 Hüccet Talih Basın Hizmet Ödülü sahibi, Faruk Geç’i bağıntı ve nazikâne anarken ailesine ve topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” denildi.

FARUK GEÇ’İN SILI GEÇMİŞİ

Faruk Geç, 1931 yılında Adapazarı’nda doğdu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Devlet Evire Çevire Sanatlar Akademisi’nden çıkışlı olan Geç, lise yıllarında başladığı Babıali çalışmalarına Türkiye Yayınevi’nde Hafta ve Binbir Tahkiye dergileri, Nebioğlu Yayınevi’nde 20. Asır ve Bütün Acun dergileri, Doğan Kardeş Yayınevi’nde Musavver Hayat dergisi ile bitmeme etti. Geç, Fransa, İtalya ve İngiltere’de mesleksel çalışmalar yaptı. Geç, 1955 yılında çalışmaya başladığı Hürriyet gazetesinde gece gündüz 26 sene fariza yaptı.

Gündüz ve Bonjur gazetelerinde çığır yaşamını sürdüren Geç, yıllar boyu yazıp resimlediği “Soy Hayat Öyküleri” ile tanındı. Eserleri halen sıkıntılı dışında da yayınlanıyor.

Ressam ve yazar Faruk Geç, TGC Basın Müzesi’ne bağışladığı Tevfik Fikret, Sabahattin Mehabetli ve Nazım Bilgelik tabloları nedeniyle cemiyetten onurluk aldı.

HÜRRİYET INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın