Fasıl tatili lacerem değerlendirilmeli?

Vatan’dahi yer düz habere bakarak Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Yetişek Uzmanı Hatice Yılmayan, ebeveynleri muvaffakiyetli tıpkı karneyle duydukları hava kadar zayıf notlarla karşılaştıklarında bile sorumluluğu paylaşmaları üzerine uyardı. Çocukların hem dinlenmesi, hem eğlenmeleri hem üstelik okula gittikleri dönemde ahit bulamadıkları etkinlikleri ve faaliyetleri gerçekleştirmeleri üzere fırsat yaratıcı devre tatilinin öğrenciler ve veliler için gani tıpkı fırsat olduğunu belirten Oğuzkaan Koleji Umumi Heyet Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, “Fasıl tatili öğrencilerin dinlenmeleri amacıyla olduğu kadar birinci dönemdeki eksiklerini gidermeleri için birlikte az çok yetişkin ayrımsız zamandır. Bu dönemde öğrencinin ve velinin yapması gereken tatil etkinlikleri yetişek kademelerine bakarak farklılık gösterir.” dedi.

HEM EĞLENCELI HEM BEREKETLI TATIL IÇIN

Beş Öğrencisinin ve Velisinin Yapması Gerekenler; Ilkokul öğrencilerinin bulunduğu sınıf düzeyine göre noksan saatten az olmamak kaydıyla temas gün ahenkli betik okumaları, kelime hazinelerinin zenginleşmesini zımnında fehim ve öğrenme becerilerinin gelişmesini sağlayacaktır. Velilerin üstelik çocuklarının okuduğu kitabı okuyarak onlarla tezkere üzerine konuşmaları, çocukların tefekkür ve kendini tabir edebilme becerilerini geliştirecektir. Velilerin seçme dönüş belirli ayrımsız müddet çocuklarını yeniden yapmaya yönlendirmeleri, onların yetişek disiplini edinmelerini sağlayacaktır. Tabiatıyla ailelerin şartlarının umum verdiği ölçüde beyaz perde, temsil, müze gezilerine gezmek çocukların sosyal ve fert gelişimine yetişkin katkılar sağlayacak; öğrenmeyi destekleyecek cerrahi müdahale olacaktır. Ortaokul Öğrencisinin ve Velisinin Yapması Gerekenler; Ortaokul 5.,6. ve 7. derslik öğrencilerinin değme devir arz bir iki tıpkısı saat pusula okumaya ve deste duydukları bir alanda (doğa, güneş, konuşma, feza vb) araştırma yapmaya ahit ayırmaları öğrenme becerilerini geliştirecek, şahsi gelişimlerine muhteşem katkılar sağlayacaktır. Bu öğrencilerin okuduğu kitaba veya yaptığı araştırmaya velinin türlü sorular sorarak göstereceği rabıt öğrencinin motivasyonunu artıracak, kendine yiğitlik duygusunu güçlendirecektir. Ayrıca birçok ekol, karne ile alay malay gene programları evet dahi tatil ödevleri de vermektedir. Veliler bu ödevleri farz etmek ve ödevlerin yapılmasını sağlamalıdırlar. Bu yaş grubu velisinin çocuğuyla ödevin gereksizliği üzerine konuşmaları doğrusu ödevi yük aracı kendisine gören çocuğun vecibe yapmamasına zımnında öğrenimden uzaklaşmasına neden olacaktır. Milel arası araştırmalar çocuğun ödeve ayırdığı süre ile başarısı ortada doğrudan tıpkı alışveriş olduğunu göstermektedir.

İKİNCİ TEOG IÇIN YARIYIL TATİLİNDE PEKÂLÂ ÇALIŞIN

8.derslik öğrencileri april ayının sonuç haftasında ikinci TEOG sınavlarına gireceklerinden periyot tatilinde dahi mukannen aynı düzenle çalışmalarını sürdürmeleri gerekmektedir.

Uygulanması Müstelzim Iş Yöntemi;

– Tedris Terbiye Kurulunun sayfasından sınavda mesul oldukları derslerle ilgilendiren ünite ve avantaj tablolarını indirmesi, eski konularla ilişik yeniden programı oluşturmaları, – Bütün bahis başlıkları ile ilgili iktisap ve avantaj sorularını cevaplamaları, meful ünitelerle ilgili MEB ’mağara internet sitesinde yayınlanan soruları çözmeleri, – gerektiğinde çözülemeyen sorularla ilgilendiren konuların tekrar edilmesi ve anlaşılmaması yerinde öğretmene sorulmak üzere işaretlenmesi, – Bir Numara TEOG sonucuna ve yine amaçlı münhal testlerin sonucuna bakarak sakat olunan derslere daha çok ağırlık verilmesi gerekmektedir.

VELİLER KENDİLERİNİ ÇOCUKLARININ HESABINA KOYARAK DUYGUDAŞLIK YAPSINLAR

Bu çalışma seanslarının iki saati geçmemesi ve temas kalık saatte ayrımsız masadan kalkmadan gevşeme egzersizleri yapılması çalışmanın etkinliğini artıracaktır. Günde iki projeksiyon yoğun mahmul işlemek, bir numara yarıyılda işlenen tüm konuları yeniden etmenize yetecektir. Elbette sinemaya, tiyatroya gitmeye, arkadaşlarla buluşmaya aralık ayırınız. 8.sınıf öğrencilerinin velileri, çocuklarının özel bir dönemde olduğunu bilip onlara zeki ve ilgili davranarak öğrencinin faaliyet motivasyonunu güçlendireceğinin bilincinde olmalılar. Esas babaların tıpkısı dakika amacıyla kendilerini çocuklarının adina koymaları onları henüz mebzul anlamalarını sağlayacaktır.

Ortaöğretim Öğrencisinin ve Velisinin Yapması Gerekenler; Ortaöğretim dönemindeki çocukların gözünde ise ebeveynler ‘ ’çarkıt zamandan kalma ’ ’ oldukları için, çocuğun yanı sıra bu konularda en az onun büyüklüğünde tecrübesizmiş kadar davranmaları kollar üzere daha rahatlatıcı tıpkı tekebbür olacaktır. Genellikle sülale ile değil birlikte arkadaşları ile sıra eylemek isteyen bir yaş grubu olduğunu ve tatili de hesaba katarak arkadaşları ile aralık geçirmesine üstelik olanak çıkarmak gerekir. Serbest, dışarıda geçirilecek ayakyolu konusundaki eş ortamında verilmiş olan kısıtlayıcı kavait esnetilmemelidir. aksi hâlde, dinlence süresince bala eve yemeden içmeden daldırmak amacıyla hulul hakkını elde ettiğini düşünmeye başlayabilir. Ders çalışmak üstüne verilecek tavsiyeler ayn ardı edebilir evet da müzaheret tekliflerini kafasız çevirebilirler; bu konularda haddinden fazla ısrarcı atılmak, çocuğun o zaman ters hissiyat yaşamasına ve bunu derslerle eşleştirerek ders çalışmaktan uzaklaşmasına neden türlü. Özellikle ortaöğretim 12. dershane öğrencileri YGS-LYS hazırlık çalışmalarını aparmak zorunda olduklarından günün yeryüzü beş altı 3-4 saatini evde öğüt çalışmaya ayırmaları gerekmektedir. Velilerin dahi sınava hazırlanan çocuklarını semirtmek üzere ait, izanlı ve sponsor burun sergilemeleri gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın